1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “İspanya’nın fethini Hıristiyanlar istedi”
“İspanya’nın fethini Hıristiyanlar istedi”

“İspanya’nın fethini Hıristiyanlar istedi”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu sene 3. kez düzenlediği Kitap Fuarı’nda tarihçi İhsan Süreyya Sırma, Endülüs devleti zamanı ile günümüze kadar Müslümanların yaşadığı değişimleri ilginç

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu sene 3. kez düzenlediği Kitap Fuarı’nda tarihçi İhsan Süreyya Sırma, Endülüs devleti zamanı ile günümüze kadar Müslümanların yaşadığı değişimleri ilginç örmeklerle kitapseverlere aktardı. Sırma, İspanya’ya ilk çıkarma yapan Taif adlı kumandanın isminin hala İspanya’da bir bölgede yaşadığını vurguladı.

Türkiye’nin ikinci büyük kitap fuarı olma yolunda hızla ilerleyen Kocaeli Kitap Fuarı’nda konferans veren tarihçi İhsan Süreyya Sırma, İspanya’nın fethinde Müslümanlık açısından çok önemli göstergeler olduğunu ifade etti. Sırma, Müslümanların o zamanlar Kuzey Afrika’dan denizi aşıp İspanya’yı ele geçirme nedenlerinden orada yaşayan Yahudi ve Hıristiyanların yardım çağrıları olduğunu aktardı. Sırma, “Öyle ki, orada yaşayan halk fetihten sonra normal ödedikleri vergiden çok daha az ödeyerek refaha kavuştu” diyerek Müslümanların fetih politikalarını ortaya koydu.

Papazın mektubu

Kendisinin yaşadığı bir olayı anlatan İhsan Süreyya Sırma, “Müslümanlığı araştıran Hıristiyan bir tarihçi bana bir papazın başka bir papaza yazdığı mektubun ilk bölümünü okutturdu. Mektupta şöyle yazıyordu: ‘Mektubu Arapça yazdığım için üzgünüm. Ama ne yapalım ki dünyanın ilim dili Arapça’. Ancak şimdi bakıyoruz ki herkes İngilizce konuşuyor. Maalesef deme vakti bize geçti” diyerek Müslümanların yaşadığı süreci aktardı.

Saltanat yönetimi

İbni Sina, İbni Rüşt gibi Müslüman bilim adamlarının hala dünyada öğrencilere kitaplarının okutulduğunu aktaran tarihçi Sırma Endülüs’te zamanla yönetim anlayışı bozuldu. Kuran’da yönetimi Müslümanların istişare işlerini yapmaları gerektiği olgusunu unutup saltanat peşine düştüklerini ifade eden Sırma, böylece İspanya’daki Müslümanların egemenliğinin ortadan kalktığını belirtti.

İslam yayılıyor

Dünya ve Avrupa’da Müslümanlığın durumunu da aktaran Sırma yaşadığı gözlemleri şöyle aktardı: “Birkaç sene önce Paris’te 1 cami vardı, şimdi 100’e yakın cami var. 10 sene önce Avusturya’da 250 bin Müslüman yaşıyordu, şimdi 750 bin kişiye ulaştı. Almanya’da bugün Ankara’nın Kızılay semtinden daha fazla cami var. Amerika’daki Müslüman sayısı da devamlı artıyor. İslam yayılıyor.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.