1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. İSRAİL İLE ANLAŞMA, RUSYA İLE YAKINLAŞMA
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

İSRAİL İLE ANLAŞMA, RUSYA İLE YAKINLAŞMA

A+A-

VE ERDOĞAN ÜZERİNDEN SİYASET YAPANLAR (2)

         Bir önceki hafta Çarşamba günü, birinci bölümünü yazdığımız yazı dizimizin ikinci bölümünde, meselenin daha iyi anlaşılması için,  bazı ayetler naklederek konumuza açıklık getirmek istiyorum. Yazmaya çalıştığım konunun anlaşılması için, siyasi düşüncelerimizi ve ön yargılarımız bir tarafa bırakarak,  yazı dizimizi bir bütün olarak ele almak suretiyle değerlendirmekte fayda vardır.

  “ şanıma yemin olsun ki, sana çok açık ayetler parlak mucizeler indirdik. Öyle ki, imandan uzaklaşmış fasıklardan başkası onları inkâr etmez.” “O fasıklar hem bunları tanımayacak, hem de ne zaman bir sözleşme yapsalar, her defasında mutlaka içlerinden bir güruh onu bozup atıverecek öyle mi? Hatta az bir güruh değil, onların çoğu sözleşme tanımayan imansızlardır.” (Bakara 99- 100)

         “Ey iman edenler, sizden olmayanları dost tutmayın: sizi şaşırtmakta kusur etmezler, sıkıntıya düşmenizi isterler görmüyor musunuz, öfkeleri ağızlarından taşmakta: gönüllerinde gizledikleri ise daha büyüktür. İşte düşünürsünüz diye ayetleri apaçık bildiriyoruz.”(Ali İmran 118)

         “Mü’minlere düşmanlıkta insanların en azılısı bakımından Şüphesiz Yahudilerle ve Allah’a ortak koşanları bulacaksın. Müminlere sevgi bakımından da Şüphesiz ‘ Biz Hıristiyan’ız’ diyenleri bulacaksın. Bunun sebebi; onların içinde bilgin kişiler, dünyadan yüz çevirmiş rahipler vardır ve bunlar büyüklük taslamazlar.” (Maide 82)

         “ Eğer barışa yanaşırlarsa sen de ona yanaş ve Allah’a dayan. Eğer sana hile yapmak isterlerse sana Allah yeter. Seni destekleyen o’dur”( Enfal 61,62)

         “Ancak anlaşma yaptığınız müşriklerden, daha sonra size karşı anlaşmalarında hiçbir eksiklik yapmamış ve sizin aleyhinize hiç kimseye arka çıkmamış olanlar hariç, bunlarla olan anlaşmanın suresi doluncaya kadar yerine getirin. Şüphesiz ki Allah, kendinden korkanları sever.” (Tevbe 4)

         “ umulur ki, Allah sizinle onlar arasındaki düşmanlılıklarınızın arasında bir sevgi meydana getirir. Allah buna kadirdir.” “Allah sizi din hususunda sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselere iyilik etmenizi ve adaletle muamelede bulunmanızı yasaklamaz. Çünkü Allah adalet yapanları sever.” 

         “ Allah sizi, ancak din hususunda savaş açanlar ile sizi yurtlarınızdan çıkaran ve çıkarılmanıza yardımcı olan kimselerle dostluk yapmanızı yasaklıyor. Her kimde onlarla dostluk yaparsa işte onlar kendilerine yazık eden zalimlerdir.” (Mümtehine 8,9)}  

         İç ve dış siyasette yapılan hizmetleri, anlaşmaları eleştirme kolaycılığına kaçmadan, bildiğimiz ve inandığımız şu ilkeyi unutmadan hareket etmeliyiz. Devletin ve fertlerin görevi ülkenin ve milletin milli ve manevi menfaatleri için iyi niyet çerçevesinde meşru tedbirlerimizi almaktır. Alınan tedbirleri yetersiz görmeyerek eleştirmek ayrı şeydir, toptan reddetmek çok farklı bir şeydir. Filistin halkının ve Gazze’nin nefes almasını içine alan bir anlaşmayı ve Rusya ile yakınlaşmayı “İHANETTİR, CİNAYETTİR, MİYAVLAMAKTIR” gibi benzeri eleştiriler, acziyetin, yıkılmışlığın, güvenilen dağlara kar yağışının soğuk ifadeleridir.

          Türkiye cumhuriyetinin dış politikasını ve bu hususta hükümetin yaptığı icraatları, uluslararası anlaşmaları eleştirirken, ülkenin yüklenmiş olduğu tarihi misyonunu  düşünerek, sebep ve sonuçlarını dikkate alarak eleştirmeliyiz.  Devletimiz; Uluslararası siyasi ve ekonomik anlaşmalar yaparken ülkenin, milletin, bölgenin, tarihi ve manevi bağlarla bağlı olduğu ümmetin milli ve manevi menfaatlerini düşünerek dış politikasını şekillendirdiğini unutmamalıyız.

          İsrail ile anlaşmayı, Rusya ile yakınlaşmayı eleştirenler, meseleyi Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV)  uygulamalarına bakarak ele almalarında fayda vardır. Mesela Medine sözleşmesini ve Hudeybiye anlaşmasını ciddi bir şekilde inceleyerek fikir ve eylem sahibi olarak çözümler üretmeliyiz. Çözüm üretmeden dibekte su dövmek gibi iş olsun babından, bilmeden yapılan eleştirilerin hiç kimseye faydası olmaz.

         Hz. Peygamberimiz (sav) Medine ye hicret ettiklerinde, Medine nüfusunun %10”u kadar bir çoğunluğa sahipti, şehrin %90’ı Evz, Hazreç ve Yahudi kabilelerinden oluşmaktaydı. Böyle bir toplumla Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) 55 maddelik bir sözleşme imzalayarak Medine de barış içinde yaşamaya başlamıştır ve devlet olma yolunda ilk adımını atmıştır.

         Hudeybiye anlaşması; sahabenin çok zor kabul ettiği bir anlaşma olarak tarihe geçmiştir. Yapılan anlaşma maddelerinin pek çoğu müslümanların aleyhinde görülmekteydi. Yapılan itirazlara rağmen Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)  10 sene olarak kararlaştırılan anlaşmanın tüm maddelerini kabul ederek imzalamıştır.  

         Medine sözleşmesi ile Müslümanlar Medine de devlet oldular, müşriklere karşı düzenli ordu kurdular ve devlet olarak varlıklarını ilan ettiler. On sene olarak imzalanan ve müşriklerin lehinde gözüken Hudeybiye anlaşmasını müşrikler bir sene içinde bozdular. Böylece müslümanlar önce Mekke’yi fethettiler. Sonra da tüm Arap yarım adasına sahip oldular. Arkasından ispanyaya çıktılar, Viyana kapılarına dayandılar, İstanbul’u fethettiler.

         Bilelim ki, her savaşın bir sonucu olduğu gibi, her anlaşmanın da hayırlı bir neticesi olur. Kim bilir belki de bağımsız Filistin devleti kurulur. Müslümanlar meşru tedbirlerini aldıktan sonra Yüce Allah’a tevekkül ederek neticeye razı olmalıdırlar. Yüce Allah kendisine teslim olmuş olan kullarını mahrum etmez. Kur’an-ı, sünnetle birlikte bir bütün haline ele alıp okursak ve kendimize rehber edinirsek, az hata ile dünya hayatımızı tamamlarken, birbirimiz fütursuzca eleştirmekten, hakaretler yapmaktan da kendimizi sakındırmış oluruz.

         Yüce Allah (CC) nasıp ederse yazının üçüncü bölümü haftaya Çarşamba günü yayına girecektir.

Bu yazı toplam 1940 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.