1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İsrail Obama’ya nasıl da sözlerini yutturdu!
İsrail Obama’ya nasıl da sözlerini yutturdu!

İsrail Obama’ya nasıl da sözlerini yutturdu!

Usame Bin Laden’ini öldürülmesinden sonra 11 Eylül benzeri bir saldırıyla karşılaşacağı korkusu Obama’yı sarmış olmalı ki, İsrail’in de Filistin devletinin kurulmasını kabul etmesini ve sınır

A+A-

Usame Bin Laden’ini öldürülmesinden sonra 11 Eylül benzeri bir saldırıyla karşılaşacağı korkusu Obama’yı sarmış olmalı ki, İsrail’in de Filistin devletinin kurulmasını kabul etmesini ve sınırlarının 1967 öncesine çekilmesini haykırdı. Haykırdı haykırmasına ama Yahudi lobisi hemen devreye girdi ve Obama söylediklerinden çark etmek zorunda kaldı.

Basına yansıyan konuya ilişkin gelişmeleri aynen aktarıyorum.

“ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in en büyük lobilerinden birisi olan Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nde  (AmericanIsraelPublicAffairsCommittee-AIPAC) konuştu ve iki ülke arasındaki ilişkiyi ''kırılmaz'' diye tarif etti. İki gün önce Beyaz Saray'da iki saat süreyle görüştüğü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Filistin sorununda ters düştüklerini açıkça belli etmişti. Obama, muhatabına Filistin sorununun çözümünde 1967 sınırı öncesine dönülmesi gerektiği sözlerini Netanyahu açık bir dille reddetmişti.

Ancak aynı Obama, AIPAC'ın geleneksel yıllık kurulundaki konuşmasında Filistin sorunu çözümünde 3 gün önce öne sürdüğü şarttan çark ettiği görüldü. Yeni kurulacak Filistin devletinin sınırlarını belirlemek için 1967 savaşı öncesi sınırların temel alınması gerektiğini üç gün önce vurgulayan Obama, pazar günü yanlış anlaşıldığını savunarak toprak değişiminden söz etmeye çalıştığını iddia etti. Obama açıkladığı planın yanlış anlaşıldığını, tarafların sınırlar çizilmeden önce toprak değişimi konusunda karşılıklı anlaşmaya varmasının şart olduğunu söyledi.

1967 sınırı öncesinde dönülmesi konusunda son derece açık konuşan Obama, cuma günü ağırladığı Netanyahu ile iki saat süren görüşmesi de soğuk bir havada geçmişti. İki lider arasındaki soğukluk basın toplantısında da gözlenmiş ve Obama'nın 1967 teklifini Netanyahu açık bir dile reddetmişti. Netanyahu 1967 sınırı öncesine dönülmesinin İsrail'in savunmasına imkan vermeyeceğini ileri sürmüştü.

Obama AIPAC'daki konuşmasında ayrıca, İsrail ile Amerika arasındaki ilişkinin 'kırılmaz bağlarla' örülü olduğunu ifade etti. Obama, bir kez daha İsrail'in Amerika için önemini dile getirirken bu ülkenin güvenliğine olan taahhüdünün de ''demir kadar sağlam'' olduğunu vurguladı.”

Netanyahugazetecilere yaptığı açıklamada ise, Obama ile arasındaki görüş ayrılığının basın tarafından abartıldığını ileri sürdü. Netanyahu, yakında Amerikan Kongresi'ne seslenecek ve Obama’ya sözlerini muhtemelen yutturacak. Görüyorsunuz değil mi değerli dostlar? Küçücük fitne bir devlet, örgütlü olmanın meyvelerini nasıl da yemeye devam ediyor. Darısı İslam âleminin başına…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.