1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşsizlere iş bulmak için danışman geliyor
İşsizlere iş bulmak için danışman geliyor

İşsizlere iş bulmak için danışman geliyor

Türkiye İş Kurumu(İşkur),  Türkiye genelinde ve ilimizde işsizlere ve iş arayanlara yardımcı olmak, yönlendirmek, işverenlerle iş arayanlar arasında aracı olmak amacıyla 4 yıllık üniversite mezunu KPS’

A+A-

Türkiye İş Kurumu(İşkur),  Türkiye genelinde ve ilimizde işsizlere ve iş arayanlara yardımcı olmak, yönlendirmek, işverenlerle iş arayanlar arasında aracı olmak amacıyla 4 yıllık üniversite mezunu KPS’den 70 ve üzeri alan toplam 2 bin genci kendi bünyesinde “İş ve Meslek Danışmanı” olarak istihdam edecek.

Bu ay içerisinde yapılacak olan duyurularla birlikte İş ve Meslek Danışmanlığına girme koşulları tutanlar, Çalışma Ekonomisi(Çe-Ko) bölümü olan 17 ildeki 17 üniversitede 2,5 ay “Meslek ve Danışmanlık Eğitimi “ alacaklar. Eğitim sonrası sınavda başarılı olan 2 bin kişi “İşsizlere Danışman” olarak İşkur bünyesinde göreve başlayacak. İlimizde bu proje kapsamında şartları tutan 160 kişi eğitime alınacak ve içlerinden başarılı olan 51 kişi İşkur’da sözleşmeli olarak göreve başlayacak. 51 kişi 1. 900-2. 200 TL arası maaş alacak.

KATILIM DÜŞÜK OLDU

İl İstihdam Kurulu’nun 2011 yılı üçüncü dönem toplantısı dün yapıldı. Vali Yardımcısı Dağıstan Kılıçarslan başkanlığında Kocaeli Sanayi Odasında gerçekleştirilen İl İstihdam Kurulu toplantısına İşkur İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, KSO Başkan Yardımcısı Ahmet Başaran, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli ile ilgili daire müdürleri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Aşırı sıcak ve Ramazan’ın da etkisiyle İl İstihdam Kurulu toplantısı beklenen ilgiyi görmedi. Toplantıda kurul üyelerinin büyük bir bölümünün kamu görevlisi olması, sivil toplum örgütlerinden az kişinin yer alması sitemleri de gündeme geldi.  Kurul üyelerinden İnsan Kaynakları Danışma Derneği Başkanı Burhan Saltan, üniversite okuyan ve bitiren gençlerin büyük çoğunluğunda işsiz kalma, iş bulamama korkusu olduğunu gündeme taşıdı.  İşkur İl Müdürü Öztekin Kaşukçi de, Türkiye genelinde 2 bin İş ve Meslek Danışmanı alacağını ilk kez açıkladı. Kaşukçi, bu kadro kapsamında Kocaeli’de de 51 kişinin bu kategoride işe alınacağını dile getirdi.

KAŞUKÇİ: “KURSİYER BULAMIYORUZ”

İşkur İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, Kocaeli’de istihdam sağlayan kurslara kursiyer bulamamaktan yakındı. 2011 yılı haziran ayı istatistiklerine istihdam yaratan kurslara İşkur

46 meslek dalında 9. 900 kişiyi çağırmış, ancak 6 bin 370 kişi kursa katılmıştı.

Kaşukçi’nin açıklamaları üzerine görüş belirten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu, “Bu kurslar için yeteri kadar duyuru yapamıyoruz demek ki. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak İşkur’un istihdam amaçlı kurslarının tanıtımını biz yapalım. Gerekirse duraklara, toplu taşıma araçlarına halkı bilinçlendirici afişler yapalım” dedi. Öztekin Kaşukçi, Vali’den izin alıp Ramazan boyunca camilerdeki vaazlarda bu konuda duyuru yapılabileceğini, bilgi verilebileceğini önerdi.

KURS DENETİMİ YETERSİZ

İl İstihdam Kurulu toplantısında bir özeleştiri de Çelik İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç’tan geldi. Koç, “Açılan kursların denetimleri yetersiz. Sivil inisiyatif bu denetimlerin içinde yer almıyor İstihdam Kurulunu daha geniş kesimlere yaymalı,üyelerini ve denetçilerini buradan oluşturmalıyız” dedi.

Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler de, Gbze MYO’nun Hereke’ye taşınması konusunu gündeme getirdi. Çiler, “Kocaeli’de M. Y. O 16 tane var. Gebze ise sanayinin en yoğun olduğu ilçemiz. Ancak bir tane olan Gebze MYO’nu bu yıl  Hereke’ye taşıyorlar.  Rektör, Gebze’de MYO yapacak yerimiz ve paramız yok demiş. Bu konuda destek istiyoruz. Gebze MYO’nun taşınmasına karşı çıkıyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.