1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. İSTANBUL ADAYLARININ NORMALLEŞMEYE KATKISI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

İSTANBUL ADAYLARININ NORMALLEŞMEYE KATKISI

A+A-

İstanbul adayları pazar akşamı,  ayrı ayrı yapabileceklerinin toplamını, Türkiye’nin normalleşmesi için yaptılar. Türkiye’ deki hayatın daha iyi sürdürülebilmesi için halkın iradesinin yapabilirliğine uyarak katkılarını sundular. Halk, son seçimlerde yansıttığı iradesiyle, ana akım siyasetleri Türkiye gerçekliğine uygun hale getirdi. Kendi anlayışını merkeze alan, değerlerini dışarıda bırakan yaklaşımların dönemini tamamladığı anlaşılabildi. Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik ihtiyacımızı karşılayabilecek yaklaşımların nasıl olabileceğini, izleyerek, hissederek umutlandık.

İSTANBUL SEÇİMİ VE SİYASETİN DURUMU                                                  

Türkiye siyaseti, halkın iradesinin belirleyiciliğini ve yapabilirliğini sağlayabildi. Vesayet sistemi, yanlışlarla, eksiklerle de olsa etkisizleştirilip, çözülebildi. Ne, devr-i sabık yaratma girişimlerinin, ne, verilen mücadelelere yaslanmanın, ne de, vesayet sisteminin birikimini gözetmenin önemi kalmadı.  Vesayet sisteminin aşılmış olduğu kabul edilebilirliğe ulaştı. Kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu, Demokratik Hukuk Devleti ihtiyacını karşılayacak siyasi temsille ilgili sorunlarla uğraşıyoruz. Vesayet döneminin, sebep ve sonuçlarıyla   “ sistem sorunu “ kapsamında yüzleşmediğimiz için belirsizlikleri, gerilimleri, kamplaşmaları aşamıyoruz. 31 Mart seçimleri ve tekrarlanacak İstanbul seçimi, yetersiz hale gelen eski siyasi alışkanlıklarımızın aşılması ihtiyacını ortaya çıkardı.                                                                                                                                                                                                                                                                              ESKİ SİYASİ ALIŞKANLIKLARIN YETERSİZLİĞİ                                    

Yenilenecek İstanbul seçimi, yerel seçimlerin, eksiklerini, yanlışlarını, kabul edilemezliklerini yansıtma özelliğini aştı, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durumun aşılmasını sağlayacak siyaset ihtiyacını ortaya çıkardı. Demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’ sinin siyaset ihtiyacını karşılayabilecek siyaset beklentisi yoğunlaştı. İktidar partisi siyasetinin,  “halkın kendisi gibi olan “ özelliklerini sergileyen adaylarla aşılabilmiş olması sergilediği siyasetle yüzleşmesini zorunlu hale getirdi. Ana muhalefet,  “ halkın kendisi gibi olan “  adaylarla başarıya ulaşması nedeniyle, demokratik dönüşüm döneminin siyasetini temsi etmesi yönündeki baskılarla karşılaştı.                                                                                                                             TÜRKİYE GERÇEKLİĞİYLE YÜZLEŞME                                                          

Vesayet sisteminin sürdürülemez hale geldiği, 28 Şubat post modern darbesinde anlaşılabilmişti. O dönemi iyi okuyan ve uygun siyasi oluşumu sağlayan iktidar partisi, vesayet sistemiyle mücadelede başarılı oldu. Vesayet sisteminin sürdürülemez olduğu, FETÖ/PDY’nin sistemin en kilit noktalarını ele geçirebilmiş olmasıyla da anlaşılabilirdi. Vesayet sisteminin neden olduğu siyasi alışkanlıkların yetmezliği ise, vesayet sisteminin yerini almak isteyen FETÖ/PDY’nin, bütün etkin kurum ve kuruluşlara sızdığının ortaya çıkmasıyla anlaşılabildi. Çözemediğimiz sorunlarımızla, karşılayamadığımız ihtiyaçlarımızla, “sistem sorunları” kapsamında yüzleşemediğimiz için eski siyasi alışkanlıklarımızı aşıp, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşamıyoruz. Sebebi ne olursa olsun, yenilenen İstanbul seçimi, yaşadığımız gerçekliğini anlamamızı sağlayarak, Türkiye’nin dinamizmini ve potansiyelini ortaya çıkardı.

Bu yazı toplam 787 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.