1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstanbul’a açılan kapımız: Çayırova
İstanbul’a açılan kapımız: Çayırova

İstanbul’a açılan kapımız: Çayırova

Çayırova, Kocaeli’nin İstanbul’a açılan kapısı konumunda. Önemli yolların kavşak noktası olan Çayırova, adını Fatih Sultan Mehmet’in ebediyete göç ettiği Hünkar Çayırı’ndan alıyor. İlçe, tarih ve kültür değerleri ile de biliniyor.

A+A-

TARİHİ AKSE MAHALLESİ

Bugün son ilçemiz Çayırova’dayız. Çayırova, Kocaeli’nin İstanbul’a açılan kapısı konumunda. İlçenin birçok önemli yerleşim alanı ve tarihi eserleri var. İsterseniz bunların neler olduğuna bakalım. Yaklaşık 550 yıllık geçmişi olduğu tahmin edilen Akse’nin ilk adı Akkilise veya Alaca Kilise’dir. Çayırova’nın en eski yerleşim yeri, Akse Köyü’dür. Gebze’ye bağlı bir köy durumundaki Akse (Güzeltepe), önce Güzeltepe olarak belde belediyesi olmuş ve daha sonra da Çayırova ilçesine bağlı bir mahalle durumuna gelmiştir. 1995 yılından beri de Çayırova olarak anılmaktadır. Akse (Güzeltepe) bölgesi, XIX. yüzyıldaki Rumeli göçleriyle köy görünümünü almıştır. Osmanlı kaynaklarında bu köyün adından Akkilise’nin yanısıra, bölgeye Balkan ülkelerinden sürgün edilenlerden dolayı “Sürgünler Köyü” olarak da söz edilmektedir.

 

eskiden-mescit-olarak-kullanilan-bir-yapi.jpg

 

AKSE’NİN TARİHİ SÜRECİ

O dönem; yani 1828-1829 Osmanlı- Rus savaşlarında Çarlık Rusya, Romanya ve Bulgaristan’ı tamamen işgal etmişti. Bulgaristan yaşanan Rus zulmünden kaçarak Anadolu’ya göç eden muhacir Türkler, Gebze ilçe merkezine ve Gebze’nin 5-10 km kuzeybatısındaki boş arazilere kurdukları çadırlara ya da civardaki çiftliklere yerleştiler. Daha sonraları yaşadıkları bu bölgede evlerini yapınca, devlet tarafından sahiplendirildiler. 5 km kuzeyde 8-10 hane olarak kurulmuştur. Muhacirlerin yerleşerek kurmuş oldukları bu yeni köye, Bizanslılardan kalan Akkilise kalıntılarından dolayı ilk zamanlar Akkilise adı verildi. Bu isim XX. yüzyılda kısaca “Akse” olarak değiştirilerek bu şekilde anılmaya başladı. Akse ile Gebze’nin merkezi arasında daha sonra açılan yola ise Akse Yolu ya da Akse Caddesi denildi. (Bugünkü adı Gebze Issıkgöl Caddesi)

 

cayirova,-kocaelinin-batisinda-ve-istanbula-acilan-kapimiz.jpg

 

GÖÇ ALMAYA DEVAM ETTİ

Akkilise Köyü’ne ikinci göç, “93 Harbi” olarak bilinen 1877-1878 tarihli Osmanlı-Rus Savaşları sırasında yaşanmıştır. Rus ordularının, Romanya ve Bulgaristan’ı işgal etmelerinden sonra, işgalden kaçan Rumelili Türk göçmenler, yurtlarını terk edip Akse Köyü’ne ve civar köylere gelmeleriyle yaşandı. Filibe, Varna, Rusçuk, Şumnu ve Eski Zagra kasabalarından, Gebze yöresine göç eden muhacirler, Gebze’nin Akse (Akkilise-Güzeller) ve Balçık köylerine de yerleşmişlerdi. Osmanlı padişahı Sultan II. Abdülhamit Han, Akkilise Köyü’ne muhacir olarak yerleşenlerle bizzat alakadar olduğu ve göçmenlere bedelsiz yer vermenin haricinde, yeni evler kurarken maddi yardım yaptığı da rivayet edilmektedir. Akse Köy, ikinci göç ile 30 haneye kadar ulaşırken nüfusu da yaklaşık 150 olmuştur. Akse’ye 1880’li yıllara doğru bir de camii yapılmıştır.

 

cayirova-ziraat-okulu’nun-eski-goruntusu.jpg
Çayırova Ziraat Okulu’nun eski görüntüsü

 

ÇAYIROVA ZİRAAT OKULU

Gerek Çayırova’nın kentleşmesi ve gerekse modern Türk Tarımı’nın gelişmesine büyük hizmet eden Türkiye’nin örnek kurumlarından biri Çayırova Ziraat Okulu’dur. 1943 yılında zamanın Tarım Bakanı Prof. Dr. Şevket Raşit Hatipoğlu’nun talimatları ile 4027 dekar arazi üzerinde ‘Teknik Bahçıvanlık Okulu’ adı ile kurulmuştur. Sazlık ve bataklık halindeki arazinin tarıma elverişli hale gelmesi için toprak ıslahı çalışması başlanmış. Arazi üzerinde drenaj kanallar açılarak üretim parselleri oluşturulmuş, daha sonra ağaçlandırma yapılarak bu günkü haline getirilmiştir. Daha sonra Ziraat Meslek Lisesi - Zirai Üretim İşletmesi ve Personel Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak adı değiştirilen kuruluş, Türk tarımına büyük hizmetler yapmıştır. Ziraat Meslek Lisesi 1985 yılında kapanarak okul eğitimine son verilmiştir. Bundan sonra Zirai Üretim İşletmesi ve Personel Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak 4 yıl görev yapmıştır. Böyle bir tarihi mirasa sahip kuruluşumuzun, 1989 yılında bakanlık makamının emirleri ile çalışma esasları belirlenerek, Bakanlar Kurulu’nun 22.10.1990 tarih ve 90/1069 sayılı kararı ile ismi değiştirilerek, doğrudan Bakanlığa bağlı Çayırova Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü adı altında müstakil kuruluş olarak görev yapması karara bağlanmıştır. Bu Karar T.C. Resmi Gazete’nin 15 Kasım 1990 tarih ve 20696 sayısında yayınlanmıştır. (Bitti)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum