1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İstanbul’u kirleten 53 firmaya bir milyon TL ceza kesildi
İstanbul’u kirleten 53 firmaya bir milyon TL ceza kesildi

İstanbul’u kirleten 53 firmaya bir milyon TL ceza kesildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’da çevre mevzuatına uygun üretim yapmayan 53 firmaya toplam bir milyon lira ceza kesti. Bakanlık, en çok şikayet gelen Sultangazi Cebeci’deki taş ocaklarını ve Tuzla

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’da çevre mevzuatına uygun üretim yapmayan 53 firmaya toplam bir milyon lira ceza kesti. Bakanlık, en çok şikayet gelen Sultangazi Cebeci’deki taş ocaklarını ve Tuzla Tersaneler Bölgesi’ndeki firmaları da denetleyerek, çevre izinlerini tamamlamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın talimatıyla harekete geçen Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, 2013’te, Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkındaki Yönetmelik, Bildirim ve Bilgi Verme Yükümlülüğüne İlişkin Cezalar, Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği, ÇED İzleme Denetleme ve Tehlikeli Atıkların Kontrol Yönetmeliklerine ilişkin İstanbul genelinde yaptığı incelemelerde 53 firmaya yaklaşık bir milyon liralık ceza kesti. Hava kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle Sultangazi Cebeci’de taş ocaklarını yakın takibe alan Bakanlık, bu ocaklara standart getirmek için çalışmalara başlarken, Tuzla’daki tersanelerde oluşan emisyonlar ve atık sularla ilgili incelemelerde bulundu. Denetimlerin devam ettiği Tuzla’da şu ana kadar incelenen 13 tersanede sorun olmadığı tespit edildi.

TAŞ OCAKLARININ FAALİYETLERİ GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU

Bakanlık, Sultangazi İlçesi Cebesi Bölgesi’nde Sultançiftliği Mahallesi, Gazi Mahallesi, Habibler ve Malova Deresi mevkii arasında kalan bölgedeki 16 taş ocağını yaptığı denetimler sonucunda kırma-eleme, yükleme, nakliyat ve düzensiz depolama faaliyetlerinden dolayı oluşan toz emisyonlarının ilçede hava kirliliğine neden olduğunu tespit etti. Yönetmeliğin gerektirdiği fiziksel şartların sürekliliğinin sağlanması için uyarılarda bulunması karşın, bu koşulları yerine getirmeyen işletmeler hakkında resmi işlemler başlatan Bakanlık, eksiklikleri tamamlayana kadar firmaların faaliyetlerinin 'İl Özel İdaresi' tarafından durdurulduğunu açıkladı.

TUZLA’DAKİ DENETİMLER SÜRÜYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul sınırlarındaki gemi inşa, bakım ve onarım konularında faaliyet gösteren 40 adet tersanenin denetimlerine devam ettiğini bildirdi.

Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde ilk aşamasında oluşan emisyon, atık sular ve atıkları inceleyen Bakanlık, 13 tersanenin denetimleri tamamlandı. Bakanlık yetkilileri, denetlenen işletmelerde şu ana kadar bir sorun ile karşılaşmamasına karşın, tersanelerin ticari işlem hacimlerinde yaşanan düşüşe bağlı olarak çevre kirliliğini önlemeye yönelik yatırımları ertelediklerini de tespit etti. Yapılan incelemelerde, tersanelerdeki atıkların ayrıştırılması safhasındaki yaşanan güçlüklerin ana nedeni olarak, tersane işçilerine çevre mevzuatıyla alakalı yeterli eğitimin verilmemesi olduğu belirlendi.

Tuzla’daki 27 tersanenin denetimlerine devam eden Bakanlık, denetimler tamamlandığında eksiklikleri bulunan işletmeleri 2872 Sayılı Çevre Kanunu kapsamında yükümlülüklerini yerine getirmeleri konusunda yakın takibe alınacaklarını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.