1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte 41 Kart
İşte 41 Kart

İşte 41 Kart

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından alt yapısı hazırlanan 41 “Kart” adlı yardım kartının tanıtımı dün Sekapark Palmiye Cafede gerçekleştirildi. Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Sağlık Hizmetleri Daire

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından alt yapısı hazırlanan 41 “Kart” adlı yardım kartının tanıtımı dün Sekapark Palmiye Cafede gerçekleştirildi. Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanı Raşit Fidan, Başkan Danışmanı Ömer Polat, projenin mimarı Sosyal İşler Müdürü Mücahit Arslan, Vakıfbank Kredi Kartları Pazarlama Müdürü Meriç Kaytancı katıldı. Genel sekreter Ersin Yazıcı, proje üstünde 2 yıldır çalışıldığını ve seçim döneminde birçok partinin uygulama vaadiyle oy istediği ‘kartlı sistem’in Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirildiğini ifade etti.

Genel Sekreter Yazıcı, “Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Gıdada Kartlı Sistem” projesi kapsamında kent genelindeki yoksul vatandaşlara daha hızlı daha kaliteli hizmet verilecek ve gıda yardımının daha kolay ulaştırılması sağlanacak. 78 eğitimli ve uzman personeliyle hizmet veren Sosyal Hizmetler Müdürlüğü böylelikle, teknolojiden maksimum düzeyde faydalanarak yardımları vatandaşlara daha hızlı ulaştıracak. Vakıfbank işbirliğiyle hayata geçirilen ve gıda yardımına çok farklı bir boyut kazandıran gıdada kartlı sistem, tüm yönleriyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor, “41 Kart” adı verilen gıda kartı, vatandaşların mahcubiyet yaşamasının önüne geçerken, gıda yardımı devam eden vatandaşların kalan yardımları ücrete çevrilerek, gıda yardımlarını “41 Kart”la almaları sağlanacak” dedi.

ANLAŞMALI MARKETLER

Yazıcı, şöyle devam etti: “Vakıfbank, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından isim listesi gönderilen vatandaşlara ait “41 Kart”ını 7 iş günü içerisinde belediyeye teslim edecek. Vatandaşlara, kartlarına ücretin yüklendiğine dair bilgi verilecek. Kart alma hakkı kazanan vatandaşlar Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne gelerek “41 Kart”larını teslim alacak. Vatandaşların alışveriş yapacağı marketlerle anlaşma VakıfBank tarafından yapılacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin belirttiği kriterler doğrultusunda, her ilçede şubesi bulunan marketlerle anlaşılabileceği gibi her ilçeden farklı marketlerle de anlaşma yapılabilecek. Vakıf bank, barkod ve stok sistemi olan, POS cihazı ve yazarkasa arasında senkronize yazılımı bulunan, muhasebe sistemi yazılımındaki eklemeleri tamamlamış, kurumsal yapısı yerleşmiş olan her market ile anlaşma yapabilecek. Kartlı sistemle sadece gıda alışverişi yapılabilecek. Gıda dışında herhangi bir ürün alınamayacak. Sigara ve alkol alınamayacak. Gıda dışı alışverişin engellenmesi ise, % 8 ve altındaki KDV değerleri üzerinden Vakıfbank’ın çözüm ortağı olan IBM tarafından yazarkasa sistemine yapılan yazılım ile sağlanacak.”

VAKIFBANK VERECEK

Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Ersin Yazıcı, diğer ayrıntıları şöyle aktardı:

“-Şifre unutulması, kayıp, çalıntı gibi durumlarda vatandaşlar VakıfBank şubesine giderek durumu bildirecek. VakıfBank, “41 Kart”ını, kalan bakiyeyle birlikte tekrar basacak ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne gönderecek. “41 Kart”, vatandaşlara Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından teslim edilecek. VakıfBank, gün sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne veri akışı sağlayacak. Gün içerisinde kaç kişinin “41 Kart”ını kullandığı, ne kadar kullanım olduğu, hangi ilçelerde kullanıldığı v.b. gibi istatistiki veriler günlük olarak aktarılacak. “41 Kart”ıyla marketlerin sağlayacağı her türlü indirim, komisyon vatandaş lehine yansıtılacak. Gıdada kartlı sistem, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne herhangi bir maliyet çıkarmayacak. Gıda yardımı için; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası’na fakirlik belgesi ve nüfus cüzdan fotokopisi ile birlikte başvuru alınıyor. ‘Sosyal Doku’ programına kayıt edilen bilgiler müdürlükçe takip ediliyor.”

Ramazan ayının 10 ncu gününden itibaren kartlarla işlem yapılabilecek. İlk etapta 3590 aileye kurulun belirlediği periyotlarda 2 ayda bir veya 6 ayda bir gibi kişi başı 60 TL yükleme yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.