1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İşte AKP’nin seçim vaatleri
İşte AKP’nin seçim vaatleri

İşte AKP’nin seçim vaatleri

Her büyük seçim öncesinde olduğu gibi AKP Kocaeli halkına 7 Haziran seçimleri öncesinde de çok kapsamlı bir “Yerel beyanname” ile çıktı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın Sabancı Kültür Merkezi’nde açıkladığı “Yeni Türkiye yolunda Kocaeli y

A+A-
7 Haziran Pazar günü yapılacak milletvekilliği genel seçimleri,  önceki seçimlere göre biraz daha farklı bir konsept içinde gelişiyor. Siyasi partiler, genel başkanlarının vaadleri, parti programları ile yerelde oy istiyorlar. 7 Haziran seçimleri öncesinde ilk kez AKP Kocaeli Teşkilatları  “yerel beyanname” açıkladı. Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, mahalle muhtarı katıldı. AKP’li belediye başkanları, teşkilat yöneticileri,  milletvekili adayları da eksiksiz salondaydı. Sabancı Kültür merkezi, Atatürk ve Başbakan Davutoğlu posterleri ile süslenmişti. Bakan Işık Kocaeli için hazırlanan projeleri anlatırken, sahneye kurulan perdede hepsinin maketleri de gösterildi.
AÇIŞ KONUŞMASI CEYHAN’DAN
Toplantı, açıklanan saatinden yarım saat gecikmeli olarak başladı. AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, açış konuşmasında 2011 seçimlerinde kente vaad ettikleri projelerin yüzde 97’sinin tamamlandığını söyledi,  “Biz hayal satmıyoruz. Onlar konuşur, AK Parti yapar” dedi.
Ceyhan’ın 5 dakikalık açış konuşmasının ardından, sahnedeki perdede AKP’nin televizyon ekranlarında devam eden, gerçekleşmiş yatırımlarla ilgili filmlerinin tamamının birleştirildiği 5 dakikalık, gerçekten partilileri gururlandıran görüntüler yayınlandı. Daha sonra, Bakan Fikri Işık, seçim beyannamesindeki projeleri tek tek anlattığı konuşmasına başladı. Işık konuşmasının girişinde, bugüne kadar Kocaeli’ye verdikleri sözlerin tamamını tuttuklarını, bu nedenle kent halkının her geçen  yıl kendilerine çok daha büyük destek verdiğini söyledi. Işık, “Biz bu partiyi zengin ve özgür  ülke” özlemiyle kurduk. Hiçbir zaman insanlara hayat satmadık” dedi. 
ULAŞIM YATIRIMLARI 
Fikri Işık AKP Kocaeli teşkilatları adına,  kent halkına 150’den fazla projenin sözünü verdi. Bunların büyük bölümü, önceki seçimlerde de konulmuş  projelerdi. Hemen tamamı, birkaç ay önce Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun açıkladığı 100 projenin aynısıydı.
Bakan Işık, açıkladığı projelerin bir kısmının 4 yıllık dönemde bitirileceğini, bir kısmının 2023 hedefi olduğunu, metro gibi çok büyük projelerin ise, bu dönemde başlayıp, 2023 sonlarında tamamlanacağını söyledi. daha sonra tek tek kente vaadlerini sıraladı. 
AKP7nin yerel seçim beyannamesindeki vaadlerinin çoık büyük bölümünü, kentin en önemli sorunu olan  ulaşım ve trafik sorunlarına çözüm hedefleyen projeler oluşturuyor. 
Işık’ın vaadleri şunlar oldu:
“Hızlı tren yolu kentin kuzeyine taşınacak. Kuzey Marmara Otoyolunun yanından gidecek. Hızlı trenin saatteki hızı 400 Kilometreye yükselecek. Sahildeki mevcut demiryolu hattı boşalınca, tamamen İstanbu-Adapazarı arasında banliyö trenlere ayrılacak. Banliyö terenleri kentin bütün yerleşim birimlerinde duracak.ŞXehir içi oluşım büyük ölçüde demiryolundan yapılacak.”
“Körfez’den Kartepe’ye  32 kilometre uzunluğunda, 23 istasyonlu metro yapılacak.metro inşaatı başlayacak, tamamlanması 2023 sonrasını bulacak. İzmit için  7 kilometre uzunluğunda, tramvay (Akçaray) projesi, önümüzdeki ay başlayacak. 2017’de Akçaray çalışacak.”
“Körfez köprüsü bitecek. D-100 rahatlayacak. Kentin kuzeyinde ve günelinde birer otoyol yapılacak.  Güney otoyolu, 2016 yılında  İzmir Otoyoluna bağlanacak. Güney otoyolu ile,  mevcut D-130 arasında Karamürsel ile Gölcük’ü birleştiren ayrıca bir yol yapılacak.  İzmit-Kandıra yolu, Eski İstanbul yolu duble olacak.  Karadaneiz sahil otoyolu yapılacak. İzmit kent geçişindeki bütün trafik ıyşıkları kalkacak. kartepe Köseköy’de, başiskele Sanayi Kavşağında, Gölcük içinde tüneller yapılacak. Derince Limanı otoyola bağlanacak.  karamürsel’de tünel geçişi olacak.  Otoyol Kuruçeşme kavşağı yeniden düzenlenecek. Köseköy ile Gebze arasında bir tane trafik ışığı kalmayacak.”
“Mevcut çınar ağaçlarından hiç biri kesilmeden Başiskele-Çuhane yolu duble olacak.  Salim Dervişoğlu Caddesi boydan boya duble yapılacak, İzmit-Kartepe ulaşımı rahatlayacak. Outlet Köprülü kavşağı yapılacak, Eski Gölcük yolu rahatlayacak.  Yukarı Hereke-Dilovası arasında yeni duble yol yapılacak. Yeni stada ulaşım için köprülü kavşak yapılacak.”
BİLİŞİM VADİSİ ÇOK ÖNEMLİ
Bakan Fikri Işık, yerel seçim beyannamesini açıklarken Muallimköy’de önümüzdeki günlerde temeli atılacak Bilişim Vadisi projesi üzerinde özellikle durdu. Işık, bu projenin eski Bakan Nihat Ergün zamanında hazırlandığını, Kocaeli’ye kazandırılmasının çok önemli olduğunu özellikle vurguladı. Işık, Bilişim vadiesi’nde teknoloji üretileceğini, ilk yerli çiplerin burada imal edileceğini anlattı, “Bilişim vadisi için 70 bin  bilim uzmanına ihtiyaç var. Üniversite mezunu gençlerimizi bu alanda yetiştirecek sertifikalı kurslar açacağız. Gençleri bu kurslara davet ediyorum” dedi.
EĞİTİM SAĞLIK YATIRIMLARI 
Bakan Işık,  2002 yılında ilimizde derslik başına ortalama öğrenci sayısının 40 olduğunu, Gebze ve İzmit’te bazı  okullarda bu sayının 50’yi geçtiğini anlattı, “Bugün derslik başına öğrenci sayısı kent genelinde  28’der. Dört yılın sonunda bu rakamı 24’e indireceğiz” dedi. 
Fikri Işık,  Yenimahalle’deki eski Cezaevinin yerine İzmit Lisesi, Gazi Lisesi ve Kız Meslek lisesi’nin taşınacağını; İzmit lisesi’nin ilkokul ve ortaokul; Gazi Lisesi’nin şehir kütüphanesi; kız meslek lisesi’nin de kapalı Pazar yeri ve otopark olacağını söyledi. Bakan, Yenimahalle’deki C tipi cezaevinin yıkımının gecikmesini de, “ Devletin demiri de, demirbaşı da kıymetli. Adalet bakanlığının bu cezaevindeki demirbaşları sahiplenmesini bekliyoruz. Gecikme bundandır. Yakında yıkılır” dedi. 
Bakan Işık, bütün ilçelerde birer tane şehir kütüphanesi, olimpik yzme havuzu yapılacağını, mevcut bütün ilçe devlet hastanelerinin yenileneceğini 1.1 milyar TL’ye malolacak şehir hastanesinin temelinin 20 Nisan’da atılacağını  anlattı. 
Fikri Işık, Derince’deki Asker hastanesi yerinin TOKİ’ye devredildiğini, bu alandaki ağaçlara dokunulmayacağını, büyük bir derince Parkı kurulacağını anlattı.  Fikri Işık, Gebze’de büyük bir spor salonu ve ilimizde olimpiyatlara sporcu yetiştirecek sporcu Fabrikası kurulacağını da sözlerine ekledi. Bakan, ihtiyaç duyulan alanlarda yeni sosyal konutlar yapılacağın da söyledi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
19 Yorum