1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte böyle sayın kuşkan
İşte böyle sayın kuşkan

İşte böyle sayın kuşkan

3 Ağustos tarihli Özgür Kocaeli’nin manşetini okumuşsunuzdur. Kocaeli’yi yakından ilgilendiren bir haber manşetten verilmişti o gün. Başlık da; “KO-MEK ihalesi CHP’nin takibinde” idi. Biliyorsunuz, KO-

A+A-

3 Ağustos tarihli Özgür Kocaeli’nin manşetini okumuşsunuzdur. Kocaeli’yi yakından ilgilendiren bir haber manşetten verilmişti o gün. Başlık da;

“KO-MEK ihalesi CHP’nin takibinde” idi.

Biliyorsunuz, KO-MEK adıyla bilinen ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin önemsediği projelerden olan bu çalışma ile ilgili bugüne dek çok şey yazıldı, söylendi. Nasıl söylenmesin ki, 2005 yılından bu yana ihale edilen bu işin içinde binlerce liralık hesap var. Halk için açılan kurslardan söz ediliyor ama, sonuç olarak da kimse cebinden vermiyor bu paraları. Halktan toplanan paralar halka hizmet olarak dönüyor bir bakıma.

Dönüyor mu? Eğri, yanlış, haksızlık falan var mı bu hesaplarda?

Haber bu işte. CHP konuyu araştırmış, bazı belgeler edinmiş ve CHP Kocaeli İl Başkanı Yalçın Kuşkan da, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’na sormuş, “bunlar doğru mu” diye.

Sorduklarına birlikte bakalım isterseniz!

*2005 yılından beri bu ihaleyi Yıldızlar’ın dışında kazanan başka firma var mı?

*KO-MEK ihalelerine niçin çoğunlukla tek firma katılmaktadır? Acaba, ihale sözleşmesi koşulları “adrese teslim” niteliği taşıyacak şekilde mi hazırlanmaktadır?

*Yıldızlar’ın Genel Müdürü’nün MÜSİAD üyesi bir işadamı ve İstanbul’un ilçelerinden birinin Belediye Meclis Üyesi olması, ihale ayrıcalığını hak etmesinin nedenleri olabilir mi?

*Kurs merkezlerini hazırlayan, elektrik, su, telefon, faks, sıra, masa, sandalye, bilgisayar, gibi derslik eşyalarıyla eğitim materyallerinin neredeyse tamamına yakınını karşılayan, yılsonu sergi açılışı ve belge törenlerinin alabildiğince görkemli olması için hiçbir masraftan kaçınmayan kurum belediye olduğu halde, acaba Yıldızlar firması hangi hizmet karşılığında, bir öğretim yılı için 16. 332. 353 TL gibi çok yüksek bedelle ihale kazanmıştır?

*2011 / 2012 öğretim yılı ihalesine giren bir diğer firma olan ASAL firmasının verdiği teklifin Yıldızlar firmasınınkine çok yakın bir teklif olması sizde şüphe uyandırdı mı?

*İhaleye giren üçüncü firma olan Uzman Eğitim firması teklif vermeden ve teşekkür ederek neden ihaleden çekildi? Teşekkür kime ve neden edildi?

*İnternette firmalarla ilgili değişik sitelerde küçük bir tarama yapıldığında, Uzman ile Yıldızlar firmalarının adres ve telefon numaralarının aynı olmasını tesadüf olarak mı değerlendireceksiniz?..

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’ın soruları böyle. Bir de, KO-MEK ihalesini kazanan firmayla Kanal 7 Televizyonu’nun bir bağının olup olmadığını sormuş sayın Kuşkan!

Dedim ya, kentin parasını kente harcamak gibi görünse de, KO-MEK’te başka şeyler de var gibi duruyor sanırım ve CHP de bunu araştırma gereği duyuyor.

Sayın Karaosmanoğlu bu sorulara yanıt verir mi?

Bunu zaman gösterecek hepimize. Benim şimdilik söyleyeceğim şu; işte böyle sayın Kuşkan! Yapmanız gereken bu! Şu anda TBMM tatilde ve milletvekilleri kendi memleketlerinde. Araştırsınlar, bulsunlar, vatandaşa bilgi olarak sunsunlar. Muhalefet böyle yapılır…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.