1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte bu belgeler dünyayı çok sarsar
İşte bu belgeler dünyayı çok sarsar

İşte bu belgeler dünyayı çok sarsar

Bir süredir yayınladığı belgelerle dünya çapında konuşulan Wikileaks internet sitesinin elinde şimdi çok önemli yeni belgeler var. İsviçre'nin en büyük bankalarından birinin vergi cenneti Ceyman

A+A-

Bir süredir yayınladığı belgelerle dünya çapında konuşulan Wikileaks internet sitesinin elinde şimdi çok önemli yeni belgeler var.

İsviçre'nin en büyük bankalarından birinin vergi cenneti Ceyman Adaları'nda geçmişte operasyon direktörü olarak çalışan Radolf Emler isimli bankacı, İsviçre Bankası üzerinden Ceyman Adalarında hesap açtıran, para aklayan yaklaşık 2 bin kişi ile ilgili bilgileri Wikileaks'ın kurucusu Julian Assange'a teslim etmiş. İsviçreli eski bankacı, dünya zenginlerinin paralarını vergi cennetinde aklamasına yardımcı olmasından vicdan azabı duyduğunu, bu nedenle belgeleri verdiğini söylüyor.

İsviçre bankası üzerinden Ceyman adalarında hesap açmak, bir hırsızlık, yolsuzluk göstergesi. Kimse alnının teriyle kazandığı parayı götürüp oraya yatırmıyor.

Şimdi dünya çapında 2 bin zengin (bunların içinde 40 kadar siyasetçi olduğu söyleniyor) deşifre olmanın korkusunu yaşıyor.

Gün gelir bu isimler açıklanır. Bakalım içlerinde Türkiye'yi soyan kaç kişi çıkacak?

PTT böyle kapanır mı?

PTT'nin İzmit İstiklal Caddesi'ndeki ana hizmet binası, pazartesi günü sabahı itibariyle hizmeti durdurdu, kapandı.

PTT hâlâ önemli bir kurum. Pek çok insan işlerini PTT üzerinden yapıyor. PTT İzmit Şubesi yanılmıyorsam daha 2-3 yıl önce büyük bir tadilattan geçirilmiş, yenilenmişti. Önemli para harcanmış, şube uzun süre kapalı kalmıştı.

Şimdi PTT İzmit Şubesi'nin ağırlıklı olarak bankacılık hizmetlerine yönlendirilmesiyle ilgili yeni bir tadilat başlamış. Diyelim ki, bu gerekliydi. Ama en azından kente, kent halkına önceden haber verilemez miydi?.. “Şu tarihten itibaren ana binamızda tadilat yapılacak. PTT hizmetleri şuradan verilecek. Binamız şu tarihten itibaren tekrar hizmete açılacak” diye duyuru yapılamaz mıydı?

PTT'nin İzmit'e yaptığı, en hafif ifadeyle saygısızlıktır. Dilerim binadaki çalışmalar kısa sürede tamamlanır. PTT binası, daha işlevsel, daha fonksiyonel olarak yeniden İzmit'in hizmetine girer.

En “Hayırlı iş” bu olsa gerek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “2 yılda 777 milyon TL harcadık, hayırlı işler yaptık” diye reklamını yapıyor.

2 yılda harcanan 777 milyon TL ile ne yapıldığını pek çok kişi gibi ben de merak ediyorum. Çünkü ortalıkta kentin, insanların hayatını değiştiren, kolaylaştıran, güzelleştiren bir şey göremiyorum.

Geçen gün İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Kocaeli'deki arıtma tesislerinin işletmesi için yılda 18 milyon TL para harcadıklarını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi'nin “En hayırlı” harcaması bu olsa gerek.

Arıtma tesislerinin işletmesinde ciddi bir enerji masrafı oluşuyor. Arıtılan pis sulardan çöken çamurların yok edilmesi, bu arıtma tesislerinde görev alan personelin masrafları var.

Yıllık maliyet 18 milyon TL olarak açıklandı. Çok gibi görünüyor. Ama bu arıtma tesislerin hiç aksatılmadan çalıştırılıyor olması önemli. Daha fazla para harcamak gerekse de, İSU'nun bunu taşıması ve arıtma tesislerini sürekli devrede tutması doğru. Bu arada Gebze bölgesindeki nüfusun evsel atıklarını Körfez'e arıtarak verecek olan Gebze Arıtma Tesisi de artık bitmek üzere. Bu arıtma tesisi için harcanan 62 milyon TL'nin de ilimizde yapılmış hayırlı işlerden biri olduğunu düşünüyorum.

Mahalle sinemaları yaratıcı bir proje

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan bir şeyler yapmaya çalışıyor. İzmit Belediyesi'nin bazı yaratıcı projeleri hayata geçirdiğini de görüyoruz.

Geçen yaz mevsiminde İzmit Belediyesi, özellikle şehrin doğu bölgesindeki okulların bahçesinde “Portatif yüzme havuzları” kurmuştu. Çok yaratıcı ve şirin projeydi. Sıcak yaz günlerinde kenar mahallelerde çocuklar, insanlar yüzme havuzunda serinleme olanağı buldular. Okullar açılırken bu yüzme havuzları toplanıp, kaldırıldı. Önümüzdeki yaz yine kurulacak.

İzmit Belediyesi şimdi de mahallelere sinema salonları yapıyor. İlk Mahalle Sineması Serdar Mahallesi'nde yapılmış. Bu da önemli bir proje. İzmit gibi bir kentte bile, sinemaya gidemeyen, sinemada hiç film izleyemeyen pek çok insan, özellikle pek çok çocuk var. Mahalle sinemalarında popüler filmler, ders niteliğindeki filmler halka gösterilirse, çok güzel olacaktır. İzmit Belediyesi'nin “Mahalle sineması” projesini, kentin her köşesine, Kuruçeşme'den Akmeşe'ye kadar götürmesini diliyorum. Bu proje, ilimizdeki diğer ilçe belediyelerine ve Türkiye'deki pek çok belediyeye de örnek olacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.