1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte bu çok güzel formül
İşte bu çok güzel formül

İşte bu çok güzel formül

Sık sık çıkan vergi affı, sigorta primi affı, gecekondu affı ya da devlet kurumlarına olan borçların affı, bir kısım insanın işine yararken, bu tür borçları bulunmayan insanların da tepkisin

A+A-

Sık sık çıkan vergi affı, sigorta primi affı, gecekondu affı ya da devlet kurumlarına olan borçların affı, bir kısım insanın işine yararken, bu tür borçları bulunmayan insanların da tepkisini alıyordu.

Ziraat Bankası ile SGK çok önemli bir protokol imzalamış. Türkiye'de, özellikle Bağkur mensubu olup yaşı dolduğu hâlde prim borçları yüzünden emekli olamayan çok insan var. Şimdi prim borçlarının faizlerine af geldi. Yani borç ciddi biçimde azaldı. Ana parayı ödeyebilenler emekli olabilecek.

Tabi pek çok Bağkurlu için bu parayı denkleştirmek de zor. İşte Ziraat Bankası ile SGK bu konu üzerine bir formül geliştirmiş. Ziraat Bankası emekliliği gelmiş kişilerin borcunu SGK'ya ödeyecek. SGK'da emeklilik işlemlerini tamamlayıp bu kişinin emekli maaşını bağlayacak. Banka bu maaştan kesinti yaparak borcunu tahsil edecek.

Ziraat Bankası'nın bu yolla açacağı kredi miktarının 1 milyar TL ye ulaşacağı hesaplanmış. Çok ciddi bir rakam.

SGK yıllardır kangrene dönüşmüş alacaklarını tahsil etmiş olacak. Ziraat Bankası geri dönüşü garantili kredi açıp, kâr etmiş olacak. Borçlu durumdaki SGK'lı da borcunu ödemiş emekliliğine hak kazanmış olacak. Yani herkesin mutlu olacağı güzel bir formül…

Öğrenci de öğretmene not verecek

Milli Eğitim Bakanlığı, radikal bir kararı daha uygulamaya koyuyor. Ülkemizdeki eğitim sisteminde, öğretmenler öğrencileri yazılı, sözlü sınavlarla test ediyor, not veriyorlar. Öğretmenlerin öğrencilerle ilgili kanaat notları, karne veya diploma ortalama notları, çocukların geleceğini, kaderini belirliyor.

Ancak, öğrenciler ya da veliler, öğretmenler hakkında söz sahibi olamıyorlardı. Şimdi yeni uygulama ile öğretmenlerin performansları da öğrencilere ve velilere sorulacakmış. Her yıl Mart ve Nisan aylarında, öğrenci ve velilerin öğretmenleri ile ilgili görüşleri, kanaatleri internet ortamında toplanacak, Performans Yönetim Sistemi içinde değerlendirilecekmiş.

Ciddiyetle, iyi uygulanırsa, çok önemli olacağını, öğretmenlerin de kendilerine biraz daha çeki-düzen vereceklerini tahmin ediyorum. Pilot uygulama Düzce'deki okullarda başlatılmış. Nasıl ki öğrenci hakkında en doğru kanaati öğretmeni oluşturabiliyorsa, öğretmenin performansı, başarısı konusunda da en doğru değerlendirmeyi her gün o öğretmenle birlikte olan öğrenciler yapacaktır.

Keşke yapsalar, ama zor

Dün bu gazetenin manşetinden haber olmuştu. Aslında yıllardır konuşuluyor, tartışılıyor. Atıl duran, sadece bir veya iki katı kullanılan Eski Garajlar mevkiindeki Merkez Bankası binasının Kocaeli Valiliği'ne verilmesi kesinleşmiş, protokol imzalanmış.

İzmit'te böyle bir bina varken, üstelik boş dururken yeni Valilik binası yapmaya kalkmak, boşuna masraftı. Şimdi Merkez Bankası'na yeni bina yapması için Özel İdare'ye ait bir arsa verilecek, Valilik de Merkez Bankası'na taşınacakmış.

Mevcut Merkez Bankası binası, Kocaeli Valiliğine ve bütün birimlerine rahat rahat yeter. Valilik buraya taşınırsa, bölge hareketlenir. Mevcut valilik binası çevresindeki trafik sorunu biter, hatta bu eski bina yıkılıp, burada büyük bir otopark yapılabilir.

Ancak, bizim şehrimizde böyle büyük işler çok konuşulsa da kolay kolay hayata geçirilemez. Umarım bu sefer böyle olmaz…

Şimdi de Libya'ya yardım

Müslüman ülkelerdeki doğal felaketler ya da iç kargaşaya dayalı yoksulluk hâllerinde hemen Türkiye'de yardım organizasyonuna soyunanlar var. Bizim halkımız, her zaman ezilenin, mazlumun yanında olmuştur. Bu tür yardım çağrılarına ülkemizdeki yoksul insanlar bile ceplerindeki son kuruşu verebiliyorlar. Toplantılar, konferanslar düzenleniyor. Cami önlerinde stantlar kuruluyor. Gösteri yürüyüşleri yapılıyor. Ülkemizdeki vicdanı temiz, yardımsever, paylaşımcı gerçek Müslüman insanlar etkileniyorlar.

Şimdi bazı gazetelerde duyurularını gördüm “Libya Acil Yardım Bekliyor” sloganı ile yeni kampanya açılmış. Türkiye hâlâ “Deniz Feneri” skandalının hesabını soramadı.

Libya için para toplama organizasyonunu İnsani Yardım Vakfı üstlenmiş. Çeşitli bankalarda hesaplar açılmış. Libya'da iç savaş nedeniyle binlerce insanın evsiz kaldığı, ihtiyaçlarını karşılayamadığı, yardıma ihtiyaç duydukları belirtiliyor.

Libya, petrol geliri olan bir ülke. İç savaş çıkmış. Libya lideri ile halk savaşıyor. Herhangi bir doğal afet yok. Türkiye'de insanlar neden Libya için maddi yardım yapsın, bağış yapsın? Yine milyonlarca TL toplanacak, kimse hesap vermeyecek. Türk halkının bu tür istismarlara karşı artık korunması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.