1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte Büyükşehir Meclisi'nde alınan kararlar
İşte Büyükşehir Meclisi'nde alınan kararlar

İşte Büyükşehir Meclisi'nde alınan kararlar

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı toplantısı bugün İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında yapıldı. Çoğunluğunu imar konularının oluşturduğu 130 maddelik gündemin görüşüldüğü meclis toplantısına üyelerin katılımı düşüktü.

A+A-
CHP’lilerin Sungurlu Barajı ile ilgili soru önergesi hakkında Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, barajla ilgili meclisi bilgilendirdi. Karaosmanoğlu, su içinde kalan köylerde yaşayan köylülerin mağdur olmayacağını söyledi.  MHP’li Vahit Eryılmaz’ın Yahya Kaptan’ta köpeklerle ilgili sorunu ve ne yapıldığını sordu, “Okullar açılacak; hayvanları barınağa gönderilmelidir.” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu “Köpekleri itlaf edilmemesiyle kanun var biz saygı duyuyoruz. Ama vatandaşlardan çok şikayetler geliyor. Hayvan Hastanesi’nde bakım ve rehabilitasyonu yapılıyor.  Şehirde yaşayan insanların problemidir, bu sorunu hafifletmek istiyoruz. Toplasak ta dışarıdan geliyor. Şehir dışında yerler yapılıyor. Mama ve su veriliyor. Türkiye’de en güzel çalışmayı biz yapıyoruz.” dedi.
181 TAŞINMAZ SATILACAK:
Büyükşehir Belediyesi 126’sı Karamürsel, 28’i İzmit, 26’ı Başiskele ve 1’i de Kartepe olmak üzere toplam 181 adet taşınmazın satışı ile ilgili komisyon kararı CHP’lilerin muhalefet etti; gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi İzmit’in Cedit, Gültepe ve Gündoğdu Mahalleleri’nde Karamürsel’in çoğunluğu Gazanfer Bilge Konutları’nda olmak üzere mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait taşınmazların kurumlara olan borçlara karşılık takas-trampa, devirleri yapabilecek.
Büyükşehir Belediyesi’nin Tramvay projesi kapsamında kalan Kemalpaşa Mahallesi’nde Ahmet Morgül’e 77 metrekarelik binası karşılığında Yarımca’daki bir binayı trampa etmesi teklifi kabul edildi.
Büyükşehir Belediyesi’nin Asri Mezarlık karşısında bulunan daha önce Bekirpaşa Belediyesi Nikah Salonu, Halk Ekmek ve Aşevi olarak ta kullanılan Büyükşehir Belediyesi’nin Arşiv olarak kullandığı hasarlı ve yetersiz binanın boşaltıldıktan sonra yıkılacak.  Yuvam Akarca Yıldız Konutların’da  Kent Konut’a ait 2 bin 473 metrekarelik alanın  kurum arşivi olarak kullanılmak üzere satın alınması teklifine CHP’liler muhalefet şerhi koydu. Gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.
Kocaeli genelinde park-bahçe ve yeşil alanların bakım ve temizliğinin yapılması ve temizlikte kullanılmak üzere araç kiralanması, teklifine CHP’liler muhalefet şerhi koydu, oy çokluğu ile kabul edildi.
İNDİRİMLİ SEYAHAT KARTI:
Mecliste Toplu Taşıma Daire Başkanlığı’nın tarifi güncellemesi ile ilgili raporu da görüşüldü. İndirimli Seyahat edenlere (65 yaş üstü indirimli kartlar dahil) verilen kartlardan alınan 10 TL’lik ücret vatandaşların talepleri doğrultusunda alınmayacak. Şimdiye kadar indirimli seyahat kartı alanlardan 10 TL kart ücreti alınıyordu.

BALIKLANDIRMA PROJESİ:

İzmit Körfezi’ndeki mevcut balık tür ve çeşitliliğinin zenginleştirilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunarak sürdürülebilir kılınması, bölgenin ekonomik gelişmişliğine ve halkın denizden faydalanmasına katkı sağlaması amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı(Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) ve ona bağlı Enstitüler ile “İzmit Körfez’i Balıklandırma Projesi” gerçekleştirilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi teklifi.

ŞEHİT KULAKSIZ’IN ADI YAŞATILACAK:

Muş’un Malazgirt İlçesi’nde uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Arslan Kulaksız’ın adının Gebze İnönü Mahallesi’ndeki bir caddeye verilmesi teklifi oy birliği ile kabul edildi. Şehit olan binbaşının  eşinin daha sonraki duygusal konuşması sinevizyonla gösterildi. 
Danıştayın yerel mahkeme kararını bozduğu MİA Projesinde hak sahiplerinin mağdur etmemek için Büyükşehir Belediyesi eski planı yürürlükten kaldırıp, yeni plan yapılacak.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum