1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte en korkunç olanı bu iddia
İşte en korkunç olanı bu iddia

İşte en korkunç olanı bu iddia

ÖSYM'ye olan güvensizlik her geçen gün biraz daha artıyor... Kopya oldu, şifre oldu, soru kitapları yanlış basıldı, sınav sonuçları yanlış değerlendirildi… Bütün bunların sorumlusu ÖSYM

A+A-

ÖSYM'ye olan güvensizlik her geçen gün biraz daha artıyor...

Kopya oldu, şifre oldu, soru kitapları yanlış basıldı, sınav sonuçları yanlış değerlendirildi… Bütün bunların sorumlusu ÖSYM Başkanı Prof. Demir, ortadan kayboldu ama koltuğunu bırakmadı.

ÖSYM ile ilgili bu gelişmeler çok can sıkıcı, sinir bozucu. Ama bunların hepsini ayrı bir tarafa koyuyorum. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ortaya attığı yeni bir iddia var. Bu iddia doğruysa, rezilliğin boyutu çok büyür.

Malum, ÖSYM'deki şifre iddiaları ile ilgili olarak savcılık soruşturma başlatmıştı. ÖSYM'nin kayıtları, bilgisayarları incelemeye alındı. Soruşturma yapan savcılık henüz kamuoyuna bir açıklama yapmadı. Ancak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu geçenlerde savcıların ÖSYM bilgisayarında silinmiş bir mail bulduğunu söyledi. Ayrıntıya girmedi, “Savcının açıklamalarını bekleyelim” dedi. Kılıçdaroğlu, bu iddiası üzerine Savcılık'tan yine açıklama gelmeyince, konuyu daha ileriye götürdü. CHP Genel Başkanı, ÖSYM bilgisayarından çıkan mesajda “İsmi geçen kişiyi iyi bir yere yerleştirin” ibaresinin yazılı olduğunu öne sürdü ve “Bu mesajı ÖSYM'ye gönderen kişi bir Bakan'dır” dedi.

Bu ülkede kamu kuruluşlarına, belediyelere personel alımında, hatta özel sektördeki fabrikalara bile adam alınırken, siyasi torpillere alışkınız.

Sırtı kalın olanların oğlu askere giderken torpil yaptırıp batıdaki şehirlere gitmek ister.

Kaymaklı ihaleler torpilli müteahhitlere kalır.

Daha pek çok konuda torpil işler.

Bunları artık kanıksamışız… Ama üniversiteye giriş yarışında herkesin eşit olduğunu, torpilin işlemediğini sanırdık…

Şimdi bir Bakan’ın, ÖSYM'ye, “Hamili kart yakınımdır. İyi bir üniversiteye yerleştirin” diye bir mesaj gönderdiğini öğreniyoruz.

Kılıçdaroğlu’nun böylesine ciddi bir iddiayı birkaç yerden doğrulatmadan ortaya atması olası görünmüyor. Ama yine de safça bir umut taşıyorum. Umarım böyle bir mesaj yoktur. Umarım rezillik bu denli büyük boyutlara ulaşmamıştır.

Tepeköy ile Defne'de neden gaz yok

Doğalgaz çevre dostu bir yakıt. Özal döneminde İstanbul'a doğalgaz geldi. Sonrasında yavaş bir ilerlemeyle aralarında Kocaeli'nin de olduğu yedi sekiz şehir doğalgaz kullanmaya başladı. AKP iktidarı döneminde Türkiye'nin neredeyse bütün illerine doğalgaz götürüldü.

İbrahim Karaosmanoğlu'nun Büyükşehir Başkanlığı döneminde de, özelleştirilene kadar İzgaz, taa Kandıra'ya kadar, ilimizin en uzak köylerine kadar gaz şebekesi döşedi. İnsanlar rahat etti. Isınma masrafları azaldı. Soluduğumuz hava temizlendi.

Ancak ilimizde bir bölge var ki, 50 metre yakınına kadar gaz şebekesi gelmesine rağmen doğalgaz alamıyor.

Yalova'nın gaz şirketi, Karamürsel çıkışına kadar gazı getirdi. İzgaz da, Ereğli'ye kadar getirmiş. Arada Defne ve Tepeköy var. 2008 yılında Başkan Karaosmanoğlu söz vermiş. Ama hâlâ bu bölgedeki insanlar gaz alamıyorlar.

Ereğli'nin Defne Mahallesi ile Tepeköy'ü, ilimizin en şirin bölgeleridir. Özellikle Tepeköy'de seralarda organik tarım yapılıyor. Bu bölgede yüzlerce hane var. Burunlarının dibine kadar gaz şebekesi gelmiş. Ama bu insanlar gaz alamıyorlar.

Haksızlık, adaletsizlik değil mi?.. Umarım, önümüzdeki kıştan önce Defne ile Tepeköy'ün sorununu çözerler.

Yama yetmez, artık yeni asfalt lazım

İzmit şehir merkezindeki cadde ve sokakların çok büyük bölümü delik deşik oldu. Zamanında iş uzun sürdü diye çok kızmış ve yazmıştık. Ama doğrusu İnönü Caddesi'nin yeniden yapılan kısmı çok sağlam yapılmış. Bir tek burada bozulma yok.

Hürriyet Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, kentin diğer büyük caddeleri ile bu caddelere açılan, trafik yükü bulunan sokaklar, mesala Acısu inişi, Rasathane Caddesi'nden D-100'e geçişi sağlayan Kozluk 1 nci Yol berbat durumda.

İzmit yaz aylarında boşalıyor. Trafik rahatlıyor. Buna rağmen geçtiğimiz yaz aylarında ana cadde ve önemli sokaklarda üst yapı adına hiçbir şey yapılmadı. Artık bu yaz, seçim bitip, okullar kapandıktan sonra İzmit'teki ana cadde ve önemli sokaklarda şöyle yeni baştan ve sağlam asfalt yapmak lazım.

Ancak İzmit Belediyesi “Muhtelif mahallelerde asfalt yama işi” ile ilgili ihale açmış. “Yama yapılacak” demek, köklü bir onarım ve yeniden asfalt yapılmayacak anlamına da geliyor. Oysa bu işi Büyükşehir üstlenmeli. Temmuz-Ağustos aylarında şehir boşalıp rahatladığında bozuk ana caddelerde baştan başa yeni asfaltın atılması İzmit'in biraz elinin yüzünün temizlenmesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.