1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir'den riskli alan raporu
Büyükşehir'den riskli alan raporu

Büyükşehir'den riskli alan raporu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 19 Şubat’ta Türkiye genelinde talep ettiği ve 3 ay süre verdiği; acil ve öncelikli dönüşüm gereken alan ve binaların tespitine yönelik raporu tamamladı.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Gökmen Mengüç, kent genelinde acil dönüşmesi gereken ‘riskli alanlar’ ile ilgili olarak ‘Kocaeli Kentsel Dönüşüm Mastır Planı Raporu’nu tamamladıklarını ve raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderdiklerini söyledi. Mengüç, “İzmit’in dönüşmesi gereken en riskli bölgesi Yürüyüş Yolu’nun altında ve üzerinde bulunan alanlar. Bu bölgedeki zemin alüvyon toprak olduğu için olası büyük bir depremde risk yüksek. En sağlam bölge ise Tavşantepe bölgesi” dedi.

 

yuruyus-yolu-cevresi.jpg

YÜRÜYÜŞ YOLU- İzmit’in orta yerinde geçen eski demiryolu, 1999 yılında kaldırılıp sahil bölgesine alındı. Mevcut demiryolu güzergâhı ise, yürüyüş yolu olarak düzenlenmişti. Yıllar önce denizin Yenicuma Camisi’nin hemen altında olduğu biliniyor. Bugün Büyükşehir Belediyesi binasının, fuarın olduğu yerler hep denizin doldurulmasıyla kazanılmış yerler. Doğal olarak en riskli zeminin buralar olması da çok normal.

 

SÜRE YARIN DOLUYOR

10 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Kartal’da bir binanın kendiliğinden çökmesi sonucu 21 kişi hayatını kaybetmişti. Bu üzücü olayın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 81 il valiliğine 19 Şubat tarihinde genelge göndererek, tüm il ve ilçelerde acil ve öncelikli dönüşmesi gereken alanların ve binaların tespit edilip 3 ay içerisinde Bakanlığa gönderilmesini istemişti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un verdiği süre yarın(Pazartesi) doluyor. Büyükşehir Belediyesi, Bakanlığın istediği acil dönüşmesi gereken bölgelerin planlarını ve raporlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdi.

 

belediye-is-hani-.jpg

BELEDİYE İŞHANI- Yürüyüş Yolu’nun üst kesiminde bulunan Belediye İşhanı, yıllar önce zemini balçık olduğu için fore kazık çakılarak yapılmıştı. Deprem sonrası binada oynama olduğu raporlara yazılmış, ancak geniş bir alana oturduğu için bu pek önemsenmemişti.

 

RİSKLİ ALANLAR BELİRLENDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Gökmen Mengüç, bu konuda yapılanlarla ilgili bilgi verdi. Mengüç, “Bakanlığın talebinden önce Büyükşehir Belediyesi olarak kent genelinde ‘Kocaeli Kentsel Dönüşüm Mastır Planı Raporu’nu hazırlamıştık. Bakanlığın istediği ‘acil dönüşmesi gereken yapıların tespiti’ yerine biz, konut bazlı çalışmadık. Riskli bölgeleri tespit ettik. Son derece bilimsel bir çalışma yaptık ve Kocaeli’nin tamamının fotoğrafını çekerek riskli bölgeleri belirledik” dedi.

 

 

wzrsz0j5_400x400.jpg

GÖKMEN MENGÜÇ- Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Gökmen Mengüç, hazırlanan bilimsel raporun kentin tamamı için hazırlandığını ve bakanlığa gönderildiğini söyledi.

 

YÜRÜYÜŞ YOLU ÇEVRESİNDE ZEMİN SORUNU

Türkiye’de bu çalışmayı yapan tek il olma özelliğine sahip olduklarını belirten Gökmen Mengüç, Kocaeli’nin tamamında acil dönüşmesi gereken bölgeler ve sağlam bölgeleri belirlediklerini söyledi. Mengüç, “Kocaeli deprem kuşağında bulunuyor. Önümüzdeki dönemde kentsel dönüşüm projeleri konusunda çok ciddi adımlar atmalıyız. Yaptığımız çalışma kapsamında İzmit’in en riskli bölgesi Yürüyüş Yolu’nun alt ve üst kısımları. Bilimsel verilerle bunu tespit ettik. Bu bölgedeki zemin alüvyon toprak. Zemin sağlam değil. Bu bölgedeki yapıların büyük bölümü eski, yıllar önce yapılmış binalar” ifadesini kullandı.

 

TAVŞANTEPE EN SAĞLAM BÖLGE

Mengüç, ‘Kentsel Dönüşüm Mastır Planı Raporu’nu hazırlandıklarında, sadece deprem düşünülerek zemin etüt çalışmalarıyla sınırlı kalmadıklarını belirtti. Mengüç, “Rapor hazırlarken yangın, sel, toprak kayması, deprem gibi acil afetin içine giren tüm unsurların yaşanabileceği alanların belirleyen bir rapor hazırladık. Mesela, Körfez ilçede TÜPRAŞ çevresindeki alanlar riskli alanlar. Olası bir patlama ve yangın bölge için büyük bir tehlike. Sel felaketinin yaşanacağı bölgeleri tespit ederek riskli alan ilan ettik. Lüks konutların yapıldığı bölgelerin zemini sağlam, yıkık dökük yapılaşmanın olduğu bölgelerin zemini çürük diye bakılmamalı. İzmit’te zemini en sağlam bölge Tavşantepe bölgesi olarak belirledik” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum