• BIST 79.433
  • Altın 125,756
  • Dolar 3,0719
  • Euro 3,3449
  • Kocaeli 12 °C

İstediğiniz hayat..

Cem ŞAKOĞLU
Bir hayat düşünün şimdi. Paranız, pulunuz, malınız, mülkünüz ziyadesiyle yerinde. Şu dünya üzerinde parayla satın alamayacağınız neredeyse hiçbir şey yok gibi. Sıfırları banka cüzdanlarına sığmayan ve artık sayılarla değil, yazılarla ifade edilen birikimleriniz kullanılmak üzere sizi bekliyor. Kredi kartlarınızda limit yok. Aklınıza en lüks olanından ilk ismi gelen otomobil markası kapınızın önünde sizi bekliyor. Bir sonra ve ondan sonra gelenler ise garajınızda istediğiniz an kullanımınıza hazır. İster 4 çeker, ister 5 çeker, ister arazi, ister asfalt uçağı. Hem de isterseniz şoförü ile isterseniz bireysel. 
Evleriniz, yalılarınız, hanlarınız, hamamlarınız ve hatta isterseniz Saraylarınız bile var. Yazlığı, kışlığı, baharlığı, sonbaharlığı mevsim mevsim sizi bekliyor. İç ve dış mimarların en son teknoloji ve dekorasyon malzemeleriyle şekillendirdiği, salonu deniz, yatak odası gök ve yıldız, oturma odaları orman manzaralı evler. Yazın serin, kışın sıcak iklimin yaşandığı odalar. Banyolarda manzaraya bakan jakuziler, salon salamanje küvetler, at koşturup, terini soğutabileceğiniz genişlikte yatak odaları, ses sistemleri, sinema odaları, içinde ormanı tutuşturabileceğiniz şömineler. Restoranları kıskandıracak mutfaklar, aşçılar, hizmetçiler, onların kalacağı müştemilatlar. 
Sabah kalktığınızda hazırlanmış kahvaltı sofraları, isterseniz kahvaltıya inmeden önce Uzak Doğudan gelen masörlerinizin volkanik taşlar eşliğinde vücudunuza uyguladığı masaj sonrası sıcak suyu, köpüğü hazırlanmış banyolarınız.  Stilistleriniz tarafından hazırlanmış kıyafetlerin seçimi. Sonrası kuaför, makyöz derken ver elini alışveriş. Mağazanın tamamını satın alsanız dolmayacak büyüklükteki dolaplarınız. Yeni aldıklarınızı yerleştirecek çalışanlarınız. Öğlen yemeği yerine en lüks restoranlarda bir iki drink eşliğinde ikindi atıştırmalarınız. Basın, magazinciler, peşinizde koşan televizyoncular, girdiğiniz her yerde parmakla olmazsa, gözle insanların birbirine sizi işaret etmesi.
Dışarıda bekleyen şoförünüzün açtığı kapıdan bindiğiniz aracınızın arka koltuğunda bir iki iş görüşmesi. Sonra nasıl olsa profesyonellerin yürüttüğü iş merkezindeki bilmem kaçıncı kattaki kent manzaralı ihtişamlı ofisinize kendinizi çalışanlarınıza göstermek için şöyle bir geçişiniz. Akşam yemeği için ev ahalisi, eş, dost, akrabalarınızla randevulaşmanız. Kentin en son trendi yerinde sizin için önceden ayırtılmış en şatafatlı masa. Kapıda karşılayan müessese sahipleri, kırmızı halılar, yollarınıza güller döken şefler, garsonlar, komiler. Saat 23.00-23.30’a kadar süren kahkahası yüksek, menüsü kalabalık, sosyetesi bol bir dinner time sonrası ver elini ünlü bir gece kulübü. 
İster en ön masa, ister loca, ister sahnenin tam ortasında sizin adınıza ayırtılmış bir masa. Kuş sütü bile var masada. Marka vermesini sevmem ama bu size özel olduğu için Don Perignon’lar, Petrus’lar, bilmem kaç yıllık viskiler, kanyaklar, votkalar. Öyle meyveleri, buzda bademleri falan da saymıyorum. Onlar zaten müessesemizin ikramı. Gece sahneye çıkacak sanatçı bile sahneye çıkmadan önce gelip sizin masanızda bir iki tek bir şeyler içip öyle çıkıyor sahneye. Millet sizin masanıza şöyle bir gelebilmek için can atıyor. 
Sabaha kadar süren eğlence sonrası ılık bir duş, şöyle rahat bir yatak. Ona da siz karar verin. Keyfinize göre, ister su yatağı, ister kuş tüyü, ister ergonomik yatak. Bekar mısınız, evli misiniz ona da siz karar verin ve hayalin bu kısmını kendi beyninizde kendiniz şekillendirin. Sabaha kadar hayal sizin. Zaten şurada kaç saat kaldı ki?
Yahu şu memlekette sıkıldınız artık zamanları için hava alanında hazır jetiniz, limanda bağlı ister yelkenli, ister motor yatınız. Sıcak sahillerin hemen hemen tümünde yazlık evleriniz, kuzey ülkelerinde kış tatilleriniz için kışlıklarınız mevcut. 
Kolunuzdaki saatlerin, boynunuzdaki mücevherlerin, üzerinizdeki elbiselerin değerleri neredeyse küçük bir ülke bütçesiyle denk. Parmağınızdaki pırlanta yüzük geçen gün banyoda ayağınıza düştüğünde küçük ayak parmağınızı incitmiştiniz. Ayakkabılarınızın tabanı İspanya’ya boğa güreşi seyretmeye gidemeyecek kadar kırmızı. 
Gittiğiniz bir yerde çektiğiniz bir selfie fotoğrafının beğenisi ilk yarım saat için bile yüz küsur binlerle ölçülüyor. Hayat size güzel. Yaşıyorsunuz vallahi……
Daha sayfalarca yazabilir ve daha sayfalarca abartabilir, kabartabilir, iyiden iyiye ağdalaştırabiliriz bu yazdıklarımızı. Tüm bunları yaptıktan sonra bile insanoğlunun egolarından eksik kaldığımız yerler olabilir. Bak bunu yazmamışlar diyenler çıkabilir. Hatta bu duruma zavallılar bilmiyorlar modunda yorum yapanlar bile çıkabilir. Çıkar demiyorum bakın, çıkabilir diyorum. Çünkü artık sınır bilmiyoruz gibi geliyor bana. 
Şimdi sokağa çıksanız, siz de dahil kime sorarsanız sorun ‘Herkesin eşit olduğu bir hayat ister misiniz?’ diye. Yüz kişiden 99.5’i ‘Tabi ki isterim’ diyecektir. Bunu inanarak mı söyler, yoksa karşısında kamera, mikrofon var ya da birisi sordu diye mi öyle söyler bilemem ama herkes eşit bir ortamda yaşamak ister. 
Peki şimdi bir soru daha. Hiç koşulsuz yukarıdaki hayatı pat diye önünüze koyup, artık bu hayatı yaşayacaksınız deseler içtenlikle söyler misiniz, kaç kişi yukarıdaki gibi bir hayatı reddeder? Çok az. Oysaki eşitlikten söz ederseniz eğer, yukarıdaki zenginlik içerisinde size hizmet edebilecek kimseyi bulamazsınız. Herkes zengindir, çünkü eşitlik vardır. Fakirlik, garibanlık, ihtiyaçtan dolayı ne iş olsa yaparım abi modeli yoktur. Eşitlik istiyoruz ya, herkes eşittir işte. 
Peki şimdi yeniden soruyorum size, kaç kişi böyle bir eşitliği hala istiyor. Bu soruya bana değil, lütfen kendinize içtenlikle cevap verin. Etrafınızdaki insanlarla eşit yaşamak istiyorsanız gerçekten, onlara size nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranın. Ya da bırakın bu eşitlik hikayelerini sağa sola anlatmayı. İyi Pazarlar Diliyorum Herkese…
DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN..
Her yıl yazarız bunu ve klişe oldu artık. Yazarız ama uygulamayız hemen hiç birimiz. Mış gibi yaparız. Hani bunu sadece erkekler değil, kadınlar da mış gibi yaparlar. 8 MART Dünya Kadınlar Günü ya, bu gün herkes sayfalarında güne dair bir dolu şey yazar, siyasetçiler gazetelerde, televizyonlarda bir dolu şey söyler, bir iki kutlama, bir iki demeç ardından 9 MART’DA Dünya Kadınlar Günü falan kalmaz ve herkes hayatına kaldığı yerden devam eder. 
Ertesi gün yine devletin alamadığı kararlar, bir türlü aşılamayan prosedürler, kaale ve dikkate almama yüzünden yine birçok kadın cinayete kurban gidecektir. Tecavüzler devam edecek, tacizler, cinsel istismarlar, çocuk yaşta zorla evlendirilmeler, töre cinayetleri vs. vs. aynı hızıyla devam edecektir. 
Kendi canı yanmayan hiçbir şey anlamayacak ve hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam edecektir. Aynı Özgecan olayında olduğu gibi. Bir iki gün, hadi bilemediniz bir iki hafta konuşuldu. Peki sonra? Sonra konu ile ilgili hangi yaptırım uygulandı. Bir daha olmaması için hangi caydırıcılık için en azından TBMM’YE yaptırımlar sunuldu. Ne yapıldı soruyorum size?
Yine de tüm bunlara rağmen, asıl adıyla 8 MART Dünya Çalışan Kadınlar Günü, tüm çalışan kadınlarımıza kutlu olsun. 


ÜÇ SORU…
Bir zamanlar bir kralın aklına şöyle bir düşünce geldi: “Eğer bir işe ne zaman başlayacağımı; kimi dinleyeceğimi ve yapmam gereken en önemli şeyin ne olduğunu bilseydim, girdiğim her işi başarırdım.”
Aklına böyle bir fikir düşünce, krallığın dört bir yanına, kim kendisine her iş için en uygun vakti, bu iş için en gerekli kişinin kim olduğunu ve yapılması gereken en önemli şeyin ne olduğunu öğretirse ona büyük bir mükâfat vereceğini ilan etti kral.
Bilgeler kralın huzurunda toplandı, fakat sorulara verdikleri cevaplar birbirinden tamamen farklı çıktı. İlk soruya cevap olarak; kimileri her hareketin doğru vaktini bilmek için önceden günlerin, ayların, yılların yer aldığı bir takvim hazırlamak ve sıkı sıkıya buna uyarak yaşamak gerektiğini söylediler. “ancak böylece” dediler “her şey tam zamanında yapılabilir”.
Diğerleri ise her hareketin doğru vaktine önceden karar verilemeyeceğini, kişinin kendisini boş eğlencelere kaptırmayıp, hep daha önce olmuş olayları izleyerek en lüzumlusunu yapabileceğini iddia ettiler. Bu defa başka bilginler de kral neler olup bittiğine ne kadar ederse etsin, tek bir kişinin her hareket için en uygun vakte karar vermesinin imkânsız olduğunu; kralın, her şeyin en uygun vaktini tespitte ona yardım edecek bir bilge kişiler konseyi kurması gerektiğini söylediler. Fakat bu defa da başka bilginler; “Bir konseyin önünde beklemesi imkânsız bazı şeyler vardır, bu işlerin yapılıp yapılmayacağına ancak tek bir kişi anında karar verebilir” dediler. “Buna karar vermek içinse neler olacağını önceden bilmek gerekir. Neler olacağını önceden bilenler de yalnızca sihirbazlardır.
Dolayısıyla her hareketin doğru vaktini bilmek isteyen, sihirbazlara danışmalıdır. İkinci soruya da aynı şekilde türlü türlü cevaplar geldi. Kralın en fazla ihtiyaç duyduğu, en gerekli kişiler bazılarına göre danışmanlar; bazılarına göre papazlar; bir kısmına göre hekimler; daha başka bir kısmına göre ise savaşçılardı.
Üçüncü soruya, yani en önemli işin ne olduğu konusuna gelince; bazıları dünyadaki en önemli şeyin bilim olduğunu söyledi. Bir kısmı savaşta ustalaşmak; daha başkaları da dinî ibadet dediler. Bütün cevaplar birbirinden farklı çıkınca, kral bunların hiçbirisini kabul etmeyip hiç kimseye de ödül vermedi. Ama hâlâ doğru cevapları aradığı için, bilgeliğiyle ünlü bir münzeviye ( yalnızlığı tercih eden kişi ) danışmaya karar verdi.
Münzevi, hiç ayrılmadığı bir ağaç kovuğunda yaşar, yanına sade halktan başkasını kabul etmezdi. Bu yüzden kral üstüne sade elbiseler giyerek kendisini halktan biri gibi göstermeye çalıştı ve yola düştü.
Münzevinin kovuğuna yaklaştıklarında atından indi ve muhafızını da geride bırakıp yola devam etti. Kral yaklaşırken münzevi kovuğunun önüne çiçek tarhları kazıyordu. Kralı gördü, selamlayıp kazmaya devam etti. Münzevi mecalsiz ve zayıf birisiydi; küreğini toprağa her sokuşunda bir parçacık toprak çıkarıyor, soluk soluğa kalıyordu. Kral yanına gelip şöyle dedi. “Ey bilge münzevi, size üç sorunun cevabını sormak için geldim. Doğru şeyi doğru zamanda yapmayı nasıl öğrenebilirim? En fazla muhtaç olduğum, dolayısıyla diğerlerinden fazla ilgi göstermem gereken insanlar kimdir? En önemli ve her şeyden önce kendimi vereceğim işler nelerdir?”
Münzevi kralı dinledi, ama cevap vermedi. Avuçlarına tükürüp kazmaya devam etti.
“Yoruldunuz” dedi kral, ” Küreği bana verin de biraz dinlenin.” Münzevi, “Sağ olun” diyerek küreği krala verip yere oturdu. Kral bir süre kazdıktan sonra durup sorularını tekrarladı. Münzevi yine cevap vermedi; bu defa ayağa kalktı, elini küreğe uzattı ve şöyle dedi: “Biraz dinlenin; bir parça da ben çalışayım.”
Fakat kral küreği ona vermeyip kazmaya devam etti. Bir saat geçti, bir saat daha… Güneş, ağaçların ardından batmaya başladı; sonunda kral küreği toprağa saplayıp şöyle dedi: “Ey bilge kişi, senin yanına sorularıma bir cevap bulmak için geldim. Eğer cevap vermeyeceksen, söyle de evime gideyim”.
Münzevi,”Buraya koşarak birisi geliyor” dedi,”bakalım kim?” Kral arkasına döndüğünde bir adamın koşarak kendilerine doğru geldiğini gördü. Adamın karnına bastırdığı ellerinin altından kan sızıyordu. Kralın yanına ulaşınca, kendinden geçercesine inledi, sonra da bayılıp yere düstü. Kral ve münzevi, hemen adamın üstündeki elbiseleri çıkardılar. Karnında büyük bir yara vardı. Kral yarayı elinden geldiğince yıkadı, mendiliyle ve münzevinin havlusuyla sardı. En sonunda kan durdu, adam kendisine gelince içecek bir şey istedi. Kral dereden taze su getirip ona verdi.
Bu arada akşam olmuş hava soğumuştu. Kral, münzevinin de yardımıyla yaralı adamı kovuğa taşıyarak yatağa yatırdı. Yatağa uzanan adam gözlerini kapatıp derin bir uykuya daldı. Kral, koşuşturmadan ve yapmış olduğu işlerden öylesine yorulmuştu ki eşiğe çöktü ve uyuyakaldı; kısa yaz gecesi boyunca deliksiz bir uyku çekti. Sabah uyanınca nerede olduğunu, yatakta uzanmış ve canlı gözlerle dikkatle kendisine bakan yabancının kim olduğunu uzun süre hatırlayamadı. Kralın uyandığını ve kendisine baktığını gören adam; “Beni affedin” dedi, zayıf bir sesle.
Kral, “Sizi tanımıyorum, üstelik affedilecek bir şey yapmadınız ki” dedi. “Siz beni tanımıyorsunuz, ama ben sizi tanıyorum” dedi adam. “Ben, kardeşimi astırdığınız ve mallarını elinden aldığınız için sizden öç almaya yemin etmiş bir düşmanınızım. Tek başınıza münzeviyi görmeye gittiğinizi öğrendim ve dönerken yolda sizi öldürmeye karar verdim. Ama akşam olduğu halde dönmediniz. Ben de sizi arayıp bulmak için pusulaya yattığım yerden çıkınca muhafızlarınıza rastladım, beni tanıyıp yaraladılar. Onlardan kaçtım, fakat yaramdan çok kan akıyordu. Yaramı sarmasaydınız kan kaybından ölürdüm. Ben sizi öldürmek istedim, siz ise hayatımı kurtardınız. Eğer yaşarsam şimdiden sonra en sadık köleniz olup size hizmet edeceğim ve oğullarıma da aynı şeyi emredeceğim. Affedin beni.”
Kral, düşmanıyla bu denli kolay barıştığı ve onun dostluğunu kazandığı için çok mutlu oldu; onu affetmekle kalmayıp uşaklarını ve kendi doktorunu gönderip onun tedavisini yaptıracağını söyledi, ayrıca mallarını iade edeceğine de söz verdi. Yaralı adamla vedalaşan kral, kapının önüne çıkıp münzeviyi aradı.
Gitmeden önce, sormuş olduğu sorulara cevap vermesini bir kez daha rica etmek istiyordu. Münzevi dışarıda, bir gün önce kazmış oldukları tarhlara çiçek tohumlarını ekiyordu. Kral ona yaklaştı ve söyle dedi: “Sorularıma cevap vermeniz için size son defa yalvarıyorum!” yorgun dizlerinin üstünde çömelmeye devam eden münzevi, gözlerini kaldırıp krala baktı ve, “Cevabınızı aldınız” dedi.
“Nasıl aldım? Ne demek istiyorsunuz?” diye sordu kral. “Anlayamıyorsunuz” diye cevapladı münzevi. “Dün eğer benim dermansızlığıma acımayıp şu tarhları (bahçelerde çiçek dikmeye ayrılmış yer)  kazmasaydınız, gidecek ve şu adamın saldırısına uğrayacaktınız ve yanımda kalmadığınıza pişman olacaktınız. Yani en önemli vakit, tarhları kazdığınız vakitti; en önemli kişi bendim ve en önemli işiniz bana iyilik yapmaktı. Daha sonra bu adam yanımıza koşarak geldiğinde, en önemli vakit onunla ilgilendiğiniz vakitti, çünkü eğer onun yaralarını sarmasaydınız, sizinle barışmadan ölecekti. Dolayısıyla en önemli kişi oydu, en önemli iş de onun için yaptıklarınızdı.”
“Bundan sonra şu gerçeği unutmayın: Tek önemli vakit vardır, içinde bulunduğunuz an. O an en önemli vakittir, çünkü sadece o zaman elimizden bir şey gelebilir. En önemli kişi, kiminle beraberseniz odur, zira hiç kimse bir başkasıyla bir daha görüşüp görüşmeyeceğini bilemez ve en önemli iş iyilik yapmaktır, çünkü insanın bu dünyaya gönderilmesinin tek sebebi budur.”

EĞER..
Eğer hasta olmak istemiyorsan... 
Duygularını anlat...
Saklanan veya baskılanan heyecan ve duygular gastrit, ülser, bel  fıtığı, bel ağrıları gibi hastalıklara yol açar. 
Zamanla, duyguların bastırılması kansere dönüşür. Öyleyse, sırlarımızı, hatalarımızı birileriyle paylaşmalıyız! Diyalog, konuşma, kelime çok güçlü birer ilaç ve mükemmel birer terapidir! 
   
Eğer hasta olmak istemiyorsan... 
Karar vermelisin...
Kararsız kişi güvensiz, endişe ve ıstırap içinde olur. 
Kararsızlık, sorunları, endişeleri ve çatışmaları çoğaltır. İnsanlık tarihi kararlardan oluşur. Karar vermek, diğerlerinin kazanması için vazgeçmeyi ve avantajları kaybetmeyi kesinlikle bilmektir. 
Kararsız kişiler mide rahatsızlığı, sinir hastalıkları ve cilt sorunlarının kurbanıdırlar. 
 
Eğer hasta olmak istemiyorsan... 
Olduğundan Farklı Yaşama...
Gerçeği saklayan, rol yapan, her zaman mutlu olduğu görüntüsü veren, mükemmel görünmek isteyen kişi tonlarca ağırlığı biriktirmektedir. Ayağı kilden olan bronz bir heykeldir. Aldatıcı görünerek yaşamak kadar sağlık için kötü bir şey yoktur. Kaderleri ilaç, hastane ve acıdır. 
   
Eğer hasta olmak istemiyorsan... 
Kabullen...
Reddedicilik ve kendine saygı eksikliği, kendimizi kendimize yabancılaştırır. Kendimizle barışık olmak sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Bunu kabul etmeyenler kıskanç, taklitçi, aşırı rekabetçi ve yıkıcı olurlar.
Eleştirileri kabullen. Bu bilgelik, akıllılık ve terapidir. 
   
Eğer hasta olmak istemiyorsan... 
Çözümler bul... 
Olumsuz kişiler çözüm bulamazlar ve sorunları büyütürler. Üzülmeyi, dedikoduyu ve kötümserliği tercih ederler. Karanlığı kovmak için kibrit yakmalı.
Arı ufacıktır fakat var olan en tatlı şeylerden birisini üretir. Biz ne düşünüyorsak oyuz. Olumsuz düşünce, hastalığa dönüşen negatif enerji üretir. 
 
Eğer hasta olmak istemiyorsan... 
Güven...
Güvenmeyen kişi iletişim kuramaz, açık değildir, derin ve sağlam ilişkiler geliştiremez, gerçek arkadaşlıkları nasıl kurabileceğini bilemez. Güven olmadan, bir ilişki de olamaz. Güvensizlik sendeki inancın azlığıdır. 
   
Eğer hasta olmak istemiyorsan... 
Hayatı Üzgün Yaşama...
Mizah. Kahkaha. Huzur. Mutluluk. Bunlar sağlığa güç verir ve daha uzun bir yaşam getirir. Mutlu kişi yaşadığı çevresini geliştirir. "İyi mizah bizi doktorun elinden korur". 
Mutluluk sağlık ve terapidir.

TEMEL’CE
Çiftçi Temel'in bir koyunu varmış. Bütün gayrete rağmen koyun gebe kalamıyormuş. Temel düşünmüş tasınmış ve nam salan koçun sahibi İdris ile konuşmaya karar vermiş. 
İdris: -‘Tamam, koyunun koçum ile çiftleşebilir ama 5 TL alırım’ demiş.
Bunu seve seve kabul etmiş Temel ve ertesi sabah koyununu el arabasına oturtup İdris`in yolunu tutmuş. Koyun ile Koç çiftleşmişler. Ama Temel ya hamile kalmazsa diye tedirgindir. 
- Koyunumun hamile olduğunu nereden anlayacağım? 
- Sabah kalktığında eğer ayakta ise hamile değil. Eğer yatıyorsa hamiledir. 
Sabah olur Temel koşarak gider ahıra ama koyun ayaktadır. Oflayıp yine el arabasına koyunu koyup İdris' in ahırına gider. Bu sefer 3 TL alır. İdris tekrar eder, ‘ayakta ise değil, yatıyorsa hamile’
Sabah olur ancak yine koyun ayaktadır. Yine gider İdris’in ahırına ve bu sefer ona acıyan İdris 1 TL alır ve hayvanlar yine çiftleşirler. Takip eden gün Temel' in canı hiç ahıra gitmek istemez ve karısı Fadime ye seslenir: 
- Su ahıra bi baksana koyun ne alemde ayakta mı, yatıyor mu? 
Fadime gider bir zaman sonra gelir. Temel sorar: 
- Ee koyun ne durumda, ayakta mı yatıyor mu? 
Fadime gülerek cevap verir:  
- Ne ayakta ne de yatıyor, el arabasına binmiş seni bekliyor...!!!!! 

GÜNÜN ÖZÜ..
Nasibinde varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters. (Hz.Mevlana)
Bu yazı toplam 149 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Kantin işini Güzeloğlu çözer
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37