1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. İstenmediği çok açık da, nedenini merak ediyoruz
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

İstenmediği çok açık da, nedenini merak ediyoruz

A+A-

Önceki gün saat tam 14.19’da çaldı cep telefonum. Baktım Ergun Ortakcı yazıyor, içime bir korku düştü, inşallah kötü haber değildir diyerek açtım telefonu. Sanki içime doğmuş, hissetmiş gibi açar açmaz da, aman hocam sakın başka takımla anlaştım demeyin dedim. “Maalesef” dedi ve ekledi: “Yeni Amasyaspor ile anlaştım, bilgin olsun istedim”

YILLAR SONRA İŞİ BİLEN BİR TEKNİK DİREKTÖR BULDUK DİYORDUK

Aslında lig bitiminden buyana süreçte yaşananlar bağıra bağıra ayrılığın geleceğini söylüyordu. Bir anlamda beklenen bir gelişmeydi bu.   Yönetimin istediği, camianın ise korktuğu bir gelişme de diyebiliriz.  Neden böyle oldu sorusuna yanıt bulmak için süreci iyi analiz etmemiz gerekiyor. En başa, şampiyonluk gününe dönelim. Eskişehir’deki finali kazanan Kocaelispor iki yıllık mücadelenin ardından profesyonel lige çıkmıştı. Üstelik de ligin adeta tozunu atarak, rekorlar kırarak. Bu başarıda tartışmasız teknik direktör Ergun Ortakcı’nın büyük payı vardı. Tüm kent, camia yıllar sonra işi bilen, işini seven bir teknik adam bulduğumuzu düşünüyordu.  Başta taraftar ve spor basını olmak üzere herkes Ortakcı’ya şampiyonluğa olan katkısından dolayı hakkını teslim etti. Futbolcu grubunun büyük bir bölümü de elde edilen başarıda önemli pay sahibi olduğunu düşünüyordu. Başkan ve yönetim Ortakcı ile iyi bir birliktelik sağlandığı inancındaydı. Doğal olarak tüm camianın beklentisi yola birlikte devam etmekti.

BİRLİKTELİĞİN DEVAMINA KESİN GÖZÜYLE BAKILIYORDU

Başkan Yavuz yönetim kurulu adına finalin ertesinde “Hocamızdan memnunuz, devam etmek istiyoruz” açıklamamsı yaptı. Ortakcı’nın istediği de buydu. Karşılıklı talep olursa, geri kalan teferruat bir şekilde halledilir sandık, yeni sezonda Ortakcı ile devam edeceğimizi düşündük. 24 Nisan’da sezonu kapattık. Bir hafta sonra televizyon programında konuğum olan Ortakcı, yeni sezon çalışma takvimiyle ilgili olarak çok önemli bir şey söyledi. Ortakcı transfer yasağından dolayı gençleri görmek için sezonu mayıs sonu gibi açmak durumunda olduklarının altını çizdi. Bir anlamda anlaşmanın kısa süreçte yapılmasına dair mesaj verdi. Başkan Bahri Yavuz hayati KEV kongresinden dolayı çok yoğundu. Teknik ekip ve futbolcularla ön görüşmeleri futbolun patronu Ceyhun Hoşdil yapacaktı.  Mayısın ilk haftasında futbol şube sorumlusu Ceyhun Hoşdil ile teknik direktör Ergun Ortakcı buluştu. Görüşmenin içeriği tamamen geçen sezonun değerlendirmesi, raporu üzerineydi. Yeni sezona dair ne kadro yapılanması, ne de birlikteliğin devamına dair bir şey konuşulmadı. Hoşdil daha sonra futbolcularla birer bir görüşmeler yaparak, teklifler aldı.

“KIRGINIM, BENİ ADAM YERİNE KOYMADILAR”

Futbolcularla görüşmenin bitiminin ardından mayısın ikinci haftası Ortakcı ile yeni sezona dair masaya oturulacağı bilgisi aktarıldı basına. Tabi bu görüşmede Başkan’ın da olması gerekiyordu. 9-15 Mayıs haftası için düşünüldü görüşme ancak Başkan yoğun olduğu için ertelendi. Ertesi hafta Hoşdil’in önceden ayarlanmış kısa bir tatili vardı. O günlerde Hoşdil’i aradığımda, “Bir hafta burada yokum. Hocayı aradım. 24 Mayıs Salı günü buluşacağız” dedi. Merakla 24 Mayıs’ı bekledik. Ancak o gün ve ertesi gün görüşmenin yapıldığına dair yönetimden bilgi gelmedi. KEV kongresine yoğunlaşmıştık. Hocayla ilgili bir sorun olabileceği aklımın köşesinden bile geçmiyordu.  Durum ne diye iki gün sonra teknik direktör Ortakcı’yı aradım. Başarılı teknik adam, “Salı günü için sözleşmiştik, ne o gün, ne ondan sonra beni arayan olmadı” dedi ve devamında ,”Demek ki, devam etmek istemiyorlar. Saygı duyuyorum ancak yaşadığımız onca güzellikten sonra böyle bir muameleyi hak etmedim. Arayıp sormayarak beni adam yerine koymadılar, kırgınım” dedi.

DUYDUKLARIM BENİ ÇOK ŞAŞIRTTI VE ÜZDÜ

O telefon görüşmemizde sevgili Ortakcı, “Sözüm vardı,  Kocaelispor ile görüşmeden diğer takımların tekliflerini değerlendirmeyeceğim diye. Ben sözümü tuttum. Ancak bu olay sonrasında artık diğer takımların tekliflerini değerlendireceğim. Sonuçta bu benim işim, mesleğim. Ekmeğim söz konusu” dedi. Ortakcı birçok kulüpten teklif aldığını ve Başkanı yakın arkadaşı olan yeni Amasyaspor’un kendisini ısrarla istediğini de o görüşmemizde söyledi. Ortakcı’dan duyduklarıma çok şaşırdım ve sonrasında Başkan Yavuz ile futbolun patronu Hoşdil ile görüşmeler yaptım. Başkan Yavuz, KEV kongresinin telaşındaydı ve telefonla konuşmak istemedi. Hoşdil’i aradığımda, “Abi aramızda sorun yok, önümüzdeki günlerde oturup konuşacağız” dedi. Her iki tarafta yaptığım bu görüşmelerde anladım ki, ipler kopma noktasına gelmiş. Tam böyle düşünürken geçen hafta Başkan Yavuz telefonda, “Hocayı aradım, randevu istedim. 6 Haziran Pazartesi buluşacağız” dedi. Şaşırmakla birlikte sevindim. Hemen Ortakcı’yı aradım, “Bu iş olacak galiba hocam” dedim. Fazla konuşmak istemedi, “Bu yaşananlardan sonra çok zor” demekle yetindi. Camia pazartesiyi yani bugünü beklerken, malum önceki gün Ortakcı’nın Yeni Amasyaspor ile anlaştığı haberi geldi.

ORTAKCI SİTEMİNDE VE DÜŞÜNCESİNDE HAKLI

Bakıyorum sosyal medyada, hocaya tepki gösterenler, pazartesi beklemeden başka bir takıma gitmesinin yanlış olduğunu söyleyenler var. Başkan Bahri Yavuz da aynı düşüncede mi, doğrusu merak ediyorum. Yavuz’un süreçle ilgili açıklamasını sabırsızlıkla bekliyorum.  Bilgilerim ışığında bu noktaya gelişte Ortakcı’nın en küçük bir kusuru, yanlışı olmadığı düşüncesindeyim. Lig 24 Nisan’da bitmiş. Bugün 6 Haziran. Eğer görüşme yapılabilseydi, lig bitiminden bu yana 1.5 ay gibi bir süreç geçmiş olacaktı. KEV kongresi araya girmiş olsa da, devam etmek istediğin teknik adamı bu kadar bekletmeye hakkınız yok. Sonra, en büyük yanlış, 24 Nisan Salı günkü randevuda yapıldı. Buluşalım demişsin, sözleşmişsin. Adam telefon bekliyor. Çok önemli bir işiniz çıkabilir, randevuyu iptal edebilirsiniz. Yapacağınız tek şey telefonu çevirip karşı tarafa haber vermek. Ancak ne o gün, ne sonrasında Kocaelispor adına kimse arayıp sormamış Ergun Ortakcı’yı. Siz olsaydınız ne düşünürdünüz? Ortakcı haklı olarak adam yerini koyulmadığını düşünüp, kırılmış. Ayrıca Kocaelispor yönetiminin kendisiyle devam etmeyi istemediğini düşünmüş. Öyle ya, isteyen, düşünen arayıp sorardı. Yapılmadığına göre Ortakcı bu düşüncesinde de haklı. Kuşkusuz Kocaelispor yönetimi Ortakcı ile devam etmek zorunda değildi. Ancak yolları ayırmanın da bir usulü vardı. Hele yaşanılan şampiyonluğun ayrından güzellikle vedalaşmak gerekirdi. Kocaelispor yönetimi takımı şampiyon yapan teknik adama hak etmediği bir muamelede bulundu, bence ayıp etti.

SAKIN BAŞKAN, “BİZ İSTEDİK” DEMESİN, İNANDIRICI OLMAZ

Bunu en başından bir tarafa koyalım ve asıl merak ettiğim noktaya gelelim. Geçen sezon çok güzel bir birliktelikle, başarı geldi. Her şey güzel gidiyordu. Ne oldu da, Kocaelispor yönetimi Ortakcı’nın üzerine çizdi, onunla devam etmek istemedi?  Takımdaki bazı deneyimli isimlerle yaşadığı problemler mi, maddiyat mı,  yoksa bizim bilmediğimiz başka bir şey mi?  Yönetim işin gerçeğini açıklamalı, kamuoyuyla paylaşmalı. Bu soru mutlaka yanıtlanmalı.  Sakın Başkan Yavuz, “Biz çok istedik, hoca sözünü tutmadı” demesin,  görüşmenin bugüne kadar yapılamamış olmasında KEV kongre sürecini gerekçe olarak göstermesin. Hiç inandırıcı olmaz çünkü. Bir telefona bakardı Ortakcı’yı bekletmek. İstanbul’a Feridun Güray ile görüşmeye gitmişken Ortakcı’ya bir çay içecek zaman ayırmak yeterliydi.   Besbelli ki yönetim Ortakcı’yı istemedi. İstese ligin bitiminden bir hafta 10 gün sonra bir araya gelinir, anlaşma sağlanırdı. Görüşmeleri ertele, 1.5 ay beklet, arada buluşma sözü verip arayıp sorma sonra da biz istiyorduk de. Hadi canım sende, kargalar bile güler.   Yönetim keşke en başından yola birlikte devam etmeyeceğiz deseydi. Kamuoyu bu kararı tartışırdı, tepki gösterenler de olurdu belki ama en azından takımı şampiyon yapan teknik direktörle adam gibi ayrılmış olunurdu. Pek çok icraatını takdir ettiğim, gelmiş geçmiş en iyi ekip dediğim yönetime hiç yakıştıramadım bunu.

En güzel günleri yaşadığımız teknik adamla böyle bitmesine üzgün olduğum kadar tepkiliyim.  Camianın duygularının da farklı olmadığı düşüncesindeyim. Elbette kurum önemli, kişiler gelip geçici. Ancak doğru adam bulmak da önemli. Bu ülkede Ergun Ortakcı gibiler kolay gelmiyor, kolay yetişmiyor. Yıllarca yanlış adamlarla çalışmış, bunun faturasını ödemiş bir kulüp olarak bu kadar kolay, bu kadar basit olmamalıydı birlikteliği sonlandırmak. Sevgili Ergun Ortakcı’ya bize yaşattığı mutluluklar için teşekkür ediyor, bundan sonraki kariyeri için yürekten başarı diliyorum. Dileğim odur ki, ilerleyen yıllarda üst liglerde yollarımız yeniden kesişsin.  

Bu yazı toplam 1799 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum