1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. İstifayı kabul etmeyen bir, istifaya rağmen devam eden bin suçludur
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

İstifayı kabul etmeyen bir, istifaya rağmen devam eden bin suçludur

A+A-
Spor camiasının tanınmış simalarındandır Muzaffer Karasu. Hasta derecesine Kocaelisporludur. İçerde maç kaçırmaz, müsaitse deplasmanlara da gider. Benim de iyi görüştüğüm bir ağabeyimdir. Önceki gün öğleden sonra cepten aradı beni, çok önemli şeyler söyledi. Adını kullanarak paylaşabilir miyim diye sorduğumda, “Sakıncası yok, kamuoyunun haberi olsun” yanıtı verdi.

“5 HAFTA KALA İSTİFA ETTİM,  BAŞKAN KABUL ETMEDİ”
Sevgili Karasu, Carrefour’da Kayhan Çubuklu ile karşılaşmış ve ayaküstü sohbet etmiş. Muzaffer Ağabey de pek çoğumuz gibi kaçan şampiyonluktan Çubuklu’yu sorumlu tutanlardan biri.  “Bizi yaktın, bir yılın emeklerini heba ettin” diye başlamış söze ve devamında, “Seninle olmayacağı belliydi, neden son haftalarda istifa edip takımın önünü açmadın?” diye sormuş. Çubuklu, Muzaffer Ağabeyin bu sorusuna, “Bitime 5 hafta varken istifamı verdim ama Başkan kabul etmedi. Hatta eşi de yanımızdaydı” sözleriyle yanıt vermiş.
BAŞKAN HATALI AMA ASIL SORUMLU ÇUBUKLU 
Benin anladığım, algıladığım Çubuklu bu yanıtıyla, “Suçlu ben değilim, istifamı kabul etmeyen başkandır” demeye getiriyor. Başkan hatalı elbette. Bırakın istifayı kabul etmesini, işin sonunu görerek kendisinin görevden alması gerekirdi. Ancak Başkan Yavuz, son haftalara gidilirken kan değişimine gitmek, tam tabirle dere geçilirken at değiştirmek risk olur diye düşünmüş ve istifayı kabul etmemiş. Çubuklu ile bu iş olacak diye inanmış. Bence bu noktada asıl suçlu istifayı kabul etmeyen Başkan değil, istifasını verdiği halde göreve devam eden teknik direktördür. İstifayı kabul etmeyen bir suçluysa, devam eden bin suçludur. 

İSTİFA TEK TARAFLI OLUR
Benim bildiğim bir şey var ki, istifa tek taraflı olur. Yapamayacağını, beceremediğini görür, bu iş olmayacak der istifanı verirsin. Bir başkasının kararına etki etmesi veya seni kararından vazgeçirmesi gibi bir durum olamaz, olmamalı. Başkan Yavuz belki ki nezaket göstermiş,  iyi niyetli hareket etmiş, devam edelim demiş. Sen kendini biliyorsun, işin olmayacağını görüyorsun ki, istifa noktasına gelmişsin. Kafasında bırakmayı düşünen bir teknik adam göreve devam ettiğinde ne kadar sağlıklı kararlar verebilir, sağlıklı düşünceler taşıyabilir.

KOCAELİSPOR’U YAKTI
Çubuklu bitime 5 hafta kala verdiği istifanın arkasında durmalı, bunu takımın menfaati için yapmalıydı. Devam etti şampiyonluk kaçtı, bir yılın emekleri ziyan oldu. Daha önce de yazdım, iddiayla tekrarlıyorum. Çubuklu 5 hafta önce istifasının arkasında durup gitse, büyük olasılıkla Engin Korukır gelecekti ve takım elini kolunu sallayarak şampiyon olacaktı. O zaman Çubuklu’ya istifa ederek takımın önünü açtı, iyilik yaptı diye teşekkür edecektik. Hem Kocaelispor’u, hem kendisini kurtaracaktı. Yapmadı, sezonu tamamladı. Kocaelispor’u yakarken, camianın, taraftarın da nefretini kazandı.    


Kulüpler Arası Oyun Kuralları Yarışması
Geçenlerde köşemde Hakemler Derneği Başkanı sevgili Mecit Keskin’in sahalardaki şiddetin önüne geçme adına yaptığı bir öneriden bahsetmiştim. Mecit, futbolcu, yönetici ve teknik adamların oyun kuralları hakkında çok az bilgisi olduğuna vurgu yapmış,  “Bilerek oynar, yönetir veya izlersek hem daha çok keyif alırız, hem de olumsuzlukların önüne geçeriz” demişti.  Sevgili Keskin spordaki şiddeti önlemek için eğitim şart demeye getirmişti.  Son derece yerinde bir tespit ve beraberinde gelen öneriydi. 

BİR ÖNERİM VAR 
Keskin’in bu güzel önerisi söylemle kalmamalı, mutlaka bu konuda bir çalışma yapılmalı. Ne yapılabilir diye biraz kafa yordum ve aklıma bir fikir geldi. Yarışmayı da çok sevdiğimiz ve ilgi duyduğumuzu dikkate alarak futbolcu, yönetici ve teknik adamların oyun kurallarıyla ilgili donanımlı bilgiye sahip olmalarını sağlayacak bir organizasyon düşündüm. Adı, Kulüpler Arası Oyun Kuralları Bilgi Yarışması. İl Hakem Kurulu gözetiminde yapılır, tüm kulüplerin katılımı sağlanır. Her kulüp örneğin 15 kişilik imtihan listesini hazırlar.  11 futbolcu, 3 yönetici, 1 teknik adam gibi.  Tarih belirlenir, imtihan yapılır. Sonuçlar kamuoyuyla paylaşılır. En başarılı olan kulüpler ödüllendirilir.

GELENEKSEL OLMALI 
 Ödülün boyuta ne kadar büyük olursa, organizasyonun cazibesi, amacına ulaşması da o kadar yüksek olur. Taban Birlikleri ortaklaşa bu işin altına girer. Böylesi güzel bir organizasyon için sponsor bulunması da zor olmayacaktır. Bir kere değil elbette, her yıl geleneksel olarak bu yarışma düzenlenmeli. Böylece gerek futbolcular, gerek yönetici ve teknik adamlar her yıl bu yarışma yapılacağı için ve de imtihanda başarılı olma, rezil olmama adına oyun kurallarıyla ilgili ders çalışıp, bilgilerini tazeler. Birkaç yıl içinde futbolcu, yönetici ve teknik adamların oyun kuralları bilgisi iyi bir noktaya gelir. 

CİDDİ KATKI VERECEKTİR
Hakemler her yıl imtihandan geçiyor. Başarılı olanlar terfi ediyor, olamayanlar yerinde sayılır veya klasman düşüyor. Bu durumda hakem mecburen dersine çalışıyor, bilgilerini tazeliyor. Kulüpler düzeyinde böyle bir yarışma yapıldığında yönetici, teknik adam ve futbolcu da aynı şekilde oyun kurallarıyla ilgili dersine iyi çalışacak.  Futbolcu bilerek oynar, idareci ve teknik adam bilerek yönetirse, doğal olarak hakemlere yönelik itirazlar, tepkiler azalacaktır. Tribünler, yani taraftarlar genel olarak sahadaki futbolcunun veya kulübedeki teknik adam ile yöneticinin yaktığı kıvılcımdan cesaret alarak olay çıkardığına göre spordaki şiddet görüntüleri ciddi oranda azalacaktır.   

HAYATA GEÇİRİLMELİ 
Önerim üzerine farklı görüşler, farklı düşünceler üretilebilir. Ana hatlarıyla konuyu aktardım. Oturulur konuşulur, en uygun yol bulunur. Spordaki şiddeti önlemek için yıllarca işin ceza tarafına baktık. Suçlulara faturalar çıkardık. Bunun yeterli olmadığı ortada. Her şeyin başı eğitim diyorsak, bu oyunu bilerek oynayacağız, yöneteceğiz. Seminerlerle yol almak da mümkün değil. En cazibi, eğitimi yarışma formatında vermek. Kulüpler Arası Oyun Kuralları Bilgi Yarışması’nın spordaki şiddetin azalmasına önemli katkı vereceğine inanıyorum.  Bu organizasyonu hayata geçirmek görevi taban birliklerine düşüyor. Öneriyi sunmak benden, uygulama onlardan. Dilerim dikkate alırlar ve en kısa sürede de hayata geçirirler. 
Bu yazı toplam 411 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum