1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İstişare, temayül, STK, anket en önemlisi ‘vefa’ palavraymış
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İstişare, temayül, STK, anket en önemlisi ‘vefa’ palavraymış

A+A-
7 Haziran seçimleri için aday listeleri belli oldu. Her siyasi partinin listesinde, olumlu yönde veya olumsuz yönde sürprizler var. Şu bir gerçek ki, Türkiye siyaseti de, Kocaeli siyaseti de değişiyor..
Türkiye’nin mevcut, ucube demokrasi yapısından kurtulmasının şart olduğu, bu seçim döneminde aday listelerinin açıklanmasıyla artık iyice ortaya çıkmıştır. Aday belirlemede kural olmazsa, demokrasi işlemezse, ortaya her türlü sürprizin çıkması bir yana, çok büyük haksızlıkların yapılması da kaçınılmazdır. İlimizde bütün partilerin aday listeleri  “Merkez Yoklaması” ile belirlendi. Ankara’da birkaç kişi kapalı kapılar arkasında toplandı, yazdılar, çizdiler, halkın, partililerin değil, kendilerinin istediği, kendilerine el pençe divan duracak isimleri alt alta yazıp, YSK’ya teslim ettiler. Türk halkının aslında öncelikle bu yapıyı reddetmesi, bu yapıya baş kaldırması gerekir. 
………..
Ortaya çıkan fotoğrafta, hiç kuşkusuz en çok tartışılacak liste, AKP listesidir. İlimizde iktidar partisinde 70’den fazla insan hevesle aday adayı oldular.. AKP’nin bütün aday adayları, müthiş bir disiplin içinde, büyük fedakarlıklar yaparak yaklaşık 2 ay oradan oraya koştular..
Parti, sözde istişare yaptı. Aday adayları mülakata çağırıldı. Tek tek hepsiyle 2-3 dakika görüşüldü. Hepsine mavi boncuk verildi. Sonra, Antikkapı’da yaklaşık 2 bin partilinin oy kullandığı temayül yapıldı. AKP’liler dedi ki, “Biz ileri demokrasiyi uyguluyoruz. Kapılarımızı sivil toplum kuruluşlarına açıyoruz.  Bütün STK yöneticilerini aday adaylarımız için oy kullanmaya davet ediyoruz”. Türkiye siyasetinde bir ilkti. İlimizde 5 binden fazla insan,  muhalifi münafıkı, AKP’yi seveni, sevmeyeni Fuar’daki Ay Işığı Derneği’ne koştu, oy kullandı. 
Şimdi koyun önünüze bakın AKP’nin Kocaeli listesine.. 
Neresinde istişare, neresinde mülakat, neresinde  teşkilat temayülü, neresinde STK temayülü var, Allah aşkına bana söyleyin.. 
Zaten yapılan sözde bu demokratik girişimlerin sonuçları hiç açıklanmamıştı. İnsanlara oy kullandırdılar, çuvallara koyup Ankara’ya gönderdiler. Ben şimdi, bu çuvalların açılıp, oyların tasnif edildiğinden bile şüpheliyim.
AKP listesinin birinci sırasına hiç itirazım yok.. Fikri Işık zaten sür direk favoriydi. AKP listesinin 1 nci sırasında Fikri Işık dışında birinin bulunması, eşyanın tabiatına aykırı olurdu.
Ama ikinci sıradan itibaren listenin her kademesinde bir tuhaflık var.. Bu kentte bu partiye saçını süpürge etmiş kadınlar varken, parti teşkilatında doğru dürüst bir kısa biyografisi bile olmayan  Radiye Sezer Katırcıoğlu nasıl gelip 2 nci sıraya yerleşti?.
Hangi temayülden, hangi  anketten, hangi istişareden Katırcıoğlu bu kentteki diğer kadın aday adaylarını geçerek zirveye yerleşti?.. Biri bana izah edebilir mi?.. 
Sonuca çok fazla etki etmeyecek teknik bir konudur belki ama, listede Zeki Aygün’ün 3, İlyas Şeker’in 4 ncü sırada yer alması da bence bir mesajdır. Teşkilatlardaki genel beklenti, Şeker’in ilk 3 içinde yer alması, Zeki Aygün’ün ise belki de liste dışında kalması şeklindeydi. 
…………
Temayül, anket, istişare bu listenin oluşumunda etkiliyse, Hüseyin Yusuf nerede?.. Teşkilatların hararetle desteklediği Halit Çokan neden 9 ncu sırada?.. Özellikle Gebze’den büyük destek aldığı bilinen Dr.Hakan Höbek nerede?
Benim için AKP listesindeki önemli sürprizlerden biri, Prof.Dr.Yılmaz Bingöl’ün adının hiç geçmiyor olmasıdır.. Kent merkezinde büyük sempatisi olduğu bilinen Ceyhun Yalçın’ın adı hiç değilse 10 veya 11 nci sıraya konulamaz mıydı?.. AKP listesinin 5 nci sırasındaki M.Akif Yılmaz ile 7 nci sırasındaki Sami Çakır’ın listeye yakıştığını düşünüyorum. Son anda Kadın Kolları Başkan adaylığından milletvekilliği aday adaylığına geçen Müge Olşen de 8 nci sıraya konularak bence harcanmıştır.
……….
AKP listesindeki en büyük şok ise, Mahmut Civelek’in adının geçmiyor olmasıdır. Temayülleri, anketleri, istişareleri hepsini bir tarafa bırakıyorum. Ki bunların hepsinde Civelek’in önde çıktığına eminim. 
AKP’de hiç değilse bir “Vefa” kavramı vardı.  Kuruluşundan buyana bütün il başkanları en azından milletvekili olmuşlardı.  Kocaeli’de, AKP’nin kuruluşundan buyana geçen süreçte en başarılı il Başkanı Mahmut Civelek olmuştur.. 
Bence; CHP listesinde Yalçın Kuşkan’ın bulunmaması büyük haksızlıktır. Ama Kuşkan’ın il başkanlığındaki performansına bakıldığında, çok iyi niyetle, çok fedakarca çalışmasına karşın seçimlerde çok açık başarısızlık görülür. Mahmut Civelek ise, girdiği bütün seçimlerde bu kentte partisine rekorlar kırdırmıştır. Özellikle 30 Mart yerel seçimlerindeki 13-0’lik zafer,  Kocaeli siyasi tarihinde bir daha kimselere nasip olmayacak büyük bir zaferdir. 
Dahası Civelek, kendisi milletvekili adayı olmaya karar vermişken, bu kentte partisinin 12 ilçedeki kongrelerini yapmıştır. Ana kademelerde, kadın kolları, gençlik kolları kongrelerinde partinin diğer “Ağır ağabeyleri” aman biz kimseyle kötü olmayalım diye kenarda duruyor görünürken, Civelek parti içindeki bütün sorunları göğüslemiş, genel merkezin  talimatlarının tartışmasız uygulanmasını sağlamıştır. Civelek, bu kentte “Paralel yapı” diye adlandırılan oluşumun da en sert, en kararlı muhalifi olarak kendisini riske atmıştır. 
Partisine karşı en küçük bir saygısızlığı, aykırılığı, görev dönemi boyunca 1 dakikalık tembelliği söz konusu değildir. Ama AKP, bu kentte seveni kadar sevmeyeni de bulunan, “Ah şu Civelek bir düşse de yesem” diye bekleyen aç kurtların sofrasına Mahmut Civelek’i kurban olarak atmıştır. AKP tarihindeki bu ilk büyük vefasızlık, Civelek’in siyasi hayatının bitmesinin yanında partide de tahribat yaratacaktır. İnsan ister istemez, “Acaba Mahmut Civelek’i AKP içinde hala var olan paralel yapı unsurları mı harcadı” diye de düşünebilir.
Kişisel kanaatim;  7 Haziran seçimlerine gidilirken, CHP’nin listesi çok daha akılcı, parti örgütünü de, kent kamuoyunu da çok daha fazla tatmin eden bir liste olmuştur. AKP’nin bu vefasızlık örneği listesi ise, partide pek çok kişinin çalışma şevkini azaltacaktır.
Bu yazı toplam 417 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum