1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İSU: Ciddiye alınıp cevaplandırmaya değer bulunmamaktadır
İSU: Ciddiye alınıp cevaplandırmaya değer bulunmamaktadır

İSU: Ciddiye alınıp cevaplandırmaya değer bulunmamaktadır

İSU Cumhuriyet gazetesinde Dr. Bülent Şık’ın Kocaeli İl’inde ham su kaynaklarından alınan 106 örnekten bazılarında alüminyum ve kurşun parametreleri olduğu iddialarına "Ciddiye alınıp cevaplandırmaya değer bulunmamaktadır" şeklinde yanıt verdi.

A+A-

İSU tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

Cumhuriyet Gazetesinde 17/18/19 Nisan tarihinde Dr. Bülent Şık’ın kaleme aldığı Sağlık Bakanlığı’nın 2011-2016 yılları arasında yürüttüğü ve henüz tamamlanmamış ve resmi olarak yayımlanmamış “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli illerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi” ne sözde dayanarak hazırlanan yazı dizisinde Kocaeli İl’inde ham su kaynaklarından alınan 106 örnekten bazılarında Alüminyum ve Kurşun parametreleri ile ilgili değerlendirmeler yer almıştır. Bu değerlendirmelerin hiçbir resmi ve bilimsel geçerliliği olamayacağı gibi tamamen kamuoyunu yanlış yönlendirmeye açık bir yayın yapıldığından Kurumumuzca ciddiye alınıp cevaplandırmaya değer bulunmamaktadır.

Bununla birlikte Genel Müdürlüğümüzün kurum hassasiyeti dolayısıyla Kamuoyonu bilgilendirmek gayesi ile aşağıdaki bilgileri paylaşmak zarureti doğmuştur.

T.C. Sağlık Bakanlığı (Halk Sağlığı Başkanlığı) İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kapsamında İlimizde; 490 izleme noktasında her yıl ortalama 1400 numunede İstanbul ve Kocaeli Halk Sağlığı Laboratuvarlarında analizlerini yaparak tüketime verilen suyun kalitesinin denetimini gerçekleştirmektedir. 01.01.2011 ile 01.12.2016 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı yetkilendirilmiş Kocaeli Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından yazıda geçen su kaynaklarından alınan numunelerde (Alüminyum ve Kurşun parametreleri dahil) uygunsuzluk tespit edilmemiştir.

Ayrıca Genel Müdürlüğümüz tarafından tüketime verilen su kalitesi ayda 350 noktadan ortalama 1000 (Bin) numune alınarak Akredite Merkez Laboratuvarımızda ortalama 20000 (Yirmibin) analiz ile kontrol altında tutulmaktadır.

Genel Müdürlüğümüz yaşam kaynağı suyun, Kocaeli’de etkin ve verimli kullanılmasını sağlayarak gelecek nesillere de aktarılması vizyonuyla çalışmalarını aralıksız yürütmektedir. 19/04/2018

Kamuoyuna saygı ile duyurulur..
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum