1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İSU genel kurulu ve 2 nci su zammı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İSU genel kurulu ve 2 nci su zammı

A+A-
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bazı birimlerini, örneğin (Fen İşleri, Kent Konut, Altınnal AŞ.) başarısız ve yetersiz buluyorum. 
Ama Park Bahçeler, Mezarlıklar Müdürlükleri ve özellikle İSU, Büyükşehir’in çok iyi yönetilen, yüzakı kurumlarıdır diye düşünenlerdenim. 
Özellikle İSU’yu yıllar içinde bu kentte gerçekleştirilen alt yapı çalışmaları, geride bıraktığımız çok kurak dönemdeki operasyonları, arıtma tesislerini çok iyi çalıştırması gibi başarıları nedeniyle bu kentin en önemli, en faydalı kurumu olarak görüyorum. 
İSU Genel Müdürlüğü’nün gelecek yılki bütçesinin de karara bağlandığı 2014 yılındaki son genel kurulu pazartesi günü yapıldı.  Genel Kurulda ortaya çıkan tablo konusunda bazı itirazlarım var.
……….
İSU’nun pazartesi günü yapılan 2014 yılı 2 nci olağan genel kurulunda yaşanan ilginç olayla başlayalım. Malum, Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri, aynı zamanda İSU Genel Kurulunun delegeleridir. Son yıllarda bu sütunlarda Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki devamsızlıkları çok sık yazmışımdır. İSU Genel Kuruluna da, bu kurulun delegesi olan 12 ilçe belediye başkanından 6’sı katılmamış. Toplantıyı yöneten Başkan Karaosmanoğlu, katılmayanlara çok kızmış, “Ben kent dışında değilsem, mutlaka bu toplantılara katılıyorum. Katılmayan belediye başkanlarını kınıyorum. Ne yapılım yani, onların ilçelerinin suyunu mu keselim” demiş. 
Bu konu çok hassas bir konu. Sayın Başkan’ın “Şehir dışında olmadığı zamanlar” toplantılara katıldığı doğrudur. Ama geride kalan özellikle son 5 yıldaki Meclis toplantılarına bakın. Çoğunda Başkan şehir dışındadır, yoktur.
Bu işler, “İmam-cemaat” ilişkisine benzer. Sayın Başkan kendisi basit gerekçelerle pek çok toplantıya katılmadı. Geçen dönem toplantılara katılmamayı alışkanlık haline getiren AKP’li üyelere hiç sesini çıkartmadı. 
Şu sıralar AKP’li belediye başkanları, çok kontrolsüz bir seyahat, gezi çılgınlığı içindeler. 
Bir ay aralıksız işinin başında oturan, bir seyahate çıkmayan Belediye Başkanı gösteremezsiniz. İlçe Belediye başkanları her fırsatı değerlendiriyor, sürekli dünyayı geziyorlar. Zaten belediyelerin yaptığı doğru dürüst bir iş yok. Başkanlar seyahatte.. Karaosmanoğlu, kızmakta çok haklı. Ama bu iş kontrolden çıktı. Öncelikle kendisinin bütün Büyükşehir Meclisi ve İSU Genel Kurulu toplantılarına katılması, bizzat toplantıları yönetmesi gerekiyor. Sonra da bu toplantılara katılmamayı alışkanlık haline getirenlere, “İlçelerinin suyunu kesmek” değil ama, yönetmeliklerde yazılı yaptırımları ayırımsız uygulaması lazım. 
…………
Gelelim İSU Genel Kuruluna. Genel Müdür İlhan Bayram, mükemmel bir sunum yapmış. Gerçekten de İSU’nun bu kente geçen yıl susuzluk çektirmemiş olması büyük başarıdır. Olağan dışı yağmurlarda Kartepe ilçesi dışında, bilhassa İzmit’te büyük sıkıntı yaşanmamış olması da her türlü övgüyü hak eder. 
İSU’nun geçen yıl önemli yatırımları oldu. Yeni kuyular açtılar, yeni şebekeler döşediler. Hiç hesapta olmayan harcamalar yapıldı. Bunun karşılığı olarak da 1 Ekim itibariyle ilimizde su fiyatlarına yüzde 10’un üzerinde zam geldi. Son su faturalarında bütün aboneler zammın farkına varmışlardır. 
Artık Yuvacık Barajı Büyükşehir Belediyesi’nin.. Namazgah Barajı bitti, devreye alındı, isale hatları yapıldı. İSU, yakında barajlar bünyesinde yapılan HES’ler sayesinde arıtma tesisleri için ödediği büyük enerji parasının da önemli bölümünden kurtulacak. Geçtiğimiz yıllarda yapılan Sapanca-Yuvacık boru hattının büyük maliyeti vardı. 
Önümüzdeki yıllar için de yatırım planları var. Ama ilimizdeki yeni barajları DSİ yapacak.  İSU’nun giderleri azalacak. 
Buna rağmen, daha 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girmiş yüklüce bir su zammı varken, 
1 Ocak’tan itibaren de otomatik olarak TÜFE oranı kadar su zammı uygulanacak. Bu da en az yüzde 10 civarında olacak. Büyükşehir Belediyesi ve İSU yetkilileri her fırsatta, “Kocaeli’deki su fiyatı, hala çevre illere göre ucuz” diyorlar.
Olabilir..  Ama bizim kentimizdeki su maliyeti, diğer illerden çok daha düşüktür. Ne kadar kötüleseler de Yuvacık Barajı bu kent için büyük bir nimettir. Alt yapı işlerinin büyük bölümü bitmiş, şebeke yatırımları büyük ölçüde tamamlanmıştır.  Yaz aylarındaki kuraklığın etkisini ortadan kaldırmak için yapılmış yatırımlar da bitmiştir. 
Bu durumda, 1 Ocak’tan itibaren ilimizdeki su fiyatına TÜFE kadar, üç ay içinde ikinci zammı yapmak haksızlıktır diye düşünüyorum. İSU’nun “Her yıl su fiyatına TÜFE kadar zam yapılır” diye bir yönetmelik maddesi var. Bu madde, Yuvacık Barajı henüz yapımcı firmanın elindeyken konulmuştu. Artık bu maddeyi mutlaka uygulamak diye bir zorunluluk kalmadı. Üstelik ihtiyaç görüldü, yazın bu şehre susuzluk çektirmemekten kaynaklanan prestij de kullanılarak ekim ayında su fiyatına zam yapıldı. 
Bu şehirde çok zor geçinin aileler var. Ekmekteki 5 kuruşluk, toplu taşımadaki 5 kuruşluk zamlar bile insanları çok etkiliyor. Önümüzdeki yıl başında da emeklilerin, sabit gelirlilerin ücretlerinde önemli artışlar olmayacak. Ama üç ay içinde su fiyatına yüzde 20’nin üzerinde zam yapılmış olacak. 
Bu haksızlıktır, bu zamlar fahiştir diye düşünüyorum. Zaten geçen aylarda gaz, elektrik fiyatları yükseldi. Şimdi 1 Ocak itibariyle ikinci su zammı, milletin sırtına önemli yük ekleyecek. Üstelik buna gerek yok. Bu zammın izahı yok.  Bu şehirde insanlar, 1 Ocak’tan sonra su faturasını aldıklarında şaşıracaklar. 3 ay öncesine göre çok farklı olduğunu, aile bütçelerine önemli bir yük geldiğini görecekler. 
Yatırımların çoğu bitmişken, kuraklığın etkileri ortadan kalkmışken, baraj dolmuş, önümüzdeki kış mevsimi için yoğun kar yağışının sinyalleri alınmışken, sırf “Nasıl olsa yönetmelikte var. Her yıl bu zam uygulanıyor” denilerek 1 Ocak’ta tüfe oranında zammı suya yansıtmak, insafsızlık olacaktır. 
Büyükşehir Belediyesi’nin bu gerçeği görüp,  3 ay içinde su fiyatına 2 nci zammı geri çekmesi gerekir diye düşünüyorum.
Bu yazı toplam 535 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum