1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İSU genel müdürlüğü 2010 çalışma raporu
İSU genel müdürlüğü 2010 çalışma raporu

İSU genel müdürlüğü 2010 çalışma raporu

1995 yılında kurulduğunda sadece Saraybahçe ve Bekirpaşa bölgelerine hizmet veren İSU Genel Müdürlüğü; 1999 yılında Yuvacık Barajı’nın devreye alınması ile birlikte bu bölgelere ilaveten

A+A-

1995 yılında kurulduğunda sadece Saraybahçe ve Bekirpaşa bölgelerine hizmet veren İSU Genel Müdürlüğü; 1999 yılında Yuvacık Barajı’nın devreye alınması ile birlikte bu bölgelere ilaveten Derince, Körfez, Hereke, Dilovası, Çayırova, Kullar, Karşıyaka, Yeniköy, Bahçecik, Köseköy, Uzunçiftlik bölgelerinin belediye hudutlarındaki su ve kanalizasyon hizmetlerini doğrudan yapmaya başlamış. Bu hizmetlerinin yanında Gebze ve Gölcük İlçelerine de tek saatten su vermiştir.

Daha sonra Büyükşehir Belediye hudutlarının Kocaeli il hudutları şeklinde genişlemesi üzerine 2004 Temmuz ayından itibaren de köyler dâhil olmak üzere tüm Kocaeli bölgesindeki yerleşim bölgelerine doğrudan su ve kanalizasyon hizmetlerini vermeye başlamıştır.

Kuruluşunda Saraybahçe ve Bekirpaşa bölgesindeki 80 bin aboneye hizmet vermekte iken Yuvacık Barajı’nın devreye alınması ile bu sayı 220 bini ulaşmış, bugün itibari ile 567 bin aboneye hizmet veren dev bir kuruluş haline dönüşen İSU Genel Müdürlüğü, adeta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Amiral Gemisi konumuna gelmiştir. İSU Genel Müdürü Sayın İlhan Bayram’ın daveti üzerine yerinde gördüğüm kurumun çalışmalarını ve 2010 Çalışma Raporu hakkındaki görüş ve düşüncelerimi bugün sizler ile paylaşacağım.

Sayın Genel Müdür ile inceleme imkânı bulduğum Gebze, Darıca ve Çayırova bölgelerinin tüm atıksularını arıtacak olan Gebze Arıtma Tesisi ile birlikte daha önce devreye alınan Plajyolu, 42 Evler, Kullar, Körfez, Yeniköy, Karamürsel, Altınova, Mutlukent Atıksu Arıtma Tesisleri sayesinde İzmit Körfezi’ne atıksu akmayacak olması, Körfezin temizlenmesi adına önemli bir gelişmedir. Ayrıca, Dilovası Bölgesi’ndeki atıksuların Organize Sanayi Bölgesi’nin kurduğu Arıtma Tesisi’nde arıtılması ve Hereke Bölgesi’nin atıksularının da bir kolektör ile Körfez Arıtma Tesisi’ne bu yılsonu itibari ile aktarılacak olması, çevre adına sevindiricidir.

Bunun yanında altyapı çalışmalarının tamamlandığı Atıksu Scada Sistemi’nin kurulması ile birlikte atıksu tesislerinin, kolektörlerinin, atıksu ve yağmursuyu terfi istasyonları ile 25 adet önemli sanayi kuruluşunun çıkış sularının merkezden izlenerek, kontrol edilecek ve gerekirse kumanda edilecek olması, tüm atıksu sisteminin sağlıklı çalışması noktasında önemli bir gelişme olarak değerlendiriyorum.

Kandıra ilçe merkezinin atıksularını arıtmak üzere Kandıra Atıksu Tesisi ile Karadeniz sahilindeki Cebeci, Kovanağzı, Kefken, Mithatpaşa ve Kerpe’deki yerleşim bölgelerinin atık sularının arıtılması için Cebeci’de yapılması planlanan atıksu arıtma tesisi ile birlikte yeniden döşenen su ve atıksu hatları, kurumun bu bölgedeki önemsenecek çalışmalarıdır.

Özellikle İzmit Körfezi’nin çevresinde bulunan yerleşim bölgelerindeki atıksuların denize ulaşmasını önlemek kadar, gemiler vasıtası ile denizden kirletilmemesi de önemlidir. Bu nedenle ilgili kuruluşların bir araya gelerek tek merkezden yönetilecek bir denetleme mekanizması ile denetimlerin daha sağlıklı yapılması, bu şekildeki kirlenmeyi asgariye indirecektir.

Yuvacık Barajı’nın devreye girmesi ile birlikte Yuvacık Barajı İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde bulunan merkezi kontrol sistemine(Scada Sistemi) bağlı olarak yapılan ve sadece Saraybahçe ve Bekirpaşa bölgesindeki 32 adet su deposunun giriş çıkışlarını kontrol eden, İçmesuyu Scada Sistemi’nin geliştirilerek 89 üniteyi kontrol eder duruma getirilmiş olması, içmesuyu sistemin daha sağlıklı çalışmasını sağlamıştır.

İçmesuyu şebeke borularının değişmesi ve İçmesuyu Scada Sistemi’nin geliştirilmesi sonucunda kayıp kaçak su miktarının yüzde 36 seviyesine indirilmiş olmasını olumlu, ancak yeterli görmüyorum. Yuvacık Barajı’ndan 2010 yılında 117 milyon metre küp su alınmış bunun 43 milyon metre küpü kaybedilmiş geçmişe göre az, bugün itibari ile yüksek olan bu rakamın mutlaka aşağıya çekilmesi gerekir.

İller Bankası tarafından döşenen ve ekonomik ömürlerini tamamlamış bulunan beton boruların süratle değiştirilmesi, depoların şebeke çıkışlarına kadar denetimini sağlayan Scada Sistemi’nin şebekelerdeki su hareketini denetler şekilde yaygınlaştırılması, kayıp su oranı daha da aşağılara çekilebilecektir. Kandıra ve çevresinin içme ve kullanma su ihtiyacını karşılamak üzere kurumun kendi imkânları ile planladığı, projelendirdiği, inşaat maliyetinin kurum bütçesinden karşılanacağı ve yakın zamanda ihaleye çıkaracağı Kandıra Namazgâh Barajı’nın bitirilmesi ile bölgenin su sıkıntısını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca bu barajın bitirilmesi, İSU Genel Müdürlüğü’ne, İSKİ’den sonra kendi bütçesinden kendi barajını yapan ikinci kurum unvanını kazandıracaktır.

İSU Genel Müdürlüğü’nün 2010 yılı gelirinin 240 milyon lirası su ve atıksudan olmak üzere toplam 275 milyon lira olarak tahakkuk ettiği, bunun karşılığında 84 milyonu (sosyal güvenlik primleri içinde) lirasının personel, 56 milyon lirasının da Yuvacık Barajı’ndan alınan suyun bedeli olarak Büyükşehir Belediyesi’ne ödenen miktar olmak üzere diğer harcamaları ile birlikte toplam giderinin 258 milyon olarak gerçekleştiğini görmekteyiz

Bu rakamlar, 2010 yılı faaliyeti sonucunda İSU Genel Müdürlüğü’nün 17 milyon lira kar ettiğini göstermektedir. Bu durum kurumun 2010 yılında mali yönden iye doğru gittiğini göstermekte ise de İller Bankası’na olan borçların dışında geçmiş yıllardan gelen kısa vadeli borçların yüksek olması, mali yönden 2010 yılında sağlanan mali disiplinin ileriki yıllarda da devam ettirilmesi gerektirilmektedir.

1995 yılında kurulan, 1999-2002 yılları arasında yönetim hatalarından dolayı sıkıntı yaşayan, 2003 yılındaki yönetim değişikliği sonucunda kısa sürede kendini toparlayan, bugün kendi arıtma tesisinin, kendi barajının; planlamasını, projelendirilmesini ve inşaatını yapacak duruma gelmesi, teknolojik gelişmeleri işletme yapılanmasına yansıtması, İSU Genel Müdürlüğü’nün geldiği noktayı göstermektedir.  Bu duruma gelişte 2006 yılından beri İSU Genel Müdürlüğü görevini yürüten Sayın İlhan Bayram ve çalışma arkadaşlarının katkısı büyüktür. Bu nedenle Sayın Bayram ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Bunun yanında kuruluşundan 2006 yılına kadar en alt kademesinden genel müdürüne kadar görev yapanların katkılarını da minnetle anıyorum. Ayrıca kurumun gelirlerinin yüzde 90’nını sağlayan su satışlarındaki suyun, bugün itibari ile yüzde 98’ini temin eden Yuvacık Barajı’nın katkısını da unutmamak gerekir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.