1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İSU ilkleri yapıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İSU ilkleri yapıyor

A+A-
Gazetenin yeni binasına hayırlı olsun ziyaretleri aralıksız devam ediyor. Ben de bu ziyaretlerdeki sohbetlerden, bu sütunlar için önemli malzemeler çıkartabiliyorum. Salı günü sabahı, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’ı ağırladım. İlhan Bayram, benim bu kent için en faydalı olduğuna inandığım, en çok iş yapan bürokratların başında gelir. Her fırsatta Bayram’a olan güvenimden söz etmişimdir. 
Sayın Bayram’la bir yandan Batı Trakya Börekçisi böreği ile kah-valtı yaparken, diğer yandan İSU’nun yeni projeleri, yatırımlarını görüştük. 

“MÜDÜRÜM SU ÇOK PAHALI” 
Sabah evden çıkarken,  İSU’dan gelen su faturası elime tutuşturdular. Faturayı görünce kan beynime çıkmıştı. Sayın Bayram ile sohbette, önce ben söze girdim. Cebimdeki su faturasını çıkarttım. 4 kişilik aileyiz. Tam bir aylık dönemde 14 ton su harcamışız.  Gayet normal bir tüketim. Su faturası 55.92 TL. Aslında faturaya göre kullandığımız suyun bedeli 30.22 TL. Atıksu bedeli,  bakım ücreti, vergisi falan 55.92 TL tutuyor. Düşünün asgari ücretliyi. Düşünün emekliyi. Hadi ayda 55 TL su parası bana koymaz. Ama ya gariban, dar gelirli aileler . Bazı illerde konutlar için 15-20 tona kadar su indirimli fiyattan veriliyor. Bizim şehrimizde 10 tona kadar tonu  (1.75 TL), 10 tondan sonra her ton (3.18 TL).Neredeyse şişe suyu parası. 
“Müdürüm, su çok pahalı” dedim. Bu nedenle sohbet biraz keyifsiz başladı. Bayram, “Pahalı değil” dedi. “Bir büyük şehirde oturuyorsanız, kesintisiz ve kaliteli su alıyorsanız,  ayda 50 TL fazla değil. Üstelik çok yatırım yapıyoruz” diye bence haksız ve fahiş olan bu bedeli savundu.

ÇAMUR ARITMA TESİSLERİ 
Halen İSU’nun Namazgah Barajı tesislerindeki enerji santralı inşaatı devam ediyor.   Kullar’da çok büyük bir biyolojik atıksu arıtma tesisi inşa ediliyor. Namazgah’taki HES’ler yakında elektrik üretecek. Yuvacık Barajı’nda daha çok elektrik üretimi için yeni HES’ler planlanıyor. Kullar’daki ileri biyolojik arıtma tesisinin maliyeti 81 milyon TL’yi bulacak. 
Genel Müdür İlhan Bayram, İSU’ya çok önemli tasarruf sağlatacak, üstelik Türkiye’de bir ilk olan projeden söz etti. Bütün su ve kanalizasyon şirketleri için, arıtma tesislerinde biriken çamurların tasfiyesi ciddi bir sorun. Anadolu illerinin geniş, boş arazileri var. Arıtma tesislerinde biriken çamurları yerleşimden uzak boş alanlara serip, kurutuyorlar. Bizim ilimizde böyle bir yer yok. İSU, arıtma tesislerinde biriken çamurları yok etmek için, Nuh Çimento fabrikasına veriyor. Bu atıklar, ancak çimento fabrikalarında yok edilebiliyor. Genel Müdür Bayram,  “Bir ton çamurun yok edilmesi için Nuh Çimento’ya 153 TL ödüyoruz. Bu yıl sırf çamurların yok edilmesi için ödediğimiz para 10 milyon TL’yi bulacak” dedi.  İSU, uzun süredir üniversite hocaları ile birlikte Türkiye’de çimento fabrikaları dışında bu çamurları yok edecek yerli teknolojiyi hayata geçirmek için çalışıyordu. Sorun çözülmüş.  İSU şimdi, biri Kullar’daki arıtma tesisinin, diğeri Gebze’deki arıtma tesisinin yanında birer tane çamur yakma tesisi kurmaya hazırlanıyor.  İki tesis için 30 milyon TL’lik yatırım yapılacak. İSU Nuh Çimento’ya para ödemeyecek. Yeni yapılacak, Türkiye’de ilk olan tesisler için harcanan para 3 yılda kendini amorti edecek.

“2019’A KADAR ÇOK İŞİMİZ VAR”
İSU Genel Müdürü Bayram, konusuna çok hakim bir yönetici. Üstelik, kendisini de yapacağı işleri de çok güzel ifade edebiliyor. Bayram’a “Nedir su konusundaki durumumuz?. Yakında yine kuraklık bekliyor musunuz?” diye sordum.
Çok güzel anlattı:
“- Biz geçen yıl, aslında bu coğrafyada benzeri yaşanmamış uzun süreli bir kuraklık; ardından da yine benzeri yaşanmamış bir yağış bolluğu ile karşı karşıya kaldık. Kuraklık da, aşırı yağışlar da bizim bu bölgedeki bütün hesaplarımızı değiştirdi. Sürekli bilim adamları ile, hocalarla bu konuları tartışıyoruz. Artık, yeniden böylesi kuraklık olabilecekmiş gibi daha fazla su rezervi bulmak; yine bu kadar şiddetli yağışlarla karşılaşılacakmış gibi alt yapıyı daha da güçlendirmek zorundayız.”
İl genelindeki bütün su kaynaklarını değerlendirdiklerini anlattı. Karamürsel İhsaniye Barajı ihalesi KİK’te onaylanmış. Yakında inşaatı başlayacak. Bayram, “En önemli su kaynağı, kayıp kaçakları azaltmaktır. Bu nedenle Kocaeli genelinde en çok kayıp kaçağın olduğu ilçe olan İzmit’te eski boruları tespit edip, yenilemeye özen gösteriyoruz” dedi. 
Tabii, bir de işin aşırı yağışlara hazır olma tarafı var. Eşme bölgesinde dere ıslahı, köprü genişletmeleri sürüyor. Bayram, Kartepe Acısu beldesindeki çalışmanın bittiğini, artık bu bölgede sel sorunu olmayacağını anlattı. Ancak bir gün yine çok aşırı yağış olursa ihtimalinden yola çıkılarak Ankara Caddesi üzerinde, yıkılan jandarma lojmanları binaları bölgesinde yeni bir terfi ve pompa istasyonu yapacaklarını söyledi. Bayram,  “Hem daha çok suya, hem daha geniş altyapıya ihtiyacımız olabilir. Bunun önlemlerini alıyoruz. Bu nedenle 2019’a kadar bizim bu kentte altyapı çalışmalarımız devam edecek” dedi. 

TÜPRAŞ’A GÜNDE 45 BİN TON ARITILMIŞ SU
 
Genel Müdür Bayram’ın çok övündüğü bir şey daha var: Arıtma tesislerinden elde edilen suyu sanayiye satıyor olmaları. Sadece Tüpraş’a, Körfez arıtma tesisinden günde 45 bin metreküp arıtılmış su verdiklerini söyledi. Türkiye’de İSU kadar arıtılmış suyu ikinci kez kullanılmak üzere sanayiye satabilen başka bir kuruluş yokmuş. Bayram, Kullar’daki yeni arıtma bittiğinde sanayiye daha fazla arıtılmış su verebileceklerini söyledi. Evet atık olarak arıtma tesislerine gelen, burada arıtıldıktan sonra sanayiye satılan su demek, önce çok büyük bir doğal kaynak tasarrufu demek. Sonra da elbette Su ve Kanal İdaresi için ek gelir demek. Bayram şimdi yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını söyle anlattı:
“-Avrupa’da suyun zerresine önem veriliyor. Yağmur suları toplanarak değerlendiriliyor. Şimdi biz de bu konuda çalışmaya başladık. Kentin pekçok bölgesinde toplu konut siteleri, villa siteleri yapılıyor. Bu sitelerde yeşil alanların, park bahçelerin sulanmasında yağmur suyu kullanımını özendireceğiz. Ben teklifi Büyükşehir Belediyesi’ne ilettim. Siteler, yağmur suyu toplama sistemi kurar, topladıkları yağmur sularını yeşil alan sulamalarında kullanırlarsa, Büyükşehir Belediyesi bunlara ruhsat konusunda ayrıcalık, indirim yapacak. Bu da önemli bir su kazanımı demek”.
Genel Müdür, kentin su rezervinin yeterli olduğunu, çok büyük kuraklık yaşanmazsa su sıkıntısı öngörmediklerini anlattı. Bayram’ın hedefi,  kent genelinde bütün abonelere akıllı sayaç dağıtmak, su faturalarının merkezden okunup, düzenlenmesini sağlamak. İzmit’te 2019’a kadar bu sisteme geçebileceklerini söyledi. Su ve alt yapı konusuna ben de çok meraklıyım. Ortalama iki ayda bir Sayın Bayram’la birkaç saatlik bir toplantı yapıyoruz ve bilgilenip, sizlere aktarıyorum. Sayın Bayram geldi. Şimdi, yeni yılın ilk aylarında sıra bende. Sayın Bayram’a nazik ziyareti nedeniyle, bir de sizin huzurunuzda teşekkür ediyorum.
Çok değerli iki misafir 
Salı günü sabahı İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’ı uğurladıktan sonra çok değerli iki konuğum arka arkaya ziyarete geldiler. 
Önce,  CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay geldi. Kendi arabasını kendisi kullanarak, tek başına.. Sayın Sarıbay ile kahvemizi içerken, Kocaeli eski milletvekili, bu kentin çok değerli büyüğü İsmail Kalkandelen ziyarete geldi. Yine kendi arabasıyla, kendisi kullanarak, tek başına. 
Üçümüz birlikte oturduk. Eski İzmit’ten, bu kentteki eski siyasi ortamdan, Kocaelispor’dan uzun uzun sohbet ettik. Gerçekten benim açımdan çok keyifliydi. 
Gerek Sayın Sarıbay, gerekse Sayın Kalkandelen çok dinç, şık ve bakımlı görünüyorlardı. Onların yanında kendimi yaşlanmış hissettim. Yaşlarını sordum. Cengiz Sarıbay 64 olmuş. İsmail Kalkandelen, “79 bitiyor, 80 oluyorum. Ben nazara çok inanırım.  Lütfen nazar etmeyin” dedi.
“3 ÜNCÜ KEZ SEÇİM KAYBEDEMEM”
Bu kentte, iki CHP’li ne zaman yalnız kalsalar, mutlaka parti içi dedikoduya girerler. Bu kaçınılmazdır. Cengiz Ağabeyle de biraz CHP dedikodusu yaptık. Kimi isimlerin üzerinden geçtik. Pekçok kişi konusunda ortak görüşe sahibiz. Ama benim herşeye rağmen sevip, toz kondurmadığım Yalçın Kuşkan ile Hurşit Güneş’e Cengiz Ağabey’in bakış açısı farklı. Kendince haklı gerekçeleri var. 
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, partisinin geçen hafta yapılan ilçe kongrelerinin yapılış biçiminden ve sonuçlarından memnun. Elbette pat diye sordum: “Abi il başkanlığına aday mısın?” 
Sarıbay, akıllı ve temkinli adamdır. Bazen çok şey söylüyormuş gibi yapar, hiçbir şey söylemez. Soruma şu yanıtı verdi:
“- Ben bu partide iki kez seçim kaybettim. Artık, 3 üncü seçim kaybını kaldıramam. İzmit kongresi bitti ama, Gebze kongresi önemli. Hele bir sonucunu görelim. Eğer ilçe kongreleri tamamlandıktan sonra 12 ilçe başkanı  (Abi gel aday ol. Biz seni il başkanı görmek istiyoruz) derlerse elbete varım. Ama riski olan bir seçimde aday olmam.” 
Sarıbay kendisinin parti içinde  “Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana olduğunu da net bir şekilde vurguladı. Bu konuda şunları söyledi:
“-Sayın Kılıçdaroğlu’nu partide Aleviliği öne çıkartmakla suçlanıyor. Yok böyle bir şey.  Kılıçdaroğlu birini milletvekili adayı gösterince iyi oluyor. Ertesi seçimde aday göstermiyor, adam için söylemedik söz bırakmıyorlar. Şu anda CHP’de Kılıçdaroğlu’nun yerini dolduracak başka birini göremiyorum.”

KALKANDELEN’DE MÜTHİŞ HAFIZA 
Bu kentte en çok saygı duyduğum, hürmet ettiğim kişilerin başında İsmail Kalkandelen gelir. Ben spor muhabiriydim. O, Kocaelispor’a 2 nci Lig’de ilk şampiyonluğu kazandıran Kulüp Başkanı. 
İsmail Ağabey’i çok zinde, çok sağlıklı gördüm. Aman nazar değmesin. Zihni alabildiğine berrak. Kocaeli’de tercihli oyla milletvekili seçilmiş ilk ve tek isimdir. O yılları anlattı. Siyasete girişini anlattı. Kocaelispor’un şampiyonluk yılını anlattı, “Bir Adana deplasmanı dönüşü yönetici Turan Sarı’nın getirdiği hesapta içilen kola sayısı dikkatimi çekmişti. Kafiledeki insan sayısından çok fazla kola içilmiş, para ödenmiş. Turan Sarı, “Misafirler oldu. Onlara da ısmarladım” dedi. Ben, kafile sayısından fazla kolanın parasını Sarı’dan kestim. Hala karşılaştığımızda bunu anlatır” diye anısını paylaştı. 
Sarıbay ve Kalkandelen’e büyük bir gururla yeni binamızı gezdirdim. Onları ağırlamaktan gerçekten büyük gurur duydum. İkisine de teşekkür ederim. 
Birlik beceremedi;sıra Gölcük’te 
Spor yoksunu kentimiz, Amatör Lig’de lider olan Kocaelispor ile övünürken, ufak tefek de teselliler arıyoruz. Farklı statüde oynanan Türkiye Kupası’nda, ilimiz temsilcileri Birlikspor ve Gölcükspor ikişer tur geçip,  4’erli gruplar aşamasına gelmişti. 
Salı akşamı, Birlikspor Kupa’da Konyaspor önüne çıktı. Elbette Süper Lig takımı Konyaspor favoriydi. Ama Konya, bizim Birlik’i çok küçümsemiş. Tamamen farklı bir kadro ile çıktılar. Maçı aSPOR kanalı canlı yayınladı. Birlikspor’u ilk kez izledim. Belki bana öyle geliyor ama, çok sevimsiz bir takım. Biraz takımın, formanın ruhu olsa Konya’yı yenip, 4’lü gruba kalabilirlerdi. İşte o zaman bütün kentin desteğini de arkalarına alırlardı. 
Birlik beceremedi. Bu akşam Gölcükspor, Gaziantep deplasmanında sahaya çıkacak. Maçı saat 18.30’da yine aSPOR canlı yayınlayacak. Gölcükspor’un Gaziantep önünde daha ruhlu, daha dirençli oynamasını bekliyorum.
Bu yazı toplam 1055 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.