1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İSU kendisini aşıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İSU kendisini aşıyor

A+A-
İlimizde gerçekten çok takdir ettiğim, bu kent için en faydalı bürokrat olduğuna inandığım kişi, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’dır. İlimizde 10 yıldan beri görev yapan İlhan Bayram, eminim ki, kent tarihinde de hep saygıyla anılacaktır. Sayın Bayram’la, ortalama 2-3 ayda bir görüştüğümüzden, yeni gelişmeler hakkında bilgilendiğimden daha önce bahsetmiştim. İSU Genel Müdürü ile önceki gün yine yaklaşık 1 saat birlikte olduk.  Çok önemli olduğuna inandığım bilgiler aldım. Bunları kentle paylaşmak istiyorum.
………….
Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, geçen hafta iki gün süren çok önemli bir toplantı gerçekleştirdi.  Türkiye’deki 30 büyükşehir belediyesi’nin su ve kanalizasyon idaresi yetkilileri, Orman ve Su Bakanlığı üst düzey yöneticileri, İller Bankası yetkilileri İzmit’te toplandılar. İSU, kendi alanında Türkiye’nin kesinlikle en başarılı, teknolojiyi en iyi kullanan kuruluşu. Kent sınırlarının tamamından sorumlu diğer Büyükşehirlerde bu anda önemli sıkıntılar var. İSU, İzmit’teki toplantılarda ağabeylik yaptı, su ve kanalizasyon alanında bizim kentimizde yapılan işleri, skala sistemini anlattı. Van Belediyesi’nden bile heyet gelmişti.  Kurulu sistemler, konuklara gezdirildi, tanıtıldı. Bundan sonra da, CHP’nin elinde bulunan İzmir, Tekirdağ, Mersin, MHP’nin elindeki Manisa Büyükşehir Belediyesi bile katıldı. Önümüzdeki günlerde de bütün bu belediyelerden görevliler İzmit’te İSU’nun misafiri olacak, İSU’nun deneyimli ekipleri ile çalışıp, işi öğrenecek.
……….
Genel Müdür İlhan Bayram, İSU’nun ulaştığı bu konumdan gurur duyuyor.  Ama bulundukları yeri yeterli görmediğini, Türkiye’de benzeri bulunmayan yeni atılımlar, bilgisayar yazılımları ile teknolojiyi çok daha ileri götürmeye hazırlanıyor. Bayram, yapacakları yeni yatırımları anlatmadan önce şöyle bir giriş yaptı:
“- Geçen yaz kuraklık döneminde neler çektiğimi ben bilirim. Şimdi suyumuz bol. Ama bu bölge ortalama 7-10 yıllık periyotlarda bu tür kuraklıklar yaşayacaktır. Bu bölgede yeni su kaynağı bulmak artık çok zor. Üstelik yeni su kaynakları bulup, devreye almak müthiş maliyetli hale geldi. Şimdi bu yılın programında Karamürsel bölgesinde iki yeni baraj var. Toplam hacimleri 25 milyon metreküp.  Daha fazla su bulmamız mümkün değil ama, ilimizin nüfusu her yıl 50 bin kişi artıyor. Dahası, bölgedeki sanayinin su ihtiyacı hızla artıyor. Bizim,  kayıp kaçak oranlarını olabildiğince düşürmeye ihtiyacımız var.”
İSU, 3 yıl içinde öncelikle İzmit’teki toplamı 1000 kilometreyi bulan su şebekesinin tamamını bilgisayar ortamında takip edilebilir hale getirecek. Genel Müdür Bayram projeyi şöyle anlattı:
“- Bizim su kayıp ve kaçağının en yüksek olduğu bölgemiz İzmit. Bazı cadde ve sokaklarda 3-4 ayrı su borusu geçiyor.  Biz artık, çok uzun mesafelerde şebeke yenilemesi yapmayacağız. Önce, İzmit’teki bütün su şebekesini, her sokaktaki boruları kesin olarak belirleyeceğiz. Nüfus müdürlükleri ile de işbirliği yapıyoruz. Her sokakta kaç nüfus yaşıyor, hangi binada kaç insan yaşıyor, bunları belirleyeceğiz. Şebekenin tamamı skala sistemine bağlanacak. Her sokağa ihtiyacı kadar su verecek biçimde vanaları yönetebileceğiz. Nerede bir boru sorunu varsa, orada 3-5 metrelik alanda çalışarak sorunu ortadan kaldıracak bir sisteme gidiyoruz.  Bu sistem yerleştiğinde su sayaçlarını da merkezden okuyacağız. Su faturası tebligatları, abonelere cep telefonu mesajı olarak gidecek. Bir damla suyu bile ziyan etmekten kurtulacak,  vatandaşa, tüketiciye de çok daha iyi hizmet vereceğiz.”
İlhan Bayram, Türkiye’de benzeri olmayan, Almanya, Fransa gibi ülkelerde kullanılan bu sistemle ilgili ihalelerin tamamlandığını, çalışmalara başladıklarını anlattı. 3 yıl içinde İzmit’in bütün su şebekesi, dijital ortamdan takip edilebilecek. Yeni yazılımlar, yeni bilgisayar düzenleri için, Seka alanındaki İSU Genel Müdürlüğünün önündeki bina yıkılıp, yenilenecek. Yeni yapılacak bina, tamamen İSU’nun şehrin tamamını 24 saat kesintisiz takip edebildiği bir bilgisayar merkezi, bilgi işlem merkezi haline gelecek.” 
……….
Genel Müdür İlhan Bayram, bu projeyi büyük bir heyecanla anlatıyor. İnanıyor.  Bu çalışma ile, Türkiye’ye örnek olacaklarını biliyor. Bu sistem kurulduğunda, şebekenin herhangi bir bölümünde bir arıza meydana geldiği zaman orada onarım için su kesileceğinde bu kesintiden etkilenecek bütün abonelere de  cep telefonu mesajı ile, “Sizin suyunuz şu saatler arasında kesilecektir” diye bilgi verilecek. 
Sözün kısası, İSU İlhan Bayram yönetiminde kendisini aşmaya, Türkiye’ye örnek olmaya hazırlanıyor. O ekip ki,  aylarca bir damla suya muhtaç olduğumuz geçen yaz bu şehri susuz bırakmadılar, artık yapacağız dedikleri her şeye inanıyorum. İlhan Bayram, İSU’nun her türlü şebeke bakım, onarım işlerini de müteahhitlere devredeceğini, bu çalışmaya Dilovası’ndan başladıklarını anlattı.  Bayram, “Geçen yaz yeni kuyuları devreye alıp, Sapanca’dan Yuvacık’a su pompaladığımız dönemde aylık elektrik masrafımız 4 milyon TL’ye buldu. İSU olarak HES, Güney Enerjisi yatırımlarına çok önem veriyoruz. Bu yatırımlar bitince, en azından kendi ihtiyacımız olan elektrik enerjisine para ödemeyecek, kendimiz ödeyeceğiz” dedi.
Bana çok çarpıcı gelen bir bilgiyi daha aktarayım. Geçtiğimiz aylarda yazmıştım. İSU’nun “Gri Su” projesi var. Arıtma tesislerinde arıtılan kirli suyu, arıtma tesisi çıkışında Gri Su olarak sanayi tesislerine satıyor. Körfez arıtmasından günde 8 bin ton su Tüpraş’a veriliyormuş. İzmit’in doğusundaki fabrikaların büyük bölümü, Kullar arıtmasından gri su aldığı için, artık yer altı sularını çekmiyorlar. Hem doğa, kent kazanıyor, hem sanayici normal suya göre çok daha ucuz fiyatla verilen bu gri su sayesinde maliyetini azaltıyor.. 
………
Bu kente verilen hizmetler konusunda pek çok kurumdan, yerel yönetimin birimlerinden şikayetçi olmaya hakkımız vardır. Ama bu kentte çok iyi işler yapan, geleceğe hazırlanan bir İSU’nun bulunduğunu da görmek, kabul etmek ve Genel Müdür Bayram’a saygı duymak mecburiyetimiz olduğunu düşünüyorum. 
Bu yazı toplam 413 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.