1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “İSU’da büyük huzursuzluk var”
“İSU’da büyük huzursuzluk var”

“İSU’da büyük huzursuzluk var”

Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası Kocaeli 2 Nolu Şube’nin örgütlü olduğu İSU şantiyesinde geçtiğimiz hafta büyük bir arbede çıkmıştı. Mevcut yönetime muhalif grup şube başkanı İrfan Gün’ün

A+A-

Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası Kocaeli 2 Nolu Şube’nin örgütlü olduğu İSU şantiyesinde geçtiğimiz hafta büyük bir arbede çıkmıştı. Mevcut yönetime muhalif grup şube başkanı İrfan Gün’ün şantiyeye geldiğini, Kadir Ok adlı işçinin üzerine yürüdüğünü, korkudan bayılan Kadir Ok yere düşünce tekmelemeye kalktığını, bu sırada çıkan arbedede Nadir Uslu adlı işçinin sol gözünün üzerine yumruk yediğini iddia etmişti. Bu kişiler polis merkezine giderek Gün hakkında şikayetçi olmuştu.

Soruşturma açılmıştı

Olayla ilgili olarak İSU Genel Müdürlüğü bir soruşturma başlatmıştı. Mustafa Kurt, Ömer Faruk Özen ve Fuat Öğretmen’den kurulu bir komisyon kuran İSU Genel Müdürlüğü, olaya adı karışan kişilerin de ifadesini aldı. Vedat Yüksel, Ceyhun Çapkınoğlu ve Kadir Ok’u dinleyen komisyon daha sonra Hizmet-İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı İrfan Gün ile Ali İhsan Vardoğan’ın ifadelerine başvurmuştu. Hizmet-İş Sendikası Genel Merkezi’nin de olayla ilgili inceleme başlattığı biliniyor.

Gün, konuşmuştu

Dün gazetemizin Geçen Hafta sütunlarında kısa bir açıklaması yayınlanan İrfan Gün, “Ben hiç kimseyi yumruklamadım. Oraya tek başına gittim. Asla kavga yanlısı bir adam değilim. Artık bırakın silah taşımayı çakı bile taşımıyorum” demişti. İrfan Gün’ün bu açıklamalarına muhalefet grubundan yanıt geldi. Mevcut yönetime muhalif olan isimler, dün gazetemizi arayarak İrfan Gün’ün bu açıklamalarına yanıt verdi, “Yaşananlar doğrudur. Kimse kamuoyunu yanıltmaya çalışmasın” dedi.

Bağırdı, küfretti

Muhalefet grubunun temsilcileri özetle şunları söyledi; “Olay günü sendika binasına İrfan Gün’ün tek başına geldiği doğrudur. Evet tek başına geldi ve daha sonra inanılmaz bir şekilde bağırmaya ve ağza alınmayacak küfürler etmeye başladı. Kadir Ok adlı arkadaşımıza öyle ağza alınmayacak küfürler edildi ki bu arkadaşımız bayıldı. Daha sonra arbede çıktı. Tek başına geldiğini söyleyen İrfan Gün’ün birden bire tek başına on-on beş taraftarı ortaya çıktı. Bu arbede sonrası bazı kişiler yaralandı”.

Yemin ettiler

Soruşturmanın sonucunun bir an önce bitmesini beklediklerini söyleyen muhalefet grubu temsilcileri, “Çocuklarımızın üzerine yemin ediyoruz yaşanan olay doğrudur. Bu olaya artık el koyulmasını istiyoruz. İSU bünyesinde büyük huzursuzluk var. Gerçekler bir an önce ortaya çıkarılmalı. İşçisine yumruk atan, herkesin içinde ağza alınmayacak küfürler, hakaret eden bir şube başkanının sendikasında işçiler nasıl duracak. Vicdanlı insanlar bu işin suçlusunun cezalandırılmasını istiyor” dedi.

Linç ediyorlardı

Öte yandan Hizmet-İş Sendikası Kocaeli 2 Nolu Şube’nin ilk Genel Kurulu’nda başkanlığa aday olan ve sadece bir oyla seçimi kaybeden Yusuf Türk de gazetemizi arayarak, “Olay sırasında ben de oradaydım. Bir kavga yaşanmadığı söyleniyor ama ben çocuklarımın üzerine yemin ediyorum. Bu olay yaşanmıştır. Ben de olaya müdahil oldum. Bazı şeyleri engelledim. Ben olmasaydım bazı arkadaşlarımız linç edilecekti” diye konuştu.

Görevden alınmalı

Bu olay yaşandıktan sonra kendisinin Genel Başkanı arayarak durumu bildirdiğini söyleyen Yusuf Türk, “Bu olayın ardından çıkan haberler rakip sendikaların eline geçti. Türkiye’nin dört bir yanında dağıtılıyor. Rakiplerimizin eline büyük malzeme verildi. Sendikamız bu yaşananlardan büyük zarar görüyor. Böyle bir şube başkanının görevden alınması ve sendikaya daha fazla zarar vermemesi gerekiyor” dedi.

(İlker AKŞİT)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.