1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İSU’dan “Bataklık” açıklaması
İSU’dan “Bataklık” açıklaması

İSU’dan “Bataklık” açıklaması

Gazetemizde 19 Ağustos Cuma günü manşetten yayınlanan “En verimli arazi bataklık yapıldı” başlıklı haber üzerine İSU Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. İSU’nun açıklamasında şöyle denildi: “-Söz konusu sa

A+A-

Gazetemizde 19 Ağustos Cuma günü manşetten yayınlanan “En verimli arazi bataklık yapıldı” başlıklı haber üzerine İSU Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. İSU’nun açıklamasında şöyle denildi:

“-Söz konusu sahanın, yüksek yer altı su seviyesine ve topoğrafik şartlara bağlı olarak kapalı havza niteliğinde bataklık bölge olduğu 1/25000 ölçekli haritalarda açıkça gösterilmektedir. Arazinin fiziki şartlarına bağlı olarak ilkbahar yağmurlarının getirdiği suların bölgede göllenmelere sebebiyet verdiği yıllardır bilinen ve gözlemlenen bir gerçek olup, bu durum DSİ’nin tespitlerinde mevcuttur. Zaten bölgenin bataklık bölge olduğu 1/25000 ölçekli haritada açıkça ifade edilmekte ve eskiden bu bataklık bölgenin içinde DSİ tarafından kurutma kanalı açılmıştır.

Sapanca Gölü Yuvacık Arıtma Tesisi arasında döşenen boru hattının bahsedilen bölgenin topografyasını değiştirmediği ekte sunulan plan ve haritanın incelenmesi durumunda kolaylıkla anlaşılabilecektir. Döşenen boruların mevcut arazi kotunun altına döşendiği ekte sunulan haritadan rahatlıkla görülebilmektedir.  Dolayısıyla yerin altındaki borunun yüzey sularına ne tür bir olumsuz etkisi olduğu anlaşılamamıştır. Aksine Sapanca Gölü Yuvacık Arıtma Tesisi arasında boru döşeme çalışmaları esnasında bahsedilen bataklık bölgede geçmiş yıllarda DSİ tarafından açılan kurutma kanalının temizliği de yapılmıştır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.