1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İSU’nun hedefleri
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İSU’nun hedefleri

A+A-
Bu şehirde doğup büyümüş, hayatını bu şehirde sürdüren ve sürdürecek bir insan olarak, çok büyük yatırımlar, kentin geleceğini aydınlatan eser ve projelerin hayata geçirildiği 1989-2004 döneminden sonra; 2004’de başlayan yeni dönemin bir kayıp dönem olduğuna samimiyetle inananlardanım. Kocaeli çok büyük kaynak üretti. Halktan çok büyük destek alan, siyaseten çok güçlü kadroların yönetimine verildi. Ama bırakın doğalgaz şebekesi, Yuvacık Barajı, İzaydaş ve Çevre Entegre Projesini bir kenara; bir Buz Sarayı, bir Şehirlerarası Otogar, bir Süleyman Demirel Kültür Merkezi ölçeğinde bile kentin geleceğine kalacak proje üretemedi. 
Kentte spor bitti, ulaşım ve trafik sorunu arttı. Sahil düzenlemeleri, ağaçlandırma-yeşillendirme işleri, doğal alanlar, yürüyüş parkurları  iyi yapıldı. Ama bu şehre verilen sözler, bu kentin önüne seçim dönemlerinde konan dev projelerden hiç biri gerçekleşmedi. Çok büyük bir samimiyetle inanıyorum ki, 2004’de başlayan bu dönem 2019’da Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun üç dönemi doldurup,  emekliye ayrılmasıyla bitecektir. 2020’li yıllarda bu kenti konuşurken, 2004-2019 dönemi ile ilgili olarak, İzmit Körfezi’nin temizlenmiş olmasını ve  bir de bu kentte yapılan çok önemli alt yapı işlerinden söz edebileceğiz.
…………..
İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ile, yaklaşık 2 aylık periyotlarla mutlaka bir araya geliyoruz. Bayram, ilimizde İSU Genel Müdürlüğü görevinde 10 yılı tamamladı. O’nun sakin, ama bilge; özellikle kendisini ilgilendiren konular konusundaki olağanüstü hakimiyetine karşın,  hiçbir şekilde siyasetin kısır döngüsü içine takılıp kalmayışına büyük saygı ve hayranlık duyuyorum. 
Bu kentte sorumluluk üstlenmiş, bu kent için bir şeyler yapmaya yönelik yetkiye sahip pek çok kişinin yan gelip yatmak, gününü doldurmak için  çaba harcarken, İSU Genel Müdürü Bayram’ın sürekli yenilikleri arayan, cesur yatırımları göze alıp uygulayan  tavrının, kentim için büyük bir  şans olduğunu düşünüyorum. 
Geçen pazartesi günü sabahı yine Sayın Bayram ile yaklaşık 2 saat sohbet imkanı buldum. İGSU Genel Müdürü, genellikle kent kamuoyuna aktarmak istediği yeni ve büyük projeleri olduğunda benimle böyle bir görüşmeyi arzuluyor. Zaten ortalama iki ayda bir de böyle bir görüşme için elinde malzeme bulunuyor.
İSU’nun şimdiki hedefi,  İzmit ilçe sınırları içindeki su şebekesinin tamamını digital ortama taşımak. Son görüşmemizde bunu anlattı. Aslında çok uzak olmayan bir gelecek için bizim şimdilik aklımızdan bile geçmeyecek gelişmelerden söz etti. Avrupa’da bazı ülkeler binalarda sayaç kirliliğini ortadan kaldırmaya başlamış. Her konut veya işyerinde bir tane sayaç bulunuyor, elektrik, gaz, su kullanımları bu tek sayaç üzerinden ve uzaktan denetimle ölçülebiliyormuş. İSU, şimdi su şebekesini digital platforma taşıyacak. Bayram, İzmit sınırları içinde hala yüzde 17 civarında, yani yüksek oranda su kayıp ve kaçağı bulunduğunu, kentin bazı cadde ve sokaklarında 2-3 ayrı su şebekesi bulunduğunu ve bunların hepsinden su geçtiğini, aynı cadde veya sokaktaki abonelerden birinin bir şebekeye, yanındakinin başka şebekeye bağlı olabildiğini anlattı. Dünya devi Siemens’e  İzmit’in su şebekesinin elektronik ağa bağlanması işi verilmiş. “Şehri yine baştan başa kazacak, bizi perişan edecek misiniz?” diye sordum. “Hayır” dedi.  Projenin maliyeti yaklaşık 10.7 milyon Euro’yu bulacak. 3 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.Bayram, çok  sorunlu bazı bölgelerde cadde veya sokakların küçük bölgelerinde enine kazı yapılabileceğini,  bunların da kısa süreli çalışmalar olacağını anlattı. Çalışma bitince, İzmit’in tamamının su şebekesi İSU’nun merkezindeki bir odada, bilgisayar ortamında takip edilebilecek. Nerede patlak, çatlak, nerede sızıntı var,  anında tespit edilebilecek. Dahası, su sayaçları değişecek, artık abonelerin su tüketimi ve fatura çıkartma işleri ölçüm elemanları dolaştırılmadan yapılabilecek. İSU, merkezden bir düğmeye basacak, bütün sayaçlar radyo dalgaları gönderilerek okutulacak. Herhangi bir yerde bu arıza olduğu, bir su kesintisi olacağı zaman, İSU o bölgede bu kesintiden etkilenecek abonelerine cep telefonları üzerinden mesaj gönderecek. Otomatik ölçülen su sayaçlarında yazan su bedeli de yine elektronik posta ile abonelere ulaşacak.
Bayram, böyle bir sistemin Türkiye’de bulunmadığını,  bu nedenle ülkemizde hala “Tebligat” kanununun yürürlükte olduğunu anlattı. Yani herhangi bir kurum, herhangi bir şeyi tüketen  vatandaşa-abonesine alacağını garantilemek için yazılı tebligat yapmak zorunda. Yeni sistemde su faturası çıkmayacağı için, tebligat yasasının da değişmesi gerekiyor. Çok büyük bir olay ve çok önemli bir proje. İSU’nun başında İlhan Bayram gibi kendisini işine adamış, sürekli yenilik ve atılım düşünen bir yönetici olmasa, İzmit bunları hayal bile edemezdi. 
……….
Bayram, İSU’nun abone sayısının 700 bine dayandığını söyledi. Geçen haziran ayında İSU 45 milyon TL’lik tahsilat gerçekleştirmiş. Bu çok büyük rakam.. Yıllık bazda 1 milyar TL’lik bir gelir demek. Üstelik, İSU’nun vatandaşa para ile sattığı suyun maliyeti yok. Su, Allah’ın suyu. İlimizde çok ucuz da değil. İSU’nun yapması gereken, elde ettiği gelirlerle yatırıma yönelmek. Geçmişteki İSU’yu düşünün. Bu şehrin en batık, en utanç duyulan kurumuydu. Bugün, şehrin gururu. Bayram, sohbetimiz sırasında karşılıklı oturduğumuz masanın üzerindeki bir kağıda kalemle grafik çizdi. Son iki yıl içinde, bu bölgenin 80-100 yıllık periyoda yaşamadığı kuraklığın, ardından da aynı zaman dilimi içinde yine 80-100 yıllık periyoda görülmemiş bir yağışın yaşandığını grafikle anlattı. Bütün alt yapı yatırımlarının  uzun yıllar ortalamaları dikkate alınarak yapıldığını, bunun mühendislik kuralı olduğunu anlattı, “Eğer kuraklık çok uzun sürmüş, bölge bir damla su alamamışsa, benim olmayan suyu yaratacak sihirli değneğim yok. Yine bu bölgede bir saat içinde bir metrekareye 60 kg.yağış düşmüşse, benim sel baskınını önleyecek gücüm de olamaz” dedi. Ancak bundan sonraki yatırımların, bu son iki yıl içinde ortaya çıkan kuraklık- çok yağış rakamları esas alınarak yapılacağını da vurguladı. 
…………
İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’la iki saati aşan samimi sohbetimizde kentin geleceğine yönelik önemli bilgiler aldım. Sevindim, umutlandım. Bu şehirde, bu şehrin geleceğine yatırım yapan, üstelik bu yatırımları çok akıllı, bilinçli şekilde yönelten birilerinin de bulunduğunu bir kez daha görmek beni çok sevindirdiği için, bu kentin sevenlerle paylaşmak istedim. 
Bu yazı toplam 411 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum