1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İtiraf marifet değil
İtiraf marifet değil

İtiraf marifet değil

2004 yılı mart ayından buyana ilimizi AKP iktidarı yönetiyor. 2004 yılı haziran ayında, yasal düzenleme yapıldı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kuruldu. Çok büyük paralar geldi, yetkiler olağanüstü artt

A+A-

2004 yılı mart ayından buyana ilimizi AKP iktidarı yönetiyor. 2004 yılı haziran ayında, yasal düzenleme yapıldı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kuruldu. Çok büyük paralar geldi, yetkiler olağanüstü arttı.

2004 yılı mart ayından buyana Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde 1 nci adam İbrahim Karaosmanoğlu, 2 nci adam İlyas Şeker oldu.

Sayın Şeker, yerel yöneticilikten sıkılıp, 12 Haziran’da kendisini TBMM’ye attı. Yıllarca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde 2 nci adam olan İlyas Şeker geçen gün partisinin İzmit İlçe merkezini ziyareti sırasında ilginç açıklamalar yapmış. Dün bütün yerel gazetelerde bu konuda haber vardı.

İlyas Şeker, Büyükşehir’in bu süre içinde yaptığı hizmetleri övmüş.

“-Biz göreve geldiğimizde bu şehirde bir tane kültür merkezi yoktu. Şimdi 20’den fazla var” demiş.

Allah aşkına, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı kültür merkezlerinin hangisi gerçek manada Kültür Merkezi’dir. Uyduruk kaydırık düğün salonları yapıp, ismini Kültür Merkezi koydular.

Yine Sayın Şeker, kendilerinden önce bu şehirde hiç spor tesisi bulunmadığını, kendi dönemlerinde 41 yeni spor tesisi yapıldığını söylemiş. AKP’lilerin o çok bilinen teranesi ile de kendilerini eleştirenlere verip veriştirmiş:

“-Deve kuşu gibi kafalarını kuma gömenler, yapılan bu hizmetleri görmezden geliyorlar” demiş.

Bu kentte AKP’lilerin “Biz spor tesisi yaptık” diye övünmeye hakkı var mı?.. Türkiye’de futbol stadı, spor salonu en eski, en çirkin ve kullanışsız olan kent bizim kentimiz.. Bir türlü Yahya Kaptan’daki spor salonunu bile bitiremediler.

Neyse, yine de Büyükşehir’in yaptıklarını, Kültür Merkezlerini, Spor tesislerini artı haneye yazalım. Sayın Şeker, AKP İzmit İlçe Merkezinde partililer ve gazetecilerle sohbet ederken, “İtiraf etmek lazım ki, toplu taşıma sorununu çözemedik. Bu alanda başarılı olamadık” demiş.

Sorun aslında sadece “Toplu taşıma” sorunu değildir. Trafik sorunudur. Her şeye rağmen Sayın Şeker’in bu konudaki olağanüstü başarısızlığı kabul etmesi de bir erdemdir. Ancak bu konu “ne yapalım, beceremedik” diyerek geçiştirilecek kadar basit değildir.

AKP iktidarı döneminde, trafik sorunundan bunalan Ankara ve İstanbul gibi kentlerde bile sorun çok büyük ölçüde çözüldü. Kayseri, Gaziantep, Konya, Samsun ve daha birçok il, şehiriçi trafik sorununu da, toplu taşıma sorununu da tamamen ortadan kaldırdı.

Bizim şehrimizde ise, sorun katlanarak büyüdü.

Hani bu alanda hiçbir şey yapmazsınız, para harcamazsınız o zaman kabul..

Ama  hala net yanıt verilmiş değildir: Şu D-100 şehiriçi projesi için Yüksel Proje’ye kaç para verdiniz?..

Seka tüneli kaça mal oldu?.. D-100 şehiriçi  geçişinde uygulanan ucube proje, yaya köprüleri için bu kent insanlarının cebinden kaç para çıktı.

Trafik sorununun çözümü adına milyonlarca TL harcandı. Proje firmaları, Ankaralı müteahhitler parayı cebine indirdi. Şimdi, İzmit şehir içinden arabanızla D-100’ün Ankara istikametine çıkamıyorsunuz..

İzmit içine “paralı otoparak” sistemini AKP’liler getirdi. Şehir içinde birden fazla minibüs kooperatifinin çalışmasını önlemediler, kimseye laf geçiremediler. Bir Kent Kart uygulamasını başlatamadılar. Umuttepe’ye her gün gidip gelen öğrencilerin de, minibüsçülerin de sorunlarını, sıkıntılarını çözecek bir formül bulamadılar.

Trafik konusunda Carrefour Köprüsünün genişletilmesi, Yenidoğan’da eski SSK Hastanesi kavşağındaki köprü alkışlanacak yatırımlar olarak gösterilebilir.

Ankara Caddesi’nden(Şahabettin Bilgisu Caddesi) D-100’e bir geçit açamadılar. Onlarca kez yazdım, dilimde tüy bitti. Kuryapı işhanı yanından D-100’e bir çıkış yapamadılar. Alemdar Caddesi D-100’le birleşecek, Jandarma lojmanları yıkılacaktı.

Hiç birini yapamadılar. Minibüs durakları üzerinde özel araçların park yapmasını bile engelleyemediler.

19 Eylül Pazartesi günü ilköğretim okulları, ortaöğretim kurumları ve Kocaeli Üniversitesi açılacak. İzmit yeniden olağanüstü kalabalık hale gelecek. Trafik düğümlenecek. Bir tek adım atmadılar. Doğru ya da yanlış. Bir proje, bir yeni düzenleme hiç biri yok.

Sahilde denizden doldurularak kazanılan alanların üzerine asfalt döktüler, “3 bin araç kapasiteli otopark yaptık” diye övündüler. Şehir içinde bir tane yeni kapalı otopark yapamadılar.

Otorite koyamadılar. Yetkiyi kullanamadılar. İzmit trafiğini berbat ettiler. Toplu taşıma konusunda deniz ulaşımı çok önemli. Bu alanda da çok para harcadılar ama düzenli bir deniz yolculuğu programı bile hazırlayamadılar.

Şimdi Sayın Şeker, “Ulaşım işini beceremedik” diyor. Bu itiraf, marifet değil.  Çok para harcadılar, trilyonları saçtılar. Bir Kandıra Sapağı’nı halledemediler. Sorunun büyüklüğünü, bu kent insanlarının trafikte çektiği sıkıntıları hiçbir zaman anlayamadılar. Çünkü kendileri bu sıkıntıyı yaşamadı, göremediler.

8 yılın ardından, üstelik bunca para harcanmışken, “ne yapalım beceremedik” itirafının marifet olmadığını, bu kent halkından böylesi büyük yetkiyi almış, bu kadar çok para harcama yetkisini kullanmış bir yönetimin bu büyük ayıbını kapatacak adımları artık atması gerektiğini hatırlatmak isterim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.