1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. İTİRAZ YETMİYOR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

İTİRAZ YETMİYOR

A+A-

Türkiye toplumu itiraz halinde. İktidarda olan da, muhalefet eden de, durumu iyi olan da, kötü olan da itiraz ediyor. Yaşadığımız durum bir isyan hali değil, yetememe yansıması. Edilgen, pasif, kabullenmeden daha çok aktif bir arayış, değişim, dönüşüm, yeniden yapılanma ihtiyacını hissettiriyor. Sanki bütün toplum, “itirazım var” şarkısı ile “bir şey yapmalı” şarkısını her alanda arka, arkaya birlikte söylüyor.

YETKİLİ OLANLAR YETEMEZ DURUMUNDA
İktidar partisi, güçlü, baskın siyasi konumunu sürdürüyor olsa bile yetemez konumda. Ana muhalefet partisi, eksiği, yanlışı, olması gerekeni söylemeye çalışıyor ancak alternatifliğe ulaşamıyor. Bu durum özel ve kamusal her alanda hissediliyor ve seslendiriliyor. Tartışılabilmesi, arayışların sergilenmesi, statik, edilgen, pasif kabullenme halinden daha iyi. Bu yansımalar, bu arayışlar daha önceki alışkanlıkların, daha olumlu, daha verimli aşılması ihtiyacını ortaya koyuyor.

TÜRKİYE GERÇEKLİĞİ
Türkiye, orta üstü gelişmişlik sorunlarıyla uğraşıyor. En temel sorunu olan, darbe düzenini, vesayet sistemi yönetimini aşabildi. Vesayet sisteminin yerine, en kapsamlı, en demokratik, en eşitlikçi, en çoğulcu, Demokratik Hukuk Devletini inşa etmeye çalışıyor. Ne kadar erken başarılabilirse, gelişmiş ülkeler arasındaki yerine o kadar kısa zamanda ulaşabilecek.

DEMOKRATİK KURUMSAL DÖNÜŞÜM İHTİYACI
Türkiye’nin ulaştığı yere gelmesini, lidere ve merkeze bağlı, belirleyici kadro hareketi siyaseti sağladı. Türkiye’nin demokratik gelişim mücadelesinde belirleyici öneme sahip bu siyasi anlayışın, demokratik kurumsal dönüşümünü tamamlamasıyla, Demokratik Hukuk Devletinin inşası ihtiyacı karşılanabilecek. Verilen mücadelelerde, siyasi partilerin konumu belirleyici önemde olsa bile, sivil toplum kuruluşlarının, özel ve kumu kurumlarında sürdürülen mücadelelerin önemi de göz önünde bulundurulmalıdır. En önemlisi ise verilen bütün mücadelelerde en zor olana katlanan halktır. Halkın iradesinin belirleyiciliğinin ve yapabilirliğinin sağlanması içerisinde bulunduğumuz dönem için de olmazsa olmazdır.

DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM SORUNLARI
Türkiye’nin demokratik dönüşümünün tamamlanması, evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla yönetilmesi mücadelesiyle başarılacaktır. Verilecek mücadelede, iktidar partisi ve ana muhalefet partisi öncü, başat konumdadır. İktidar partisinin, yetmezlikleri, eksikleri, yanlışları, ana muhalefet partisinin alternatifliğiyle karşılanabilecektir. Belirsizliğin, gerilimin, umutsuzluğun aşılmasında, ana akım siyasi yaklaşımların demokratik kurumsal dönüşümlerini tamamlayamaması temel etken durumundadır. 

YEREL YÖNETİM SEÇİMLERİ
24 Haziran seçimlerinde genel olarak eski alışkanlıklar tekrar edildiği için halkın beklentileri yeterince karşılanamadı. Yaklaşan yerel yönetim seçimlerine de halkın demokratik kurumsal dönüşüm beklentisi karşılanmadan hazırlanılıyor. Halkın ihtiyaçlarını ve beklentilerini yeterince karşılayamayan, lidere ve merkeze bağlı, belirleyici kadro hareketi siyasetinin tekrar edilmesi nedeniyle beklenen heyecan oluşturulamıyor.  Siyasi partilerin, halkın öncelikleri ve beklentileri yerine, kendi siyasi önceliklerini merkeze almaları, kazanacak adaylarla bu eksikliği karşılamaya çalışmaları yeterli bulunmuyor. Türkiye gerçekliği kapsamında, hem merkezi iktidar alanında, hem de yerel yönetimlerde eksikliği ortaya çıkan demokratik kurumsal dönüşüm ihtiyacı karşılanamadığı için yerel seçimler, eski alışkanlıkların tekrarıyla, göreceli kabul edilebilir arayışlarla tamamlanabilecektir.

Bu yazı toplam 974 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.