1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İyi bakmalı ve doğru okumalı
İyi bakmalı ve doğru okumalı

İyi bakmalı ve doğru okumalı

Hemen her devir ve toplumda doğru ve tam bir değerlendirme yapabilmek için resmin tamamını görmek gerekiyor. Bu ferd hayatında da böyledir, toplumsal hayatta da, sosyal ve siyasal hayatta

A+A-

Hemen her devir ve toplumda doğru ve tam bir değerlendirme yapabilmek için resmin tamamını görmek gerekiyor. Bu ferd hayatında da böyledir,  toplumsal hayatta da,  sosyal ve siyasal hayatta da.  Sadece görmek de yetmiyor; en doğru biçimde  değerlendirmek gerek eşya ve hadiseleri sebep-sonuç ilişkisi içinde. Bugün milletçe işte bu noktada olduğumuz muhakkak. Hani son günlerin meşhur söylemi ile ifade etmek gerekirse, yeni ufuklar var milletçe önümüzde. Ya o sınırsız ufukta cılız bir ateş böceği olarak kalacak yada dünyayı aydınlatan güneş mîsali parıl parıl parlayacağız. Lider ve istikrar abidesi bir millet olarak bize yakışanı da,  parıl parıl parlamak ve dünyayı aydınlatmak. Bunun için de önce büyük düşünmek gerek. Kendi küçücük dünyasında bile kaybolanların anlayacağı türden değil bu  yürüyüş.

Bu kadar mı?. Elbette değil. Büyük düşünürken, her işimizde  Hakkın lütuflarını unutmamalı. Bir başarı mı yakalandı?. Bunun sebeplere bakan yönü olduğu gibi kader’e bakan yönü de vardır. Yakalanan bu başarı bizim en çetin sınavımız da olabilir. Ki mutlaka öyledir. Her ihsan ve lutfun bir imtihan yanı vardır. Hele toplumsal sorumluluk alanlar!. Onlara nimet de tepe tepe,  külfet de tepe tepe olduğu için herkesten çok ihlaslı olmak gerek,  bol hayır dua almak gerek. Unutulmamalıdır ki, her iyi, güzel ve hayırlı işin çok muzır manileri vardır. Hem büyük ve ulvî idealler,  hizmette önde, ücret yada ücret sayılabilecek şeylerde geride durmayı,  hatta kabilse ortalıkta görünmemeyi gerektirir. Davasına ( ki varsa!. ) yemek borusu ile bağlı olanlarla olmuyor, olmayacak. Milletçe yıllardır çekilenler böyleleri yüzünden değil mi?. İşte bu ve benzeri nedenlerden dolayı resmi iyi okumak ve doğru yorumlamak gerek.

Bugün hizmet zamanıdır, bugünden itibaren hizmette önde,  ücret ve ücret sayılabilecek her şeyde geride durma zamanıdır. “Toprak saçılan tohum cinsinden verir” derler, zemine samimiyet saçılmış, zemine ümit saçılmış,  zemine güven saçılmış ki, zemin saçılan cinsinden yeşertmiş. Yeşeren ümitler kırağı yememeli, güven zedelenmemeli. Milletimize yeşeren ümitlerin onurunu paylaşma zemini hazırlanmalı. Hizmet kadroları olarak yük daha ağır bundan sonra.  Yılmadan, yorulmadan, kırılıp dökülmeden yola devam. Sağa sola pıtırak tohumları saçmak isteyenler de olacaktır bugüne kadar olduğu gibi. Aldırmadan yola  devam. Ayrıkotlarına,  dikenli çalılara takılmadan, takılıp kalmadan devam. Nimet-külfet dengesi üst yönetimler adına külfet ağırlıklı da olsa,  hizmet bekleyen kadrolar adına nimetten yana olmalı. Birlikte başarma kararlılığı ahlak haline getirilmeli”hayat inanmak ve mücadele etmektir” sırrıyla. Evet, hayat inanmak ve mücadele etmektir. Önce kendine inanmalı insan, sonra amaç haline getirdiği büyük ve ulvî idealine, ve sonra da bu ağır yüke omuz verecek kadrolarına. Görünen o ki, milletimiz,  lider ve istikrar abidesi bir millet olarak yeniden ve bir defa daha tarih sahnesinde yer alma kararlılığında; yanında yer almalı milletin. Hatır saymış milletimiz,  hatırları sayılmalı. Milletçe beklentiler büyük,  milletimizden beklentiler büyük. Mazlumların gözü bu millette, kulakları buradan verilecek seste. Resmin tamamına iyi bakmalı ve doğru anlamaya çalışmalı. Ve sanırım iyi bakılıp doğru okunduğunda yazdıklarımızdan farklı şeyler görülmeyecek. Hadi hayırlısı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.