İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İyi Bayramlar

A+A-
Her şeyi çabuk yaşar olduk. İçtiğimiz suyu hızlı hızlı içiyoruz. Yaptığımız alışverişi çabuk çabuk yapıyoruz, paketleri hemencecik seçip kasaya gidiyoruz .  Bir restorana gittiğimizde menünün bir akıllı telefon gibi tek bir tuşla yemekleri önümüze getirmesini istiyoruz.  Ya da bunun yerine fast food restoranlarını dolduruyor, orda da sıra bekliyoruz. Aldığımız nefes bile bir anda verdiğimizle karışıyor, acele acele nefes alıyoruz. Reklamlar kolay ve hızlı hazırlanan çorbalar, kahveler , çaylarla dolu. Dakikalarca pişirilen ve güzel sohbetlerde dumanı üstünde tüten kahveleri unuttuk. Sebzeler , meyveler bir anda yetişiveriyor, büyüyor ve hızlıca pişirdiğimiz yemeğin içine karışıveriyor.Maalesef beklemeye tahammülümüz yok . Rötar yapınca uçağımız sinirleniyoruz, elbette işler biriktiği ve ulaşmamız gereken yerler olduğu için - ama unutuyoruz yıllar yıllar önce at üstünde katedilen kilometreleri. Trafikte sinirli , huysuz ve hoşgörüsüz. Ne bebeklere, ne çocuklara , ne hamilelere, ne de yaşlılara yol veriyoruz. Kızıyoruz, tanımadığımız insanlara bağırıyoruz. , bir an önce istediğimiz yere ulaşmak istiyoruz. Gülümsemek yerine kolayca somurtuyoruz . Selam vermek yerine kafamızı çeviriyoruz. Hızlı hızlı yapıyoruz konuşmaları, kısa kesiyoruz. Zamanla yarışıyoruz , sanki rakipmiş gibi zaman bize. Sanki hem kendimizden hem de zamanın getirdiklerinden kaçıyoruz, korkuyoruz belki de kim bilir.. Aslında.. Belki de.. Biraz yavaştan almak lazım hayatı. Eskisi gibi birbirimizin gözünün içine baka baka, gönülden gönüle yapsak ya şu sohbetleri. Anlayalım , konuşalım. Yavaş yavaş demleyelim şu çayı , yanında fırında pişirilen belki bir ekmek belki de bir  kek ile. Yavaş yavaş arşınlayalım ya şu yolları . Daha yavaş.. Daha sakin ve daha sessiz.. 
Bugün bayram.. Dilerim ki her şey gönlünüzce olur. Yavaş yavaş , sindire sindire geçirilen bir bayram olur..  Hızlı hareket etmek yerine daha yavaş olur umarım her şey..Yemeklerin lezzeti sohbetlerin tadıyla  ve anla buluşur umarım .. Bayram tatlıları gibi tatlı tatlı geçer umarım her an .. Bayram şekerleri gibi de şeker gibi olur herşey inşallah.. Sadece biraz daha yavaş  ve biraz daha çok huzura ihtiyacımız var.  Hemen bitsin diye beklemek yerine iyi ki bu anı yaşayabiliyorum diye mutlu olalım, tadını çıkaralım.. Herşey gönlünüzce olsun.. Bayramınız kutlu olsun.. Sevgiyle..
Güzel Bir Hikaye- Dert Ağacı
"Eski çiftlik evini restore etmek için tuttuğum marangoz, işteki ilk gününü zorlukla tamamlamıştı. Arabasının patlayan lastiği onun işe bir saat geç gelmesine neden olmuş, elektrikli testeresi iflas etmiş ve şimdi de eski püskü pikabı çalışmayı reddetmişti. Onu arabama alıp evine götürürken yanımda adeta bir taş gibi oturuyordu. Evine ulaştığımızda beni ailesiyle tanıştırmak istediğini söyledi. Bahçe kapısından evin kapısına uzanan taş döşeli yolda yürürken küçük bir ağacın önünde kısa bir süre durdu, dalların uçlarına ve yapraklara her iki eliyle selamlaşır gibi dokundu. Kapı açıldığında; adam şaşırtıcı bir şekilde değişti. Asık yüzü tebessümle kaplandı; iki küçük çocuğunu kucakladı ve eşine kocaman bir öpücük verdi.
Daha sonra beni arabaya yolcu etmeye çıktığında dalların ellediği o ağacın yanından geçerken merakım depreşti ve ona eve girmeden önce yaptığı şeyi sordum.
-O, benim dert ağacım, " dedi. "Elimde olmadan işimde bazı sorunlar çıkıyor, ancak şundan eminim ki o sorunları evime, eşime ve çocuklarıma dert yapmaya hakkım yok. Bunun için bu sorunları her akşam eve girerken o ağaca asıyorum. Sabahları tekrar onları oradan alıp götürmek için uzandığımda bir de bakıyorum ki hiçbirini astığım yerde bulamıyorum. Dert ettiğim sorunların yerinde yeni bir gün, yeni bir umut ve dünden gelen sorunlara olası çözüm önerileri buluyorum."
Bir dert ağacınız yoksa, kapınızı çalan ve hatta kapısını açıp sizi içeri çağıran mutluluğun sesini duymayabilirsiniz. Dert ağacınız yoksa bir dert taşınız, bir saksınız, ya da yaramaz bir kediniz de mi yok? Hiçbiri yoksa bile sorunların ancak sorun oldukları yerde sorun çıkarabileceklerini anlayabilecek kadar aklınız olduğundan kuşkunuz yoktur her hâlde? Sorunlarınızın yarattığı endişeli dertlenmeyi bir anlığına bile sorun mıntıkası dışında kalan sevdiklerinize bulaştırmanız birçok mutlu saatlerinizi engelleyecek bir başlangıç olabilir...
Bu yazı toplam 562 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.