1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İyi bayramlar
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İyi bayramlar

A+A-
Güzel günlerdir Bayramlar… Aileleri bir araya getirir, komşuluğu, dostluğu hatırlatır. Günümüzde bayramlar tatil günü olarak görülüyor… Bayram kutlamaları, genellikle cep telefonu mesajı ile geçiştiriliyor.. 
Ama bayramları yaşayan ve yaşatanlar da var… Onlara saygı duymak, belki onları örnek almak gerekiyor. 
…….
Son yıllarda hemen her bayram günü, üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri yazıyorum. İçimden öyle geliyor. Belki yaşlanıyor olmanın etkisindendir. 
Bayram günleri şükretmek için de fırsat olmalı... 
Bakın çevremize. Savaşlar var. Acılar, göçler var… Savaşların perişan ettiği insanları, yaşadığımız bu bölgede de hemen her yerde görebiliyoruz. 
Bizim ülkemiz, hala bir demokrasi ve huzur adasıdır. Kim ne derse desin; barış süreci ile birlikte Türkiye’de en azından oluk gibi kan akışı durmuştur. 
Ülkemizin, şu sıralar giderek ağırlaşıyor gibi görünen ekonomik sorunları var. Pek çok insan bu bayrama da borç yükü altında kendisini ezik hissederek giriyor. 
Ülkemizde demokrasinin uygulanış biçimine yönelik tartışmalar ve kaygılar var. Hala, toplumda keskin bir kutuplaşma devam ediyor.. 
Elbette Türkiye yüzde 100 mutlu, yüzde yüz huzurlu değil… Ama Türkiye’de yaşayan herkesin, en azından haline şükretmesi için pek çok olumlu neden bulunduğunu da görmek gerekiyor.
………
Bayram sabahı ve bayram günleri için, okurlarımdan birkaç ricam var.. 
Ne olur, yalvarıyorum; hiç kimse bu sabah bayram namazının ardından evdeki silahına sarılıp, havaya gelişigüzel mermi sıkmasın.. 
Artık geçmiş yıllardaki gibi değil, ama yine de ben hatırlatayım; lütfen kimse evinin önünde kurban kesip, kestiği kurbanın iç organlarını sağa sola atmasın. Yeterince kurban kesim alanı var. Belediye’nin de bu konuda dikkatli olması, çok sıkı denetim yapması, kurban kesimi konusundaki açık kurallara uymayanlara, kim olursa olsun mutlaka ceza kesmesi lazım. 
Kurban derileri, milli servettir. Elbette her vatandaş, kestiği kurbanın derisini nasıl değerlendireceği, hangi kuruma bağışlayacağı konusunda özgürdür. Ama ben rica ediyorum. Öncelikle Türk Hava Kurumu’nu düşünmek gerekiyor. Türk Hava Kurumu’na bağışlanan deri miktarının her geçen yıl azalıyor olması hoş bir durum değil. THK, ilk Türk uçağını imal edip, uçurmaya hazırlanıyor. Bu bayramda THK’ya bağışlanacak kurban derileri de, ilk yerli uçak olan Hürkuş’un seri üretimine geçiş yatırımlarında kullanılacak.
…….
Kurban Bayramı için “Kanlı bayram”denir. Bizim ülkemizde uzun tatillerde trafik çok yoğun olduğundan, yoğun trafikte bunalan sürücüler açık yolu bulduğunda aşırı hız yaptığından, her tatil döneminde çok trafik kazası olur. Ama Kurban Bayramı tatillerinde hep daha fazla ölümlü kaza olmuştur.
Havanın da özellikle bölgemizde yağışlı olması bekleniyor. Uzun tatil döneminde başka yerlere gidenler gitti. Bugünden itibaren yollar, en azından tatilin son gününe kadar biraz daha rahat olacaktır. Ama yerler ıslak, kaygan.. Bizim ülkemizin her köşesinde trafik tuzaklarla dolu. Trafikteyken çok dikkatli olmak lazım. Her araç sürücüsünün, hem kendi hayatını, kendi sevdiklerinin hayatını, hem de başkalarının hayatını düşünmesi lazım.
Lütfen dikkatli olun. Lütfen trafikte aşırı hız yapmaya, gideceğiniz yere birkaç dakika erken ulaşmak için kendinizin ve başkalarının hayatlarını riske atmaya hiç gerek olmadığını aklınızdan çıkartmayın. 
……..
Kurban Bayramı günlerinin ilimizde huzur ve sükunet içinde geçmesini diliyorum. Hiç unutmam; 1988-89 yıllarının Bayram günlerini. Sıcak yaz günlerine rastlamıştı. O yıllarda kurbanlar evlerin önlerinde, sokak ortalarında, mahalle aralarındaki boşluklarda kesilirdi. Bu şehrin, 1988 ve 1989 yıllarındaki bayram günlerinde bir damla suyu yoktu. Bu şehrin havası, nefes alınamayacak kadar kötü ve kirliydi. 
Yıllar içinde yeni sorunlarımız, daha büyük sıkıntılarımız ortaya çıktı. Ama bakın, günümüzde bu kentin hiç değilse, su sorunu yok. Hava kirliliği sorunu, en azından eskisi kadar görünür biçimde yok. Bunlar bile, şükretme sebebidir. 
Bugün, kurban telaşı ile geçilecek. Yarın, Bayramın ikinci günü. İlimizin her köşesinde siyasi partilerde, sivil toplum örgütlerinde bayramlaşmalar yapılacak. En önemlisi, 2004’den beri her bayramda tekrarlanan, artık geleneksel hale gelen Kent Bayramlaşması’dır. Fırsat bulursanız, yarın saat 14.00’de Dolphin’in avlusundaki kent bayramlaşmasına katılın. 
Yeni Vali ile tanışın. Bakan’la, Başkan’la, milletvekilleri ile bayramlaşın. Kent büyüklerini görün.. Hak edenin elini öpün. 
Bakın çevremizde büyük bir savaş başladı, başlayacak. Hayat boştur. Hayat kısadır. 
Hiç değilse bayramlar, siyasi kavgalardan, kişisel hırs ve ihtiraslardan arındırılarak yaşanmalıdır. 
İyi bayramlar Kocaeli.. Umalım ve dileyelim ki, gelecek bayramlara, dünyamız, ülkemiz ve kentimiz çok daha huzurlu, çok daha yaşanabilir halde girsin. Şimdi, eldeki mevcutlara şükretmenin zamanıdır. Emin olun ki, dünyanın bu gidişatında, bir sonraki bayram büyük olasılıkla herkes için çok daha sıkıntılı geçebilir.
Bu yazı toplam 359 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.