1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İyi de bu paralar nereye gitti?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İyi de bu paralar nereye gitti?

A+A-

 Cuma günü şehrimizi ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu,  kendisini takip eden gazetecilere birer kitapçık dağıtmış. Aldım, inceledim. Bu kitapçığa göre, son 12 yılda ilimizde hükümet eliyle 13 milyar TL’lik yatırım yapılmış. Bu paraya, yerel yönetimlerin bütçeleri, yatırımları dahil değil. 

13 milyar TL (eski parayla 13 katrilyon lira) çok büyük para. Düşünün 10 tane 1000 odalı saray yapılabilir. Koskoca Bakan, bu rakamı kafadan atacak değil.. 
Son 12 yılda bizim ilimizin ülke ekonomisine katkısı, kuşkusuz ilimize yapılan kamu yatırımlarının belki 100 kat üzerindedir. Ama devletimize, yurdumuzun diğer bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımıza helal olsun. Gözümüz yok. 
Ben Sayın Bakan’ın dağıttığı kitapçıktaki rakamlardan hareket ederek  çok kaba bir değerlendirme yapmak istiyorum. Kalem kalem bu harcamalara bakalım:
ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI: 12 yılda bizim şehrimize 154 milyon TL’lik yatırım yapmış. Ağaçlandırmalar kabul.. Sulama tesisleri de öyle. Ama Bakanlığın bu kente sözünü verdiği yeni barajların henüz inşaatı başlamadı. Kent, suyunu hala Yuvacık Barajı’ndan, Sapanca Gölünden yerel kaynaklardan temin ediyor. 12 yılda bir tek Namazgah Barajı yapıldı. Bunun maliyetini de İSU karşıladı. 
ULAŞTIRMA VE HABERLEŞME BAKANLIĞI: Geride kalan 12 yıllık AKP iktidarı döneminde kentimize en çok yatırım yapan Bakanlık gözüküyor. Tam 4.8 milyar TL. Çok büyük para.  Ne yaptılar?.. D-100, D-130 hala ışıklı kavşaklarla idare ediyor. Battı çıktıları, köprülü kavşakların çoğunu Büyükşehir kendi bütçesiyle yaptı. Eskiden trenimiz vardı, şimdi yok. Hızlı Tren yolunun maliyetini, Kocaeli’ye yatırım gösteriyorlar.  Havaalanı için gereken cihazı bile, yerel bütçeden karşılamamız isteniyor. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı bu kente 4.8 milyar TL yatırım yapmış da acaba ne yapmış. Merak ediyorum. 
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI: 12 yılda bu kente yatırımı 1.5 milyar TL gözüküyor. AKP iktidarı döneminde ilimizde okulların sayısının arttığını, derslik başına öğrenci sayısının düştüğünü kabul ediyorum. Ama yapılan okulların büyük bölümünü, “Hayırsever” adı verilen, deniz dolduran, hava kirleten sanayiciler yaptı. Onlara taviz verildi. Bu kentte hala öğretmen açığı var. Büyük sınavlarda kentimiz çocukları sapır sapır dökülüyor. Eğitim kalitesini yükselttiğimizi kimse söyleyemez. 
SAĞLIK BAKANLIĞI: 12 yılda 518 milyon TL ilimize harcamış. Sağlık alanında da 12 yıl öncesinin çok ilerisindeyiz. Ama yatırımların büyük bölümünü, özel sektör yaptı. Hala bu şehirde yoğun bakım, yeni doğan yoğun bakım eksikliği var ve büyük sorun. Yoğun bakımlık hasta Adapazarı’na, Yalova’ya götürülüyor. 3 yıl önce söz verilen Bölge Hastanesi’nden hiç ses çıkmıyor. 
ADALET BAKANLIĞI: 12 yılda 121 milyon TL harcamış. Bu şehrin yeni Adalet Sarayı’na ihtiyacı var.  Gölcük’te yenisi yalıyor. Ama İzmit için hiç çalışma yok. Mahkemeler mevcut binaya sığmadığı için, eski belediye Binalarına taşınmaya başladılar. 
ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI: Geçenlerde Bakan Yıldız kendisi açıkladı. Kocaeli, Türkiye’de en çok enerji tüketen ama, kayıp ve kaçağın en düşük olduğu il.. Üretiyoruz ve enerji kullanıyoruz. 12 yılda sadece 91 milyon TL’lik yatırım yapılmış. Bu yüzden ilimizde sık sık her yerde elektrik kesiliyor. Şebekeler, trafolar yetersiz. Bir türlü Akmeşe’ye gaz götüremedik. Enerji Bakanlığı, bu kentteki yatırımla övünebilir mi? 
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI: Bakanlık bütçesinden 101.5 milyon TL,  TOKİ bütçesinden 1.2  milyar TL harcanmış. Bakanlık her halde en çok parayı, bu kenti “Toplu Limanlar Alanı” ilan ettiği projeler ve haritalar için harcamıştır. Bu kentteki bütün çevre, sahil düzenlemelerine Büyükşehir kendi kaynakları ile yaptı. TOKİ bu kente yatırdığından daha fazlasını kazandı. Kimseyi tebrik etmek gibi bir borcumuz yok. 
…….
Bakan Eroğlu’nun 13 milyar TL’lik yatırım listesi uzayıp gidiyor. Biz biliyor ve inanıyoruz ki, bu kent devlete kepçeyle veriyor, kaşıkla alamıyor. Bu kent iktidar partisine 13 belediyenin tamamını, 11 milletvekilinin 8’ini veriyor, ama yaranamıyor. 
Son 12 yılda bu ülke büyüdü. Bu ülkenin bütün şehirleri kalkındı, güzelleşti, o kentlerdeki insanların kazancı arttı, yaşam standartları yükseldi. 
Bizim, iki tane bal ormanı, bilmem kaç milyon ağaç fidanı, bilmem kaç yüz mesire alanı ile övünüp, şükretmemizi bekliyorlar. 
Biz biliyoruz ki, daha fazlasını hak ettik. 
Bu şehrin hala elektrik sorunu olması  kabul edilebilir mi?..
Bu şehrin havaalanının, treninin olmaması, bu şehirde yoğun bakım yatağı eksikliği, bu şehrin Adalet Sarayı sorununun bulunması  kabul edilebilir mi?.. 
Bu şehirde spor olmaması, Türkiye’nin her yerinde futbol, basketbol, voleybol heyecanı yaşanırken, bu  şehrin  karate, tekvando, yağlı güreşle avutulması; bu şehrin eğlence hayatının Mehteran Takımı konserlerinden ibaret bırakılması  kabul edilebilir mi?.. 
Fazla para harcamış olmak değil, şehri geliştirmiş, şehir insanının hayatını modernleştirmiş, rahatlatmış olmak önemlidir. 
Açın bu şehrin ışıklarını. Karanlıkta bıraktınız bizi. Biliyorum, siz de bunun farkındasınız. Ama “Elimizden gelen budur” demeye hakkınız yok. Başka kentlere bakın. Onlar yaptı, onlara yaptınız. Onlar bizi geçti. 
O halde biz de isteriz.  Hakkımızı isteriz. Ne olur bizim karşımıza geçip, “Bu şehir için bu kadar milyar harcadık. Utanın, daha ne istiyorsunuz?” demeye kalkmayın. 
Gücümüze gidiyor. 
Bu yazı toplam 523 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum