1. HABERLER

  2. İyi güzel de biz bu “b.k”u neden yedik?
İyi güzel de biz bu “b.k”u neden yedik?

İyi güzel de biz bu “b.k”u neden yedik?

Fıkrayı bilirsiniz.. Köyün gösteriş meraklısı ağası, en gariban ama gözü yüksekte marabasını yanına alıp, dönemine göre çok lüks atlı arabası ile şehre inmek için yola çıkar.

A+A-

Maraba’nın gözü, hep ağanın lüks arabasındadır. Ağa da bunu bilir.. Yolda giderken, arabayı çeken at  dışkılar.. Ağanın aklına muzur bir fikir gelir. Maraba’sına döner, “Şu at pisliğini yersen, bu arabayı sana veririm” der. Maraba biraz düşünür. Ama o arabayı çok istediği için, atlar aşağıya, taze at pisliğine yumulup, yer.. Ağa sözünü tutar. Araba artık Maraba’nındır. Şehre gider, işlerini bitirip, dönüşe geçerler. Maraba, at pisliğini yediği, onurunu kırdığı için, ağa çok güzel arabasını kaptırdığı için pişmandır. Dönüş yolunda ağa, “Ben de atıp pisliğini yiyeyim. Arabayı bana geri ver” teklifini getirir. Maraba, gözünün önünde ağanın at pisliği yediğini görmekten zevk duyacaktır. Kabul eder. Ağa, at pisliğini yer. Arabasını geri almıştır.

Köye ulaşırlar. Maraba, ağasının yanına gider:
“-Ağam, giderken araba senindi. Döndük, araba yine senin.  Biz bu b.k’u neden yedik?
……………….
Konumuz yine KEV… KEV-Kocaelispor ilişkisi konusundaki tartışmalarda, bu kentte en çok zaman kaybeden, en çok kendini yoran kişi herhalde benimdir. Hiç tartışmanın anlamı yoktur. Derince Yenikent’teki KEV Tesisleri Kocaelispor’un malıdır. Anasının ak sütü gibi Kocaelispor’un malı. 

Kocaelispor öyle veya böyle, şu veya bu kişi ya da kişilerin hatası, ihaneti yüzünden zor duruma düşmüş, kapanma aşamasına gelmiştir. Tek çıkış, sahibi olduğu KEV Tesisleri’ni değerlendirmek ve bu sıkıntılardan kurtulmaktır. 
Yıllardır bu kentte bunu konuşuyoruz. Bu yüzden ben, sevdiğim ve saygı duyduğum iki insanın -İbrahim Karaosmanoğlu ile Sefa Sirmen’in- arasında kaldım. Birkaç yıl önce bu sorun çözülebilirdi. İnatlaştılar, çözmediler. Sorun yıllar önce çözülmüş olsa, Kocaelispor bugün çok daha yukarılardaydı.

Bırakın geçmişi. 6 ay önce KEV genel kurulu sırasında sorun çözülebilirdi. Yalvardım, çabaladım. Beni ve Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’u, “AK Parti’nin değirmenine su taşıyorlar. KEV Tesisleri’ni AK Parti’ye peşkeş çekiyorlar” diye suçladılar. KEV, asıl sahibi Kocaelispor’a son genel kurulda, 6 ay önce devredilse, Kocaelispor bu sezona transfer yaparak girecekti. Borçları kapanmış, önü açılmış olacaktı. İnatla buna yanaşmadılar.

KEV mütevelli heyetinin üyesi olmak, benim umurumda bile değildi. Hiçbir genel kuruluna katılmamıştım. Her kongre öncesi, Sefa Sirmen adına vekalet vermiştim. Ama bu son genel kurulda ben açık açık, “Oyumu Bahri Yavuz’a vereceğim” dedim. Sırf bu nedenle, bana rahmetli babamdan miras olan KEV üyeliğimi sildiler. Bu kentte en çok saygı duyduğum insanlardan biri olan Sefa Sirmen’e, beni KEV’den attırdılar. 

6 ay önce KEV Kocaelispor’a devredilseydi, Kulüp borçlarını peşin olarak ödeyecek-önemli indirimden yararlanacak- tertemiz hale gelecekti. Şimdi, toplumsal baskı karşısında dayanamadılar. KEV genel kurula gidiyor. Yönetim Bahri Yavuz’a devredilecek. Bütün bunlar aylar önce yapılabilirdi. KEV konusunda çok uzun saatler Sefa Sirmen’le, Zeynel Başlak’la görüşmüşlüğüm vardı. İkna edememiştim. Sonunda işin doğru yolu bulundu. Ama şimdi ben kalkıp onları soruyorum:
“-Ağam, madem böyle olacaktı, biz bu “b.k”u neden yedik?” 
……………
Şimdi ne olacak, biraz da bunu anlatayım. 24 Aralık’ta KEV Genel Kurulu var. Bahri Yavuz, KEV Başkanı olacak. Büyükşehir Belediyesi, spor tesisi sahası olarak gözüken imar planını değiştirecek. Zaten KEV, bu tesisi otel olarak kullananlardan kira bile alamıyordu. İmar planı değişince arazi değerlenecek. Fikri Işık’ın da sözü var. Bu araziyi TOKİ’nin veya Kent Konut’un – belki daha yüksek para verirse bir müteahhitin- satın alması sağlanacak. Bu para ile KEV’e bir öğrenci yurdu binası yapılacak. Kocaelispor Kulübü, vergi affından yararlanmak için resmi başvurusunu yaptı. Başkan Yavuz, iki aylık taksiti kenara koyup, ayırmış. Vergi affında ilk iki taksiti ödemezseniz, anlaşma sona eriyor. Kocaelispor’un elinde kasım-aralık taksitlerinin parası hazır. Yeni yılın ilk aylarına kadar KEV arazisinden toplu para gelişi de sağlanacak. Geri kalan taksitler tıkır tıkır ödenecek. Bu işi önce halletseydik, borçlar peşin para ile kapatılacak, çok indirim alınacaktı. 

Önümüzdeki sezon için Kocaelispor Kulübü borç yüklerinden kurtulmuş olacak. KEV dahil hiç kimsenin, hiçbir kurumun işine yaramayan KEV arazisi değerlenecek. Bu tesisleri kuran ve her yerde “Bu tesisler Kocaelispor’undur” diyen rahmetli Muharrem Eskiyapan, artık rahat uyuyacak. 

Lütfen.. Biri bana söylesin: Neden birbirini seven insanlar olarak, neden aynı siyasi görüşten insanlar, aynı Kocaelispor sevgisine sahip insanlar olarak birbirimize düştük?. Birbirimizi kırdık, üzdük. Neden benim ailemden babamın mirası olan KEV üyeliğini geri aldınız?
Ağam, biz bu (b.k)u nerden yedik? 

AK Parti’nin en kaliteli milletvekili
Yaptığımız işin bir gereği.. Bu kentteki bütün milletvekillerini, belediye başkanlarını, parti yöneticilerini tanırım. Kimiyle az, kimiyle çok muhabbetimiz vardır. Bazılarının muhabbetinden hiç tat almam. Bazıları ile muhabbeti zaman kaybı olarak görürüm. Kimisi sabit fikirlidir. Karşı görüşlere tahammül edemez. Kimileri sizin anlattığınızı anlayamayacak kadar sığdır. Uğraşmak manasızdır. Ama çok kaliteli, önünün açık olduğuna inandığım siyasetçiler de var. 

AK Parti’nin bu dönemdeki milletvekillerine şöyle bir bakalım. Elbette Bakan Fikri Işık’ı tamamen ayrı bir yere koymak lazım. Işık, son derece zeki, mantıklı, karşısındaki insana değer veren, her görüşü dinleyebilen, kendi doğrularını çok güzel anlatabilen biridir. 

Radiye Sezer Katırcıoğlu, çok zarif, akıllı bir hanımefendi. Ama bu kentte siyasi bir alt yapısı yok. İlgi alanları son derece sınırlı. Gücünü kendisinden çok, Cumhurbaşkanı’ndan ve Cumhurbaşkanının yakın çevresinden alıyor. 
İlyas Şeker ile Zeki Aygün’ün artık siyasi hayatlarının sonlarına yaklaştıklarını düşünüyorum. Teşkilatlarla yakından ilgililer. Her fırsatta seçim bölgesinde halkın içine karışabiliyorlar. Ama bu şehir,  milletvekilliği boyunca tek siyasi hedef olarak “Sefa Sirmen’i hapse attırmak” hedefine yönelmiş bir Baştopçu tanıdı.  Şeker’in ve özellikle Aygün’ün bu dönem çok pasif kaldıklarını düşünüyorum.

AK Partili milletvekillerinden M. Akif Yılmaz ve Sami Çakır’ın da çok kaliteli birer siyasetçi ve insan olduklarından eminim. Onların da bu kent için yapabilecekleri daha fazla işler var. 

Hepsi bir yana. Çok geç tanımış olmama rağmen, Kocaeli milletvekili Cemil Yaman’ın bu dönem ilimizin en kaliteli, en konuşulabilir milletvekili olduğunu düşünüyorum. 

Cemil Yaman çok farklı biri. İzmit siyasetinde pek tanınmıyor. Bu nedenle de üzülüyor. Her yere girebilen, herkesle konuşabilen, her türlü eleştiriyi sakin sakın dinleyebilen biri Cemil Yaman. 1970 doğumlu. 1975’de ailesiyle Kocaeli’ye, Dilovası’na gelip yerleştiğinde, ana dili Kürtçe’yi konuşabiliyormuş. Tiyatro ile ilgileniyor. Partisi onu belediye başkanıyken yeniden aday göstermedi. Küsmedi. 7 Haziran seçimlerinde oy kaybeden AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinde sarıldığı can simidi oldu. 7’nci sıradan hem kendisini milletvekili çıkarttı, hem partisine zafer kazandırdı. 
Karşılaşırsanız, tanımaya çalışın Cemil Yaman’ı. FETÖ ile uzaktan yakından ilgisi olmayan ender adamlardan biri. Bence Türkiye siyasetinin, Kocaeli siyasetinin geleceğinde yeri olan, üstelik bunu hak eden farklı bir adam. Cemil Yaman ile muhabbetten büyük keyif aldığımı da belirtmek isterim. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum