İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İyi tatiller

A+A-
Dün itibariyle okullarımız tatil oldu ve öğrencilerimiz  dört gözle bekledikleri tatillerine kavuşmuş oldular. Yaşadığımız her bir anın aslında çabucak ve oldukça hızlı bir biçimde geçiyor olması gibi bu sene de oldukça hızlıydı.  Çocuklarımız  hem bir yaş daha aldı hem de  bir sınıf daha atladı. Daha dün gibi yepyeni hazırlanan defterler eskidi, tertemiz çantalar, önlükler kirlendi, kalemler bitti. Ana Babaların umutları, hevesleri ve belki de hırslarıyla,  çocukların başarıları,  çabaları, azimleri ve sabırları artık bir bir bu sene içinde, geride kaldı. Soğuk, karlı  ve uzun  geçen kış günlerinin, gecelerinin yerini sıcağın, mavinin alacağını bilmek çocukları elbette şimdiden heyecanlandırmaya başladı bile.   Tatilin özgürlüğü, yapılabilecek şeyler, eğitici aktivitelerle birleşecek ve böylece güzel bir yaz tatili geçirilmiş olacak.  Karnesi çok da iyi olmayana notlarının daha iyi olması için ekstra çalışma kitapları, ders çalışma programları ve bol bol kitap okuma, test çözme verilecek ve en nihayetinde bunları zamanında yapmamış olan çocuk pişman olacak ve böylece ders almış olduğuna inanılacak. Dersleri iyi olan çocuklar ise kendilerini gururla anlatacak birer anne babaya sahip olacak ve istediği her şeye sahip olmaya hak kazanacak. Halbuki bir çocuğun sorumluluklarından sadece biri derslerinin iyi olması. Neden iyi olması gerektiğini zaten zamanında açıklamışsanız çocuğun ödevlerini, ders dinlemesini, okul yaşantısının başarılı olmasını da zamanında gerçekleştirmiş oluruz. Aynı şekilde dersi iyi olan çocuğun da zaten onun görevi olduğunu anlamasını  ve bu bilinçle yetişmesini sağlamak istiyorsak da bunu ona en doğru, net ve güzel bir biçimde anlatmış olmalıyız..
Bu tatilde ve şu andan itibaren tüm bildiklerimizi gözden geçirmeye ve çocuğunuza daha farklı davranmaya var mısınız? Öncelikle işe karneyle başlayalım mı? Karnenin elbette ki eğer doğru bir şekilde  yansıtılmışsa, çocuğun durumunu yansıttığını biliyoruz. Fakat o karneyi çocuğun hayattaki  tek başarısı olarak görüyoruz  ve diğer tüm yeteneklerini, yapabildiklerini yok sayıyoruz. Aslında hatırlamamız gerekenler, karnenin  çocuğumuzun hayatındaki başarısını sadece akademik anlamda yansıttığı, derslerinin  iyi ya da kötü olduğunu anlatan bir kağıt parçası olduğu, buna gereğinden fazla anlam yüklemenin yanlış olduğunu hatırlamak. Bir de hayatta  her şeyi telafisi olduğunu bilmek ve bu karne sayesinde her şeyin bir sonraki dönemde zamanında yapılan yanlışları düzeltmek adına iyi bir gösterge olduğunu düşünmek. Buna göre, fikrimce eğer ki karnesi çok da iyi değilse, çocuğumuzun hayattaki tek başarısını bu karneye göre değerlendirmek yerine onun da tüm bir sene boyunca aslında bir şekilde – iyi ya da kötü- emek harcadığını bilmek ve yaz tatilinin onun da hakkı olduğunu hatırlamak. Eksiklerinin ya da yanlışlarının kendi sorumluluğu olduğunu ve durumu iyileştirmesinin onun elinde olduğunu fark ettirebilmek.. Bunun yanı sıra karnesi iyi olan bir öğrenciye de yaz tatilinde sınırsız  haklarının olduğunu ima etmek ve buna göre çocuğun sınırlarını unutmasıyla kendi sorumluluk bilincini yok ettiğini için o kadar da fazla imtiyaz vermemek. .
Tatil denince, akla eğlence, arkadaşlık, oyun geliyor elbet. Çocukların buna o kadar çok ihtiyacı var ki.. Derslere, kitaplara, testlere boğuluyorlar ve gerçekten de çocuk olduklarını unutuyorlar, bizler unutturuyoruz.. Çocuğunuzun güzel vakit geçirmesine olanak verin, sanmayın ki okulu dersleri unutur. Aksine Eylül ayını  çok daha motivasyonlu, deşarj olmuş bir şekilde  bir şekilde  karşılar. Koşmalı, oynamalı, arkadaşlık kurmalı bana göre bir çocuk. Kurslarda, ek derslerde zaman geçirmek yerine kendisini eğlendirirken öğrenmeye yardımcı olacak bir aktivitede zaman geçirmeli bu tatilde. Ya da sadece bisikletine binmeli,arkadaşlarıyla oyun oynamalı..
Tüm öğrencilere harika bir yaz tatili geçirmelerini, bol bol dinlenip eğlenmelerini,  ucundan kıyısından dersleri tekrarlamalarını, unutmamalarını, aileleri ve arkadaşlarıyla zaman geçirmelerini  ve çokça kitap okumalarını hem tavsiye ediyor hem de diliyorum.. Ayrıca üniversite sınavına girecek olan tüm öğrencilere  de başarı ve kolaylık diliyorum. Her şey haklarında hayırlı  olsun, çabalarının karşılığını umarım alırlar. Herkese mutlu bir haftasonu dilerim 

"Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez." 
Andres Gide
Bu yazı toplam 383 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.