1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. İyi Tatiller Çocuklar
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İyi Tatiller Çocuklar

A+A-
2014-2015 Eğitim- Öğretim Yılının ilk yarısı dün itibari ile tamamlandı  ve sevgili öğrencilerimiz 15 günlük bir yarıyıl tatiline çıktılar. Bazısının karnesi bol bol yüksek notlarla doluyken, bazısının da karnesinde aslında hiç beklemediği kadar düşük not vardı. Kimisi takdirlerle kimisi de onur belgeleriyle bitirdiler bu yarı dönemi. Her ailenin heyecanlı olduğunu, hatta bu sene okula yeni başlayanların ilk karnelerini almalarından dolayı da oldukça mutlu olduğunu tahmin ediyorum. Hayatta insanın yaşayabileceği güzel ve unutulmaz anlardan biri de bu olsa gerek. Çocuğunuzun karnesini aldığını, bu yarı dönemde çabaladığı ve katıldığı tüm derslerin, yaptığı ödevlerin meyvesinin alındığı, çocuğunuzun okul dışındaki hayatından bize fikir verecek bir belgenin sonunda elbette güzel bir tatili ve dinlenmeyi hak ettiğini düşünüyor olduğunuza eminim. Çocuğunuzun gelişimini ve öğrendiklerini gösteren karnenin en somut ve tek  belge olarak değerlendirilmesine ise  katılmıyorum. Tabi ki büyük bir gösterge olabilir ancak bazen tam anlamıyla yansıttığını düşünmüyorum. Bazı şartlar dahilinde  yüzde yüz gerçeğin yansımadığını göz önüne almamız gerektiğini düşünüyorum. Bu elbette benim kendi fikrim. Çünkü bir çocuğun sportif, sanatsal yeteneklerinin daha ön planda ve baskın  olabileceğini ve bu nedenle bunu yeterince  ölçmeyen bir sistemle değerlendirdiğimiz bu şartlarda sadece karneyi kıstas olarak almayı ve notlara odaklanmayı açıkçası eksik olarak nitelendiriyorum. Elbette bu benim fikrim.. 
Tüm bunları bir kenara bırakırsak, karne sonrası  çocuğumuza nasıl davranmalı, neler yapmalıyız? Bir göz atalım mı?
Çocuk ister başarılı ister başarısız olsun tatil yapmayı her halükarda hak eder. Dinlenmek, gezmek ve biraz rahatlamak bir ihtiyaçtır bunu unutmamak lazım. Elbette ki çocuğun notları çok düşükse ve siz ona eğer ki başarılı olursa yeni bir şey almak için söz verdiyseniz bunu yapmayabilirsiniz.  Ancak onu dinlenmekten alıkoymayın.
Eğer ki çocuğunuzun bütün bir dönem boyunca çabaladığını ancak yeterli olmadığını görürseniz önce okuldaki öğretmeninden sonrasında da bir uzmandan yardım ve bilgi alabilirsiniz. Nedenleri bu şekilde daha kolay çözebilirsiniz. 
Çocuğunuza daha olumlu bir dille konuşarak neyi eksik yapıyorsun, ikinci dönem daha fazla neler yapabilirsin gibi sorular sorarak onun sorunu kendi başına anlamasına ve çözüm bulmasına yardımcı olabilirsiniz.
Tatil boyunca çocukların tamamen kendilerini okuldan uzak hissetmeleri geri dönüşlerde oldukça sıkıntılı oluyor. Bu anlamda çocuğununuz derslerini yapmasına teşvik etmeli, gerektiğinde kontrol etmeli ve belli aralıklarla ödevlerini bitirse bile konuları tekrar etmesini hatırlatabilirsiniz.
Bilgisayar, gece geç yatma gibi alışkanlıklar varsa bunları belli programlar dahilinde yapmalarına fırsat verebilirsiniz. Nihayetinde onlar tatildeler ve bir şekilde rahatlamak , farklı şeyler yapmak , okul stresinden uzaklaşmak istiyorlar, bunu anlamak lazım ama belli sınırlar dahilinde davranmak lazım gerektiğini düşünüyorum. 
Bazı aileler tanıyorum, çalıştıkları iş yerlerinden çocuklarıyla bu süre zarfında daha yakın olabilmek ve zaman geçirmek adına izin alıyorlar, çocuklarıyla birlikte oluyorlar. Eğer böyle bir imkanınız varsa bunu yapabilirsiniz. Emin olun sevgi ve çocukla geçirilen bol vakit hiç bir şeyin yerini tutmaz. 
Bütün çocukları kutluyor,  onlara iyi tatiller diliyorum. Bol bol eğlenin, gezin ve kendinize vakit ayırın. :)  
Güzel Bir Hikaye “20 Lira”
Adam yorgun argın eve döndüğünde, 5 yaşındaki çocuğunu kapının önünde beklerken buldu.  Çocuk babasına,  "Baba bir saatte ne kadar para kazanıyorsun" diye sordu..  Zaten yorgun gelen adam,  "Bu senin işin değil" diye cevap verdi. Bunun üzerine çocuk, "Babacım lütfen, bilmek istiyorum" diye üsteledi. Adam, "İllâ da bilmek istiyorsan 20 lira" diye cevap verdi. Bunun üzerine çocuk, "Peki bana 10 lira borç verir misin" diye sordu. Adam iyice sinirlenip, 
"Benim senin saçma oyuncaklarına veya benzeri şeylerine ayıracak param yok. Hadi, derhal odana git ve kapını kapat" dedi. Çocuk sessizce odasına çıkıp kapıyı kapattı. 
Aradan bir saat geçtikten sonra adam biraz daha sakinleşti ve çocuğa parayı neden istediğini bile sormadığını düşündü. "Belki de gerçekten lazımdı"... Yukarıya çocuğunun odasına çıktı ve kapıyı açtı... 
Yatağında olan çocuğa,  "Uyuyor musun" diye sordu.  Çocuk, "Hayır" diye cevap verdi... "Al bakalım, istediğin 10 lira. Sana az önce sert davrandığım için üzgünüm. Ama uzun ve yorucu bir gün geçirdim" dedi.. Çocuk sevinçle haykırdı, "Teşekkürler babacığım"... Hemen yastığının altından diğer buruşuk paraları çıkardı. Adamın suratına baktı ve yavaşça paraları saydı. 
Bunu gören adam iyice sinirlenerek, "Paran olduğu halde neden benden para istiyorsun, diye bağırdı. 
Çocuk, "Param vardı ama yeterince yoktu " dedi Ve yüzünde mahcup bir gülücükle paraları babasına uzattı;  "İşte 20 lira... Şimdi bir saatini alabilir miyim babacım?..."

Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır. 
Albert Einstein 
Bu yazı toplam 377 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.