1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İyi yönetilen şehir bu mu?
İyi yönetilen şehir bu mu?

İyi yönetilen şehir bu mu?

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Karaosmanoğlu, ne zaman partililerle bir araya gelse, aynı şöyleri söylüyor: “-Kocaeli’yi başkan başa yeniledik. Türkiye’nin ve dünyanın imrendiği bir

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Karaosmanoğlu, ne zaman partililerle bir araya gelse, aynı şöyleri söylüyor:

“-Kocaeli’yi başkan başa yeniledik. Türkiye’nin ve dünyanın imrendiği bir şehir yaptık” diyor. AKP milletvekilleri de öyle. Kocaeli’yi uçurduk, İzmit’e çağ atlattık havasındalar.

Sayın Başbakan, ülkemizin dünyada bir numara olduğunu, Avrupa’yı yakalayıp geçtiğimizi böyle giderse, 2023’de dünyanın en büyük ve en güçlü ülkesi haline geleceğimizi söylüyor.

Ama gelin görün ki, elektriğimiz yok. Nasıl olacak bu iş?...

Dün İzmit’in neredeyse tamamı, yine çok uzun süre elektriksiz kaldı. Hayat durdu. Kentin her yerinden çaresiz insanlar, hiç değilse sıkıntılarını ve öfkelerini paylaşmak için gazeteyi arıyorlardı.

Bankalar durdu. Eczaneler durdu. İnsanlar duran sistem yüzünden saatlerce beklediler. Hastaneler buz kesti. Fabrikalarda, küçük atölyelerde üretim durdu.

Dünyada bir Irak’ın başkenti Bağdat var… Elektriklerin bu kadar sık ve sürekli kesildiği kent. Bir de sanırım İzmit vardır.

O bu kente gıpta ile bakan dünya ülkelerinin hangisinde böyle zırt pırt elektrik kesiliyor. O geride bıraktığımız, üzerlerinden paspas gibi çiğneyerek geçtiğimiz ülkelerin hangisinde böyle elektrik sıkıntısı yaşanıyor?

Ülkemiz ve şehrimiz maşallah çok iyi yönetiliyor ama, elektriğimiz yok. Şu Sedaş Adapazarı’na gittiğinden ve özelleştirildiğinden beri sıkıntılar bitmedi. Elektrik İzmit’te hep sorun.

Sözde, milletvekilleri Sedaş yöneticilerine fırça çekti. Yetmedi, Bakanımız aldı, hepsini haşladı. O da olmadı. Başbakan Sedaş yöneticilerini topladı, bir fırçaladı, bir hayladı ki sormayın dediler.

Netice ortada. Eski tas eski hamam.

İzmit’te elektrik kesilirken de normal kesilmiyor. Bilgisayarlar, elektrikli cihazlar perişan oluyor. Sistemler çöküyor. İnsanlar zarara uğruyor.

Hele bir gün faturayı geciktirin, ödemeyin, Sedaş kesicileri kapınıza dayanıyor. Elektriğinizi hiç acımadan kesiyorlar. O halde bu kente iyi hizmet verin.. Kaliteli, kesintisiz elektrik verin. Ama umurlarında değil. Adamlar Bakanı, Başbakan’ı bile dinlemiyorlar.

Ülkeyi bilemem ama, bu şehir iyi yönetilmiyor. Hep yazıyorum, ihmal ediliyor. Bu şehrin hakları, bu şehrin menfaatleri korunmuyor, savunulmuyor. Sadece bu elektrik sorunu başlı başına bir olaydır. Dün, yüksek gerilim hatları kopmuş. Bizim şehrimizde ne çok hatlar kopuyor. Ne çok trafolar patlıyor.. Başka yerlerde de böyle mi, merak ediyorum.

İzmit halkı adına, Sayın Bakan’a, Sevgili Başkan’a, iktidar partisinin çok değerli milletvekillerine rica ediyorum, yalvarıyorum. Hadi yolları yapamadınız, bitiremediniz. Hiç değilse şu elektrik sorunumuzla ciddi biçimde lütfen ilgileniniz. Yazık oluyor bu şehre. Çile çekiyoruz. Vergi almaya gelince bu kenti hatırlıyorsunuz da, hizmet vermeye gelince neden bu kadar yok sayıyorsunuz?..

Geçen gün ulusal gazetelerde okudum. Akkök grubu ile Çek Cumhuriyeti’nden Çez firmasının ortaklığında olan Sedaş’ın sahibi Akçez şirketine, Sabancı Grubunun Enerjisa firması talip olmuş. Pazarlık sürüyormuş.

Akçez, Sedaş’ı devletten 600 milyon Dolar’a aldı. Özelleştirmeden bu yana, özellikle bu kentin elektrik sorunu ortada. Hiçbir şey yapmadılar. Ama bir de devlete ödedikleri paranın iki katına, yaklaşık 1. 2 milyar dolara satacaklarmış.

Umarım, Sedaş’ı Sabancı alır. Hiç değilse bunlardan daha iyi yaparlar.

Egsoz muayenesi yaptırın ceza gelirse bana kızmayın

Geçenlerde bu sütunlarda çevre sorunlarından, ilimizin sahipsizliğinden bahseden bir yazı yazdım. Gündoğdu bölgesinde yolları çamurlayan kamyonlardan söz ettim. Bu Büyükşehir’in sorunu. Kimseden çıt çıkmadı.

Ama aynı yazıda bahsettiğim iki konu hakkında önceki akşam Sayın Vali Ercan Topaca açıklama yaptı.

Biri, geçen hafta cuma günü Alikahya bölgesinde görülen toplu kuş ölümleri. Vali Topaca, “Haber gazetede çıkınca, Tarım Müdürlüğü ekipleri hemen bölgeye gitti. Kuş ölülerinden numune alındı. Bu konuda yetkili laboratuar İstanbul Pendik’te. Oradan hafta başında sonuç gelecek. Ancak ilk tespitlere göre zehirlenme belirtisi yok. Herkes rahat olsun” dedi.

Aynı yazıda bir de İzmit’teki egzozu patlak araçların çokluğundan şikayet etmiştim. Vali Topaca bu konuda da şöyle konuştu:

“- Sizin de belirttiğiniz gibi, egzoz kontrolü pek yapılmıyor. Gerekli talimatı verdim. Bundan sonra trafik ekipleri, imkan buldukça araçların egzoz muayenesi olup olmadığını kontrol edecek. Egzoz pulu olmayan araçlara ceza kesilecek” dedi.

Bence İzmit için hayırlı bir gelişme. Önce Büyükşehir otobüsleri kontrol edilmeli. Şimdiden araç sahiplerini de uyarıyorum. Aracınızın egzoz muayenesini bir an önce yaptırın. Denetimde muayene eksik çıkar da para cezası alırsanız, sonra bana kızmayın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.