1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. İyiler mutlaka kazanır
İyiler mutlaka kazanır

İyiler mutlaka kazanır

Geride bıraktığımız hafta, MİA arazisi ve Real arsası ile ilgili tartışmalarla geçti.

A+A-

15 Şubat’taki Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında önergeler komisyona geri çekildi ve bu iş şimdilik askıya alındı. Bu konuda yazmak ve söylemek istediğim çok şey var.
……………
Öncelikle; bu şehirde hiçbir siyasetçi ve hiçbir gazeteci “Çıkarsız İzmit sevdası” konusunda benim elime su dökemez. Kendisini benimle mukayese etmeye kalkamaz. Ben bugüne kadar İzmit’e hep karşılıksız verdim. İzmit üzerinden 5 kuruşluk rant elde etmedim. 
Gün geldi, tek başıma Seka’yı savundum. Ford’a, Koç’a kafa tuttum. “Sus” dediler, önüme servet koydular.. Kaybedeceğimi bildiğim halde susmadım. 
Daha pek çok örnek verebilirim. Şimdi Gümüşhaneli siyasetçi, Yalvaçlı gazeteci benim İzmit sevdamı tartışacak. Alınlarını karışlarım. 
…………………
Sevgili okurlar.. İzmit çok kalabalık, çok çirkin, çok sorunlu bir taşra kasabası haline geliyor. Bu şehre artık markalar gelmiyor, markalar kaçıyor. Bakın, birkaç yıl sonra bu şehirde içinde alkollü içki reyonu bulunan bir süpermarket bile bulamayacağız. Hep “helal” damgalı gıdalara, uyduruk ucuz ürünlerin satıldığı türden marketlere mahkum kalacağız. Bu şehri bir yaşam biçimine sokmaya çalışıyorlar. Geriliyor İzmit.. Bir taşra kasabası gibi yaşansın isteniyor.
Ben buna karşıyım. Bu şehir yeni yatırımlar almalı. Yeni markalar almalı. Bu şehirde yaşayan insanların standartları, yaşam kaliteleri yükselmeli. 

Symbol kötü mü oldu? 41 Burda’ya gitmiyor musunuz? Arasta, Özdilek, N City, Dolphin  bu şehri tıkayan unsurlar mıdır?

Ben, bu gazete Haldız Grubun olmasa da Real alanına yüksek binalar yapılmasını savunurdum. Yıllar önce Perşembe Pazarı alanına 41 katlı bina gündeme geldi. O zaman da bu projeyi destekleyenler arasındaydım. Tavrım hiçbir zaman değişmedi. Bütün yaşantımı geçirdiğim, çok sevdiğim bu İzmit’te artık yaşamaktan sıkılıyorum. Ailemle gidecek yer bulamıyorum.

Real arazisi gibi bir araziyi, bu arazi kimin elinde olursa olsun “2 katlı bina” ile öldüremezsiniz. Çok katlı binalar yapılırsa, trafik mi sıkışacak. O zaman trafik için önlemler alın. Yeni yollar açın, yeni köprüler yapın. Ama kıskançlıkla, ön yargılarla “Burada inşaat yapılmaz” demek, İzmit’in geleceğine balta vurmak demektir. 
…………..

Bu olay sırasında gerçekten çok üzüntüler yaşadım. Bir zamanlar bu kentte “Efsane Başkan” olarak tanınan kişi ile geçenlerde baş başa oturuyorduk. “MİA projesi ve Real arazisi hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye sordum. Şahidim yok. Kimsenin sesini kaydetmem. Bana aynen, “MİA mutlaka olmalı. Real alanına iki katlı bina mı olur. İmar izni verilmeli. Ben olsam şimdiye kadar bütün bu işleri çözerdim” dedi. Bana dedi. Yazdım..
Ama bu işi çıkarları için engellemeye çalışan, önüne 3-5 kuruş atılsa, hemen tam tersini yazmaya hazır olan eski dostu, gazeteci aramış. Efsane Başkan bir kez daha (bunu daha önce de çok kez yaptı) beni satmış. “Ben öyle demedim. Kendisi uydurmuş) demiş. 
Bakın bu şehir böyle bir şehir. Ben dümdüz bir adamım. Artık herkesin ciğerini biliyorum.. Kendimden de hiç kuşkum yok.. Çünkü, yaşantım ortada; hayatım ortada. 
Üzerine tek kuruşluk mal alamayan, bankalarda beş kuruşluk hesap açtıramayan, bir zamanlar Holdingler kurup, en yakın dostlarını dolandıran ve hala bu şehirde “Gazeteciyim” diye dolaşan kişi ile lütfen beni karşılaştırmayın,. Bugüne kadar yazacağım veya yazmayacağım bir yazı hakkında kimseden emir almadım. Zaten Macit Haldız böyle biri değil. 
Çok uzun bir aradan sonra 14 Şubat Çarşamba günü Macit Bey’le 10 dakika yüz yüze görüştüm. Gazete binasına gelmişti. Sivil toplum örgütü, hemşeri dernekleri temsilcileri geliyor, gidiyor, telefonu susmuyordu. Herkes, “Eylem yapalım. Senin hakkını savunalım” diyordu. Macit Haldız, kendisini ilgilendiren konuda herkesi yatıştırıyordu. Ben açık açık sordum, “Bu konuda gazete olarak, ya da şahsen ben ne yapabilirim?” dedim. 
“-Gazetenin çizgisini hiç bozma. Kendini de bu kavganın içine koyma. Şimdiden Sheraton Otel, Acıbadem Hastanesi talip. Pek çok büyük marka şimdiden gelmeye hazır. Bu proje İzmit için çok önemli. Haksız bir şey istemiyorum. Buna rağmen, gerekli yasal izinler verilmezse, bu proje engellenirse, Real arazisini satar, parasını da Mehmetçik Vakfı’na bağışlarım.”
…………….
CHP’li dostlara da çok şaşırıyorum. Geçmişte bu kentin bütün imar disiplinini kendileri bozdular. Şimdi utanmadan, sıkılmadan bu kentin geleceği için önem taşıyan bir projeyi, sırf ucuz siyaset adına engellemek için bağırıp, çağırıyorlar. Onlar bu kafayla gittiği sürece; bu kentte AK Parti’nin kesin hakimiyetinden de hiçbir zaman kurtulamayacağız. 
Doluyum.. Daha pek çok şey yazabilirim. Benim İzmit sevdamı sorgulamaya kalkışan herkesin alnını karışlarım. Macit Haldız yanlış bir iş yapmıyor. Rant peşinde haksız bir şey istemiyor. Bu tartışmalar bana bu kentteki siyasetin ne kadar ucuz ve çapsız, bu kentteki kimi avantacı gazetecilerin ne kadar arkalı olduğunu göstermiştir. Hoş bağırıp çağırdı o kadar ama, milletin umurunda değil. Gazetesi hala satılmıyor, okunmuyor; bir tane bile fazladan tiraj alamıyor. CHP’lilere tavsiye ederim. Bu şahsın gazetesine sahip çıkın, destek verin. Yarın öbür gün de aynı gazeteden kazık yediğiniz zaman “Aman bizi kurtar” diye sakın bana gelmeyin. 
İyiler her konuda mutlaka kazanır. Eninde sonunda kazanır. Bu MİA, Real arazisi konusunda çok doluyum. Yazdıklarımın tamamı % 100 gerçektir ve İzmit eninde sonunda bu projeye kavuşacaktır. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kadar bu işin gitmiş olması, Haldız’a darbe vurmak, O’nu bu kentten kaçırmak isteyenler için bir zafer değildir. O korkak AK Partililer, Erdoğan da işin doğruluğuna ikna edildiği zaman hangi yüzle imar planlarına “Evet” oyu verecek, bunu da merak ediyorum. 
Sevgiler,  saygılar, iyi haftalar dilerim.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum