1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İZAYDAŞ'ın baca gazı yasal sınırların 10'da biri oranında
İZAYDAŞ'ın baca gazı yasal sınırların 10'da biri oranında

İZAYDAŞ'ın baca gazı yasal sınırların 10'da biri oranında

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ yakma tesisi baca gazı analiz sonucu yasal sınırların onda biri oranında çıktı.

A+A-
İZAYDAŞ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmelik gereği yılda iki kez yaptırılması gereken baca gazı dioksin - furan analizlerinin ilkini gerçekleştirdi. İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, akredite kuruluş olan TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen analiz sonucunda dioksin furan ölçüm sonucunun 0,01 ng/N metreküp çıktığını ve çıkan bu sonucun, yasal sınır olan 0,1 ng/N metreküpün onda biri oranında olduğunun görüldüğünü belirterek, "Analiz sonucunda İZAYDAŞ yakma tesisi bacasının çevre ve insan sağlığına zararsız olduğu bir kez daha tescillenmiş oldu. İZAYDAŞ tehlikeli atık yakma tesisinde ayrıca 5 ayrı arıtma sürecinden geçen baca gazı emisyonlarının sürekli ölçümü yapılıyor, ilgili kayıtlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından eş zamanlı olarak takip ediliyor. Ayrıca şeffaflık ilkesi gereği İZAYDAŞ web sitesinde emisyon değerlerini online olarak yayınlamaya devam ediyor. Tüm bu çalışmalar, İZAYDAŞ yönetiminin toplum sağlığına verdiği önemi bir kez daha ortaya koyuyor" diye konuştu. 
Saraç, geçtiğimiz dönemlerde de "İZAYDAŞ Atık Yakma Tesisi Dioksin- Furan Emisyonlarının Çevresel Etkilerinin Araştırılması" projesini başlatarak baca gazı, tesis çıkış atık su ve tesis civarındaki toprakta farklı zamanlarda ölçümler yaptırdıklarını ifade etti. Saraç, "Söz konusu proje kapsamında; Ekim 2011, Mart 2012 ve Ocak 2013 tarihlerinde, tesisin etki alanında belirlenen 24 farklı noktadan toplam 48 adet toprak numunesi alındı. Yine TÜBİTAK tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarında atık yakma sırasında baca gazı emisyonlarının yönetmelik sınır değerlerinin altında olduğu, toprak numuneleri sonuçlarının ise 'Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik' kapsamında sınır değerin (4,0 ng/kg) çok altında olduğu tespit edilmişti" açıklamasını yaptı. Yönetmelikler gereği bağımsız kuruluşlar tarafından her zaman denetimlere tabi olduklarını vurgulayan Saraç, "Denetimler ile çıkan analiz sonuçlarından gurur duyduk. Çalışmalarımızı şeffaf bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Denetim sonuçlarım bugüne kadar kamuoyu ile paylaştık. Bundan sonra da paylaşmaktan çekinmeyeceğiz" diye konuştu.
Kaynak: Dünya
Bu haber toplam 1259 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum