1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzban gibi bir proje bizim için olmaz mı?
İzban gibi bir proje bizim için olmaz mı?

İzban gibi bir proje bizim için olmaz mı?

Pazar günü akşamı televizyon kanallarında haber bültenlerini izlerken, uzun bir aradan sonra Türkiye siyaseti adına ilk kez umut veren, moral ve sevinç aşılayan görüntülerle karşılaşınca doğrusu

A+A-

Pazar günü akşamı televizyon kanallarında haber bültenlerini izlerken, uzun bir aradan sonra Türkiye siyaseti adına ilk kez umut veren, moral ve sevinç aşılayan görüntülerle karşılaşınca doğrusu çok sevindim.

İzmir’de İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma Bakanlığı birlikte önemli bir projeyi hayata geçirmişler. İZBAN adı verilen, İzmir il sınırları içinde 80 kilometrelik hafif raylı sistemin açışlını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu birlikte yaptılar.

Türkiye insanları, iki lideri aylardır hep birbirlerine ağır hakaretler yağdırırken, birbirlerine hakaret ederken, ağır sözlerle kötülerken izliyordu.  İlk kez Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yan yana gelmişti.  “Yüz yüze duramaz” diye bir söz vardır. İnsanların arkasından sallamak, konuşmak, gıyabında eleştirmek kolaydır da, insanlar birbirlerinin gözünün içine bakarak kötü laf söyleyemezler.

İzmir’deki törende de Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, birbirlerine karşı gayet nazikti. Birlikte İZBAN’ın açılış kurdelasını kestiler. Birlikte hafif raylı sistemin lokomotifine binip, yolcuk yaptılar. Eminim bu görüntüleri izleyen herkes, AKP’lisi, CHP’lisi ya da diğer partilerden olanlar kesinlikte Başbakan ile Ana Muhalefet liderinin bu şekilde çağdaş insanlar olarak birlikte törene katılmalarından memnunluk duymuştur.

İşin bu yönü gerçekten güzeldi, önemliydi. Bu görüntüleri izledikten sonra, ben yine dönüp dolaşıp, “Ne olacak şu bizim kentimizin hali” durumuna geldim. Bakın, Türkiye’nin bütün kalabalık illerinde şehiriçi toplu taşıma sorunu çözüldü.  Kayseri, Konya, Bursa, Eskişehir, Şanlıurfa, Samsun, hepsinde yerel yönetimler- bir kısmında devletin desteğiyle birlikte- kent halkına ucuz, kaliteli, güvenli ve hızlı toplu taşıma hizmeti alabilecekleri sistemleri kurdular. İstanbul gibi çok zor bir kentte büyük mesafe alındı. Denizin altına inildi. İstanbul’un bütün tepeleri, tünellerle birbirine bağlandı. 2-3 yıl sonra belki de İstanbul’da hiç trafik sorunu kalmayacak. Toplu taşımada herkes son derece konforlu hizmet almaya başlayacak.

Son 9 yılda bu konuda da bir arpa boyu yol alamayan beklide tek kent bizim kentimizdir. Ne deniz yolundan, ne kara yolundan toplu taşımada iyileştirme sağlayamadık. Kent büyüdü, daha kalabalık oldu, daha çok araç trafiğe çıktı. Toplu konuklarla yeni yerleşim alanları kuruldu. Hem öğrenciler, hem çalışanlar için gün içinde toplu taşıma çok daha önemli hale geldi.

İzmir’de Başbakan ile Kılıçdaroğlu’nun açılışını birlikte yaptıkları İzban, günde 550 bin kişiyi 80 kilometrelik güzergahta taşıyacak. Bu hafif raylı sistem projesi, İzmir’de TCDD’ye ait normal demiryolu hattı üzerinde gerçekleştirilmiş.

Bizim kentimizde neden olmasın?...

Lütfen hatırlayın.. 2002’den beri ne projeler ortaya attılar.  Kandıra Sapağı’ndan Cezaevine kadar hem D-100, hem demiryolu tünel içine alınsın dediler. Monoray bir dönem kentin gündemine geldi, sinema reklamlarında İzmitliler kendilerini Tokyo’da, Sidney’de gibi hissetti. Sonra unutuldu. Teleferik dediler olmadı. Deniz otobüslerini oturtamadık.  Hala kentimizde Gebze-İzmit, Gebze-Karamürsel, Derince-Kartepe, ya da Başiskele-Kandıra ulaşımı ile ilgili somut hiçbir iyileşmeden söz edemezsiniz. Başkan Karaosmanoğlu en sonunda, “Ulaşım sorununun tek çözümü metrodur. Bunun için de çok zaman, çok para gerekir” dedi, kestirip attı.

Pazar günü İzmir’deki törende Başbakan Erdoğan’ın yüzünde farklı bir sevinç ışıltısı vardı. Başbakan İzmirlilere, “Bakın siz bize oy vermezsiniz ama, biz size de hizmet getiririz” der gibiydi.

Kocaeli’nin sorunu, bu kentin sıkıntılarının, ihtiyaçlarının Başbakan’a anlatılmıyor olmasıdır. Bizimkiler kendi aralarında çok toplantı yapıyorlar. Bakan Ergün geliyor, Seka Park’ta kapanıyorlar. Hastane yapıyorlar, havaalanı yapıyorlar, ulaşım master planı hazırlıyor, duble yollar yapıyorlar.

Ama toplantı bitiyor, unutuyorlar.

İzmit’in sahibine taşınan demiryolunun çok geniş bir güzergahı var. Zamanında hızlı tren düşünülerek, 4 hatlık yer ayrılmıştı. İki hat döşeli. İki hattın yeri boş. Belli ki, hızlı tren de Erzincan’a kadar gidecek, bizim buralara pek gelmeyecek. Oysa boş duran mevcut demiryolu hattı üzerinde, Gebze’den  Köseköy’e, Eşme’ye kadar hafif raylı sistem yapılabilir. Maliyeti çok düşük, işlevi çok büyük olacaktır.  İzmit’ten İstanbul’a ulaşımı kolaylaştıracaktır.

Sayın Başbakan’a bu izah edilse, aynı İzmir’deki gibi İzmit’te de TCDD ile Büyükşehir Belediyesi, birlikte çok önemli bir toplu taşıma projesini hayata geçirebilirler. Bu hafif raylı sistemle bağlantılı Karamürsel hattı, Kandıra hattı otobüs seferleri konulabilir. Bazı yerlerde,  hafif raylı sistem ile, deniz otobüsleri birbirine entegre olabilir. Böyle bir sistem, sadece İzmit-Derince hattında günde 50-60 bin kişinin işi ya da okulu ile evi arasında gidip gelmesini sağlasa, bu kent için yapılmış en önemli geleceğe yönelik hizmetlerden biri olacaktır.

Kentimizde yapılacak, yapılması gereken çok iş var. Bütün bunları yapmak, bu dönemde Kocaeli’nin geleceğine imza atmak için de emin olun bütün şartlar uygun. Para var, hak etmişlik var.

Tek eksik, irade.. Büyükşehir bu konularda biraz kafa yorsa, Başkan Karaosmanoğlu, Başbakan  Erdoğan ile çekinmeden konuşup, bu kentin hak ettiği ihtiyaçları anlatsa, hepsi olur. Öncekilerden biri kitlesel toplu taşıma sistemine yönelik somut adımlar atmak olmalıdır. İzmir’deki TCDD-Büyükşehir Belediyesi işbirliği örneği, mevcut demiryolu güzergahındaki derin boşluklar bizim şehrimizde böyle bir proje için ışık tutmalıdır.

Üstelik böyle bir sistem burada yapıldığında, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu töreni çağırmak da gerekmiyor. Başbakan, yanına sadece bizim Bakan’ı alıp gelir, burada da Büyükşehir Başkanımız katılır, hep birlikte tesisi açarız olur, biter.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.