1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzgaz davasında da beraat
İzgaz davasında da beraat

İzgaz davasında da beraat

Kocaeli siyasetinin en renkli isimlerinin başında gelen, aynı zamanda ilimizin “Hakkında en çok dava açılan siyasetçisi” olarak bilinen Sefa Sirmen, dün tamamlanan İzgaz davasında da beraat

A+A-

Kocaeli siyasetinin en renkli isimlerinin başında gelen, aynı zamanda ilimizin “Hakkında en çok dava açılan siyasetçisi” olarak bilinen Sefa Sirmen, dün tamamlanan İzgaz davasında da beraat etti. Böylece, Sirmen hakkında devam eden hiçbir dava kalmadı.

12 yıl 53 celse

Sefa Sirmen’in İzmit Büyükşehir Belediyesi olduğu dönemde 1997 yılında İzmit’te doğalgaz şebekesi tamamlanmış, İzgaz kurularak faaliyete geçmişti. 1999 yılında İzgaz’ın kuruluşunda maliyetin emsallere göre yüksek olduğu gerekçesiyle dava açılmıştı.  Davanın birinci aşaması devam ederken kamuoyunda “Rahşan Affı” olarak bilinen af nedeniyle mahkeme davayı düşürmüştü. Sanık olan Sefa Sirmen ve arkadaşları, “Aftan yararlanmayı” kabul etmeyerek, davanın yeniden açılmasını istediler. 12 yıl süren “İzgaz’da yolsuzluk” davasının 53 ncü duruşması dün Kocaeli 1 nci Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı.

Oy birliği ile beraat

Dünkü duruşmada Cumhuriyet savcısı, bilirkişi raporunu gerekçe gösterdi, sanıkların beraatini istedi. Savcı, sanıklar arasında bulunan Hikmet Erenkaya’nın dokunulmazlık nedeniyle ayrı tutulmasını da istedi. Kocaeli 1 nci Ağır Ceza Mahkemesi,  “Hizmet nedeniyle emniyeti suistimal”le suçlanan Sefa Sirmen, Murat Sirmen, Şeref Şeneller, Metin Alan, Gültekin Hacıoğlu,  Osman Asaf Tuncay, Kadri Veziroğlu, İbrahim Aydın, İbrahim Turgut hakkında oy birliği ile beraat kararı verdi.

Sirmen artık temiz

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptığı 1989-2002 yılları arasındaki faaliyetleri ile ilgili olarak hakkında onlarca dava açılan Sefa Sirmen, dün İzgaz davasının da beraatle sonuçlanmasıyla, yargı nezdinde tamamen temize çıktı.  Sirmen hakkında açılan Yuvacık Barajı ile ilgili dava 41 celse, İzgaz davası 53 celse devam etti. Yuvacık davasından beraat kararı geçtiğimiz aylarda yine oy birliği ile çıkmıştı. Sefa Sirmen bu süreçte hakkında açılan davalardan sadece birinde, “İşçi statüsündeki personeli memur kadrosunda çalıştırdığı” gerekçesiyle mahkum oldu. Bu davadan aldığı ceza da ertelenmişti. Sirmen’in suçlu bulunduğu bu davada suç unsuru olarak gösterilen olay da, AKP döneminde çıkan yasayla, zaten yasal hale getirilmişti.

1’e yapıldı, 5’e satıldı

Önümüzdeki seçimlerde partisi CHP’den milletvekilliği aday adaylığına hazırlanan Sefa Sirmen, dün İzgaz davasındaki beraat kararının açıklanmasının ardından şunları söyledi: “Hem bu davada, hem hakkımda açılan diğer davalarda aklanacağımı çok iyi biliyordum. Çünkü, hiç suç işlemedim. İzgaz’ı biz 100 milyon Dolar’a malettik. AKP’li yönetim 550 milyon Dolar’a sattı, Yuvacık Barajı da, İzgaz da, diğer bütün yatırımlar da benim gururum ve yüzakımdır. Davaların tamamı siyasiydi. Yüce Türk adaleti, bunu tescil etmiştir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.