1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde arama
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde arama

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde arama

İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde arama yapıyor. Sabah saatlerinde başlayan arama, belediyenin bazı birimlerinde sürüyor. Aramayla ilgili şu ana kadar herhangi

A+A-

İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde arama yapıyor. Sabah saatlerinde başlayan arama, belediyenin bazı birimlerinde sürüyor. Aramayla ilgili şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Arama, İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü Mali Şube Amirliği ekiplerince yapılıyor.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, sabah erken saatlerde CHP’li İzmir Büyükşehir ile Karabağlar belediyelerine operasyon düzenledi. İhaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk iddiasıyla yapılan operasyonda bazı belgelere el koyuldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki operasyonun, ESHOT hariç aralarında Kültürpark’taki fuarcılık şirketi İZFAŞ da olmak üzere 14 şirket ve birime yapıldığı belirtiliyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, baskını haber alınca belediyeye gitti. Polisler, operasyonla ilgili Kocaoğlu’na bilgi verdi.

Polisin genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları, şirket genel müdürlerinin makamlarında aramalar yaptığı öğrenildi. İhaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk iddiasıyla yapılan baskında, ihale belgelerine el koyuldu. Bazı gözaltılar da olduğu, gözaltı sayısının 50’yi bulacağı belirtildi.

Üst düzey yöneticilerin ifadelerine başvuruluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik operasyonda, ifadelerine başvurulmak üzere 40’a yakın üst düzey yöneticinin emniyete götürüldüğü belirtiliyor. Emniyete götürülenler arasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından görevden alınan Ersu Hızır’ın yerine atanan Genel Sekreter Pervin Şenel Genç ve Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Baran da bulunuyor. Üst düzey yöneticilerin, evlerinden alındığı belirtiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyon, 1 yıl süren teknik takibin ardından özel yetkili cumhuriyet savcılarının talimatıyla yapıldı. İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekiplerince, ihaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk iddiasıyla düzenlenen operasyonda ihale belgelerine el koyuldu. Operasyon kapsamında Karabağlar ve Bayraklı belediyelerinden de bazı evraklar alındı. Bayraklı Belediyesi’nden yapılan açıklamada, kendilerine yönelik herhangi bir operasyonun yapılmadığı belirtildi.

Operasyonun, Sayıştay raporları doğrultusunda yapıldığı kaydediliyor. Operasyon ve arama kararının, İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verildiği bildirildi.

İzmir’in Karabağlar Belediyesi’nde arama

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, sabah erken saatlerde CHP'li İzmir Büyükşehir ve Karabağlar belediyelerine operasyon düzenledi. İhaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk iddiasıyla yapılan operasyonda, bazı belgelere el koyuldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde başlatılan aramaların ardından Mali Büro ekiplerinin, Karabağalar Belediyesi'nde de arama ve inceleme yaptığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre sabah erken saatlerde Dostluk Bulvarı'na gelen ekipler, Karabağlar Belediyesi Mali Hizmetler Birimi'nde arama yapıyor. Diğer taraftan vatandaşlar ise sabah saatlerin itibaren öteki birimlerde normal işlemlerini yaptıkları belirtti. Belediye yetkilileri, ilerleyen saatlerde konuya ilişkin açıklama yapılacağını kaydetti.

Bakan Günay: Operasyonun zamanlamasından rahatsızım

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan operasyonun zamanlamasından rahatsız olduğunu söyledi. Günay, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte, İzmir'in EXPO 2020 adaylığıyla ilgili olarak valilikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan operasyona yönelik sorularını Aziz Kocaoğlu, "Yazılı açıklama yaptık." diyerek cevapsız bıraktı. Günay ise, "Sayın Başkan burada. Olayı sabahtan duyar duymaz kendisiyle konuştum. Soruşturmanın içeriğini bilmiyorum. Soruşturmada olan bir konuyla ilgili önyargı ifade etmek istemem ama zamanlamanın uygun olmadığını ben de düşünüyorum. Aldığım bilgilere göre birkaç aydan beri süren bir soruşturmaymış. Hemen seçim sürecinde ve son derece diyolog içinde İzmir'le ilgili fikirlerimizi söyleyeceğimiz bir ortam içinde seçime gitmeyi amaçlarken ve buna çalışırken böyle yeni bir tartışmanın ve çeşitli çekişmelere vesile olacak bir tartışmanın ortaya çıkmış olmasından, yüksek sesle ifade ediyorum rahatsızım, rahatsızlık duyuyorum. Yargının herhangi bir biriminin herhangi bir işine karışmamız, hukuk devleti kuralları içinde söz konusu değildir. Bu konuda gereken dikkat ve özenin gösterilmesini, soruşturmada görev alan emniyet birimlerinden rica ettim. Bu konuda tahkikat izni veren savcılara bir şey söylememiz mümkün değil. Altını çizerek söylüyorum, bu zamanlamadan rahatsızlık duyuyorum." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.