1. HABERLER

  2. İNSAN HİKAYELERİ

  3. İzmit aşığı bir isim; Adnan Saroğlu
İzmit aşığı bir isim; Adnan Saroğlu

İzmit aşığı bir isim; Adnan Saroğlu

Adnan Saroğlu, Anavatan Partisi’nin güç kaybettiği bir dönemde siyaset yapsa da kent için önemli hizmetler yaptı. Siyasetçilerle olan anılarının yanı sıra, tam bir İzmit aşığı olan Saroğlu, “ Ben İzmit’siz bir hayat düşünemiyorum” diyor.

A+A-

İzmit aşığı bir isim

Hikayelerini yazdığımız insanlar genellikle bu kentte katkı vermiş, insana dokmuş kişiler. Fikirlerini, dünyaya nasıl baktıklarını, siyasi görüşlerini, dillerini, ırklarını, renklerini ayırt etmeden hikayeleri yazıyoruz.

Her geçen gün daha fazla insan “Benim de hikayemi yaz” diyor. Ya da okuyanlar “İyi ki yazmışsınız, keşke benim de içinde olduğum anısını yazsaydınız” diyor. Çok mutlu oluyorum. Her yaptığım hikaye söyleşisi benim için yeni bir insan, yeni bir deneyim ve yeni bir öykü oluyor. Hikayesini yazmaktan büyük mutluluk duyduğum insanlardan biri de Diş Hekimi Adnan Saroğlu oldu. Saroğlu çok kibar, tam bir beyefendi. Nezaketi ve saygınlığı ile bu kentin gerçek değerlerinden biri o…

Tabi onun hikayesi sadece diş hekimi olmasından değil, bu kentte siyasetle hizmet eden bir isim olduğu için de önemliydi. Renkli kişiliği, nezaketinin yanı sıra eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal, eski Başbakan Mesut Yılmaz ile anılarını okumak çok keyifli…

 

eski-gunlere-ozlem.jpg

ESKİ GÜNLERE ÖZLEM: Anılarını bize anlatan Adnan Saroğlu, o anları albümlerde ölümsüzleştirmiş. Birçok anısını fotoğraflamış ve onları hala saklıyor. Bebeklik fotoğraflarından şu anda torunları ile olan fotoğraflara kadar çok güzel bir birikim yapmış. Tabi fotoğraflara bakarken geçmiş özlemi de ortaya çıkıyor.

 

TEPECİK MAHALLESİNDE DOĞDU

Diş Hekimi Adnan Saroğlu, 1955 yılında İzmit Tepecik Mahallesi’nde doğdu. Hala Bakırcılar Çarşısı’nda bulunan ve o dönem babası Avni Saroğlu tarafından işletilen Gündoğdu Fırın nedeniyle Acısu Parkı’nın hemen yanında evleri olan Saroğlu, 6 kardeşi, annesi ve babası ile birlikte büyük bir ailenin içinde büyüdü. Çok güzel bir çocukluk dönemi geçirdiğini söyleyen Saroğlu, ilkokulu Ulugazi’de okudu. Dönemin en meşhur öğretmenlerinden Mebrure Cankurtaran’dan eğitim aldı.

 

ilk-fotograflarindan.jpg

İLK FOTOĞRAFLARINDAN: Diş Hekimi Adnan Saroğlu’nun ilk fotoğraflarından biri. 3-4 aylıkken babası Avni Saroğlu ile çekilen fotoğrafı.

 

ARKADAŞLARINI HİÇ UNUTMAMIŞ

Ulugazi İlkokulunda okuduğu yıllarda sınıf arkadaşları arasında önemli isimler var. Arkadaşlarını tek tek isimlerini hatırlıyor. Okul fotoğraflarını bakarak arkadaşlarını anlattı. Saroğlu, “İlkokulda, Yavuz Ulugün, Atakan Sonugelen’in kardeşi, Okan Sonugelen, daha sonra Mezbaha Müdürü olan Mustafa Güleç, Bülent Geçer, Hayrettin Kandemir ile aynı sınıfta okudum. İzmit Ortaokulu’nda İrfan Uzuner, Tarık Petan, Zafer Danabay, Erol Kolaylı, Tahsin Özer. Kemal Şişman, Ragıp Yazıcıoğlu, Samim Meriç. Süleyman Keleş sınıf arkadaşımdı. Lisede ise Erol Köseoğlu, Nevzat Ünalan, Feriha Nurlu, Ali Altıntaş, Gökhan Sözer, Müjdat Akisen, Levent İşeri, Saim Büyükyılmaz, Nesrin Köseoğlu, Özer Enginer, Ufuk Yavuz, Deniz Özcan, Mustafa Aldemir vardı. Çoğu ile görüşüyorum hala.

 

ilk-okulda.jpg

İLKOKULDA: İlkokulda Mebrure Cankurtaran öğretmenin öğrencisi olan Adnan Saroğlu, Ulugazi’de Yavuz Ulugün, Atatakan Sonugelenin kardeşi, Okan Sonugelen, daha sonra Mezbaha Müdürü olan Mustafa Güleç, Bülent Geçer, Hayrettin Kandemir aynı sınıfta okudu.

 

ÇOK BAŞARILI TALEBELERDİK

İsmini saydığım tüm arkadaşlarımla birlikte bizler çalışkan talebelerdik. Hepimiz liseyi bitirince üniversite sınavlarına girdik ve kazandık. Ben Ankara Üniversitesi İnşaat Mühendisliği kazandım. Benim aklım hep İstanbul’daydı. Ankara’da bir sene okuduktan sonra tekrar sınava girdim ve İstanbul’ Üniversitesi Diş Hekimliğini kazandım. 1980 yılında okulu bitirdim. Okulu bitirir bitirmez Tahsin Özbek’e ait olan ve hala içinde hizmet ettiğim yerde muayenemi açtım. 39 yıldır burada Kocaeli halkına hizmet veriyorum.

 

bando-takiminda.jpg

BANDO TAKIMINDA: İlkokul yıllarında Ulugazi İlkokulu bando takımında yer alan Saroğlu, arkadaşları ile resmi bayramda bando ile İzmit halkının önünden geçiyor.

 

BABASI İÇİN ÇOK ÇABA GÖSTERDİ

1981 yılından muayenemi açtıktan sonra askere gittim. Yedek Subaylığını diş tabibi asteğmen olarak yaptım. Mehmet Hikmet Bayar benim komutanımdı. Onunla çok yakın ilişkimiz oldu. Kara kuvvetleri komutanı olduğu zaman bana ziyarete geldi, sonra ordu komutanı olunca ben ona gittim. Askerden geldikten sonra babam Avni Saroğlu rahatsızlandı. Akciğer kanseri olmuştu. İstanbul’da ameliyat oldu. İngiltere’de Londra’ya gittik 37 gün orada tedavi gördü. Sonra geldik ve babam bir hafta sonra vefat etti.

 

lisede.jpg

LİSE YILLARI: Adnan Saroğlu’nun lise yıllarında Edebiyat Öğretmeni Altan Eren, Mantık Öğretmeni Mine Düzyol ve sınıf arkadaşları Nihal, Emel, Necla ve Kenan ile İzmit Lisesi önünde çektirdikleri hatıra fotoğrafı.

 

3 KIZI 3 TORUNU VAR

22 Ekim’de 1983 yılında evlendim. Babam yeni vefat ettiği için sadece nikah yaptık. Eşimle 3 kızımız var. Üçünü okuttuk ve evlendirdik. Şu anda 3 torunum var. Çocuklarımla hep iyi ilişkilerim oldu. İlk ve ortanca kızımla siyaset nedeniyle çok şey yaşamadım. Ama üç numarala ile doya doya çocukluğunu yaşadım. Şimdi eşim ve benim en büyük eğlencemiz torunlarımız oldu. Onlarla vakit geçirmek benim için paha biçilmez” dedi.

 

okuldan-kactilar.jpg

LİSEDE ARKADAŞLARIYLA: İzmit Lisesi’nde okudukları yıllarda bahar gelince okuldan kaçtıkları zamanlarda oldu. Saroğlu arkadaşları Müjdat Akisen, Özler Erginer, Levent İşeri, Ufuk Yavuz, Günis Saltat ile birlikte okuldan kaçıyor.

 

DYP’DE SİYASETE BAŞLADI

Siyasette nasıl girdiğini de anlatan Saroğlu, “12 Eylül darbesinin ardından siyasi partiler yeni kuruluyordu. Babam dönemin Adalet Partisi’nin önde gelen isimlerindendi. Süleyman Demirel’in yakın arkadaşıydı. Babamın arkadaşları DYP kurulduğunda beni il kuruluna önerdiler. Ömer Gencal’ın başkanlığında yönetim kuruyu üyesi oldum. 3 ay yönetimde görev yaptım. Sonra Şahabettin Bilgisu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanıydı ve beni seçimde meclise istedi. DYP’den istifa ederek Ticaret ve Sanayi Odası’na meclis üyesi oldum. Kocaeli Fuarı yönetim kurulu üyeliğinde bulundum.

 

dis-hekimligi-fakultesinden.jpg

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİNDEN: İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde okuduğu yıllarda arkadaşları ile ders arasında fakültenin bahçesinde Adnan Saroğlu ve arkadaşları sohbet ediyor.

 

1991’DE İL BAŞKANI OLDU

Turgut Özal’ı Süleyman Demirel’in müsteşarlığını yaptığı dönemden itibaren takip ediyordum. Başbakan olunca kendisini daha çok sevdim. Farkında olmadan ailecek Özal’a yaklaştık. İlçe başkanı adayı olmam için Anavatan Partisi teklif geldi. Aday oldum ama seçimi kaybettim. Sonra 3-5 ay sonra il seçiminde Osman Nuri Akyol’un il başkanlığındaki yönetime girdim. İl sekreteri oldum. 1991 yılında il kongresinde Anavatan Partisi il başkanı oldum. Özel bir dönemdi o zaman. Genel başkan değişimi yaşanıyordu. Yıldırım Akbulut Başbakandı ama biz Mesut Yılmaz’ın genel başkan olması için bayraktarlık yaptık. 7-8 aylık il başkanlığı döneminde Mesut Yılmaz’ın genel başkan olması için çok çalıştık. Çok haraketli bir dönemde il başkanlığı yaptım.

 

KAYBETMEYİ MAKUL KARŞILADIM

1991 yılındaki erken seçim kararında milletvekili adayı oldum. 1’inci sıradan adaydım. İl barajı yüzde 25’ti. Biz yüzde 24’te kaldık. Birinci bölgeden DYP 4 vekili kazandı. Mesleğe geri döndüm. Hem diş hekimliğini hem de fırıncılığı devam ettirdim. Kaybetmeyi çok makul kabul ettim. Herkes kazanacağımızı sanıyordu ama sistem gereği kaybedeceğimizi bekliyordum. Anavatan ivme kaybetmişti. DYP de yükselişteydi. DYP o seçimde 1000-1500 oy az alsaydı ben de Osman Pepe’de meclise girecektik. Ondan sonraki seçimde il barajı kaldırıldı. Yüzde 7 ile insanlar meclise giriyordu.

 

sade-bir-nikahla-dunya-evine-girdi.jpg

SADE BİR NİKAHLA DÜNYA EVİNE GİRDİ: Babasının ölümünün ardından Nurten Saroğlu ile evlenen Adnan Saroğlu, sade bir nikahla dünya evine girdi. Babasının ölümü nedeniyle düğün yapılmadı.

 

UNUTULMAZ BİR MİTİNG YAPTIK

Seçim öncesi 9 Ekim 1991 yılında çok büyük bir miting yaptık. O tarihlerde Turgut Özal ile Mesut Yılmaz arasında bir sorun vardı. Aynı gün İzmit-Sakarya arasında otoban açılışı vardı. Turgut Özal gelecekti. Bu yüzden Mesut Yılmaz gelmek istemedi ve mitingin iptal edilmesini istedi. Ama biz çok ısrar ettik. Halkevi meydanında çok güzel bir miting yaptık. ANAP’ın seçim mitinglerindeki müziklerini yapan Erkan Zenger ‘böyle güzel miting yapan illeri mükafatlandıralım’ demişti” dedi.

 

ailesi-buyuk-destek-verdi.jpg

AİLESİ BÜYÜK DESTEK VERDİ: Akciğer kanserine yakalanan ve geçirdiği başarılı tedavi süreci ile eski sağlığına kavuşan Saroğlu, ameliyattan önce ailesi ile bir arada. Ameliyattan önce annesi Emine Saroğlu, ablaları Neriman Sevim, Ayten Mutlu, erkek kardeşleri Burhan Saroğlu ve Kenan Saroğlu ile birlikte.

 

BENİ İYİLEŞTİRDİ AMA ÖLDÜRÜLDÜ

Siyaset yılları bittikten sonra işinin başına dönen Saroğlu, 2005 yılında çok ciddi bir rahatsızlık geçirdi. Erken tanıyla akciğer kanserini yenen Saroğlu, “Hasta olduğumu öğrendiğimde hemen sigarayı bıraktım. Hala tanıdığım herkesin sigarayı bırakması için çaba gösteriyorum. Hatta birçok kişi benim çabamla sigarayı bıraktı. Hepsi bana ayrı ayrı teşekkür ediyor. Tabi hastalığımın iyileşmesinde babamın rahatsızlığı nedeniyle gittiğimiz İngiltere’de tanıştığım Prof. Dr. Bingür Sönmez bana İstanbul Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Göksel Kalaycı’yı önermişti. Ona gittim. Beni ameliyat etti ve bir ciğerimi aldı. Ameliyatımdan sonra Göksel Hoca bir hastanın yakını tarafından hastanenin bahçesinde öldürüldü. Çok acı bir olaydır benim için” dedi.

 

uc-kizini-da-evlendirdi.jpg

ÜÇ KIZINI DA EVLENDİRDİ: 1983 yılında evlendiği Nurten Saroğlu ile 3 kızları dünyaya gelen Adnan Saroğlu, 3 kızını da okuttu, evlendirdi. Kızlarından üç de torunu var. Kızı Sena ve eşi Erol Öge’nin düğününde, kızı Nida ve eşi Burak Baturman, kızı Seda ve damadı Tarık Taşer ile birlikte ailecek çektirdikleri hatıra fotoğrafı.

 

GİDECEK BAŞKA YERİM YOK GİBİ

Dünyanın en güzel şehirlerine gittiğini ama hemen İzmit’i özlediğini söyleyen Saroğlu, “Gittiğim şehirlerde beşinci gün İzmit hemen aklıma geliyor. Uzak yerlerde yazlık almayı düşünemiyorum. Karamürsel’de yazlığım var. Sabah hemen İzmit’e geliyorum. Benim gidecek başka yerim yok gibi. Kocaeli potansiyeli çok yüksek bir il. İstanbul’a yakın almasının avantajlarını kullanıyor. Yönetimler bu avantajı fırsata çevirmeli. İstanbul’a 10 yıl sonra 15-20 milyon turist gelmesi bekleniyor. Yükselen değer artık İstanbul, Kocaeli bundan faydalanmalı. Kocaeli’ni yönetenler bunu görüp Turizm ile ilgili daha fazla yatırım yapılmalı” dedi.

 

Tam bir kitapkolik

Gençliğinde Beşiktaş’ın fanatik taraftarı olan Adnan Saroğlu, aynı zamanda çok iyi bir kitap okuru. Yazarların fikirleri ayırt etmeden okuduğunu söyleyen Saroğlu, “Bir yazarın ülkenin değeri olup olmadığı önemli” diyor.

 

ÖNEMLİ OLAN ÜLKENİN DEĞERİ

Adnan Saroğlu, sadece diş hekimliği ve siyasi kimliği ile değil aynı zamanda çok iyi bir kitap okuru olarak biliniyor. Kitap okurken yazar ayırt etmediğini söyleyen Saroğlu, “Ben her görüşün kitabını okurum. Kitabı yazan bu ülkenin değeri ise siyasi görüşü hiç önemli değil. Nazım Hikmet’le aynı siyasi görüşte hiç olmadım ama bu toprakların bir değeridir. Necip Fazıl da öyle benim için. Aynı şey için siyasetçisi, tarihçisi için geçerli Değerlerimizi fikirlerine göre ayırt etmemek gerekiyor.

 

KOYU BEŞİKTAŞLIYDI

Okuduğum kitapları insanlara veriyorum, evde biriktirmiyorum” dedi. Kitap dışında gençlik yıllarında sporla da ilgilendiğini söyleyen Saroğlu, “Gençliğimde Beşiktaş taraftarıydım hatta fanatik ama şimdi izliyorum. Kocaelispor maçlarını iyi takip ediyorum. Şu an şampiyonluk yolunda iyi gidiyor. Derincespor maçına da gittim Bülent Baturman benim dünürüm. Onun için orayı da izliyorum” dedi.

 

Sonra iyi dost olduk

Tüpraş eski Genel Müdürü Mehmet Sağlam ile olan anısını anlatan Sağlam, “Başbakan’ın devreye girmesi ile görüştük ama sonra iyi dost olduk” dedi.

 

ÖZAL’IN PRENSLERİNDENDİ

Siyaset yaptığı dönemde her dönem olduğu gibi işe alımlarda kamu kurumları ile olan ilişkilerde yaşadığı bir anısını anlatan Adnan Saroğlu, “İl Başkanlığı dönemimde Tüpraş’ın Genel Müdürü Mehmet Sağlam. Turgut Özal’ın prenslerinden… Teşkilatla çok muhatap olmuyordu. Zaman zaman teşkilatın istekleri oluyordu ama görüşemiyorduk. Bir gün bunu Mesut Yılmaz’a söyledim. “7 aydır toplantı çağrısı yapıyoruz, arıyoruz ama bize dönmüyor” dedim.

 

MESUT YILMAZ ARADI

Benim yanımda aradı. “Mehmet Bey il başkanımızla anlaşmıyorsunuz. Batman değil Kocaeli il başkanından bahsediyorum. İl başkanımızla görüşeceksin yapabildiklerini yapacaksın, yapamayacaksan bana söyleyeceksin ben yaparım” dedi. Başbakanlıktan çıkınca hemen aradı beni. Sonra ziyarete gittim. İçeriye girdim. Sekreterine dönüp, “Bana bakan ve başbakan dışında kimseyi bağlama” dedi. Bende dayanamadım “Genel müdürüm ben arayınca da mı böyle talimat veriyordun” deyince kahkahalar koptu. Sonra iyi dost olduk.

 

İzmit’ten geçerken simit al

Turgut Özal’ı yakından tanıyan isimlerden biridir Adnan Saroğlu. Özal’ın Rüstem Batum Şova çıktığında köşkü aradığını ve Cumhurbaşkanlığı sekreterine programın güzel olduğunu söylediğini belirten Saroğlu, “Telefonu açanlar, “Biz Cumhurbaşkanımız geldiğinde ileteceğiz” dedi. 10 dakika sonra telefon geldi. “Cumhurbaşkanlığından arıyoruz, Cumhurbaşkanımıza taktim ediyoruz” dediler. Çok şaşırdım. Özal ile konuştum ve beni arkadaşlarla çaya davet etti. Ertesi gün, eski ilçe başkanlarımızla Ali Koç, Mehmet Baş, Mehmet Başol, Enis Öztürk, Mustafa Efe ile Harbiye Orduevine gittik. Bir keresinde Turgut Özal ile seçim otobüsündeyken Semra Hanım’ın “Turgut İzmit’ten geçerken simit alalım, kaşar ile yeriz” demişti. Bende bunu duymuştum. Turgut Özal ile buluşmaya gittiğimde simit aldık. Harbiye’de 3 saat sohbet ettik” dedi.

 

turgut-ozal-ile.jpg

TURGUT ÖZAL İLE- Turgut Özal ile yakın bağı olan Adnan Saroğlu, Özal’ı Süleyman Demirel’e müsteşarlık yaptığı dönemden itibaren takip ettiğini, siyasetten beğendiği biri olduğunu söyledi.

 

Komutan diş bakmaya gelecek

Askerlik anılarından unutmadıklarını da bizimle paylaşan Adnan Saroğlu, en heyecanlandığı anısının diş tabipliği yaptığında kendisine komutanın tedavi için geleceğinin söylenmesi olduğunu belirtti.

 

ÇOK HEYECANLANDIM

Askerlik döneminde anılarını anlatan Adnan Saroğlu, “Yedek subay olduğum dönemde Oramiral Hikmet Bayar Paşa ile bir samimiyetim yoktu. Tugay komutanıydı o zamanlar. Bir asteğmen için Tugay komutanı kral gibi bir şeydi. Bir telefon geldi. “Komutan diş baktırmaya gelecek” dediler. Ben heyecanlandım. Umarım sıkıntılı bir şey değildir dedim. Neyse ki çok basit bir şeydi. Sonra eşi benim hastam oldu. Her zaman bize gelir ve tedavisini olurdu” dedi.

 

ADNAN MEMLEKETİNE GELDİK

Diş Hekimliği Fakültesinde birlikte okudukları bütün erkek arkadaşlarıyla Ankara Etimesgut’a birlikte askerlik eğitimi aldıklarını söyleyen Saroğlu, “Eğitimde gece gündüz beraberdik. Dert yok, tasa yoktu. Müthiş iki ay geçirdik. Hafta sonu tatillerinde otobüs tutardık, arkadaşlar beni İzmit’e bırakır İstanbul’a giderlerdi. İzmit’e yaklaştığımızda Maga Deri’nin kokusu gelirdi. Koku gelmeye başlayınca arkadaşlar, “Hadi Adnan geldik memleketine” derlerdi. Ama ben yine de İzmit’e gelmeyi çok seviyordum” dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum