1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmit belediye başkanı artık gitmeli.....
İzmit belediye başkanı artık  gitmeli.....

İzmit belediye başkanı artık gitmeli.....

Belediye Başkanlığı yapmak zordur. Herkese aynı anda yaranamazsınız,seveninizde olur sevmeyeninizde. Ancak olmazsa olmazları vardır Belediye Başkanının. Mesleği, eğitimi ne olursa olsun; mut

A+A-

Belediye Başkanlığı yapmak zordur. Herkese aynı anda yaranamazsınız,seveninizde olur sevmeyeninizde. Ancak olmazsa olmazları vardır Belediye Başkanının. Mesleği, eğitimi ne olursa olsun; mutlaka uzlaşmacı, zeki ve hümanist olması,krizleri yönetme becerisine sahip olması zorunludur.

Sabah erken saatlerde; bugüne dek hiç gidip te alışveriş etmediğim Cumartesi Pazarı’na gittim. Manzara gerçekten ürkütücüydü.

Ortalık savaş alanı gibi, yollarda kasklı polisler barikat kurmuş, pazarcılar haksızlığa seslerini çıkarıyor,bedenlerini siper etmişler. Yaralananlar hastaneler taşınıyor,gaz bombaları kullanıyor polisler. Kentte adeta lokal bir iç savaş yaşanıyor. Birden üniversite yıllarım aklıma geldi. Saflara bölünmüş gençlik,panzerli  coplu polisler.. Her an şiddet, her an kavga...

Ama bugün ki manzara içerik olarak aynı değil elbette. Bir tarafta ekmeğini,geçimini düşünen çoğunluğu AKP'ye oy vermiş pazarcı esnafı.

Karşı tarafta ise; kural tanımaz, gece düşünüp uyandığında kendi başına karar veren, bütün gücünü sadece oturduğu koltuktan ve kolluk görevlilerinden alan sözde bir başkan. Hatta bu önemli kriz ortamında ortalıklarda olmayan saklanan bir başkan. Öyle bir Başkan ki; tesadüfen geldiği makamda ilk günden bugüne kadar sürekli eleştirilen, şikayet edilen, kalabalıklar tarafından hatta mensup olduğu partide bile sevilmeyen,istenmeyen bir başkan....

Burada söz konusu pazarın gitmesi,kalması yada yerinin değiştirilmesi değildir. Elbette Belediyeler kentin rahatlığı, kentlinin yararına bazı radikal kararlar alabilir almalıdır da... Ben bu konuyu zamanı geldiğinde kentin dinamiklerinin yorumlayacağına inanıyorum.

Esas konu; usluptur, yaklaşımdır. Aklı selim, dirayetli bir Belediye Başkanı ne yapardı; Önce meclisin yetki alanına girip girmediğine bakmaksızın, konuyu etik olarak Meclise getirir. Onları ikna eder, ortak bir akıl çıkarırdı ortaya. Onların desteğini alırdı. Sonra anlatırdı yapmak istediklerini pazarcıya..

Bıkmadan, usanmadan çaba sarfeder, mesai harcardı. Belki süreç uzun olurdu ama. Davulla zurnayla açardı pazarcıyla kolkola yeni yerlerini. Bugün ki olumsuz fotoğraf  da ortaya çıkmazdı. Ama söz konusu Nevzat Doğan olunca bu davranış modellerini beklemek imkansız ondan. Şimdi soruyorum size;Bu kent kişilik yapısı handikaplı,beceri yeteneğinden yoksun,sevgisiz,inatçı,başkalarını ezerek yükseleceğini sanan,sınır tanımaz bir Belediye Başkanına daha ne kadar tahammül edecek,daha ne kadar yaptıklarına seyirci kalacak   İzmit'i eline yeni verilmiş bir oyuncak edasıyla kırıp dökmesini daha ne kadar izleyecek. Bu kentin artık sabrı taşmıştır. Biz kavga ve şiddet istemiyoruz. Kenti çocuğu gibi düşünen,önemseyen,hoşgörülü,akıllı kararlar alabilen sağlıklı Belediye

Başkanları istiyoruz. Lütfen birileri  ''ARTIK YETER, DUR ''  desin...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.