1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmit Belediyesi sabredin diyor!
İzmit Belediyesi sabredin diyor!

İzmit Belediyesi sabredin diyor!

İzmit Belediyesi tarafından hazırlanan Şelale Projesi çalışması yeniden başlarken, Hürriyet Caddesinin Heykel Yolu mevkiinin araç ve yaya trafiğine kapatılması büyük tepkiye neden olmuştu. İzmit

A+A-

“Biraz daha sabır”

İzmit Belediyesi tarafından hazırlanan Şelale Projesi çalışması yeniden başlarken, Hürriyet Caddesinin Heykel Yolu mevkiinin araç ve yaya trafiğine kapatılması büyük tepkiye neden olmuştu. İzmit Belediyesinden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, yolun UKOME onayı ile kapatıldığı belirtildi.

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Murat Demir yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“- İzmit’in tarihi ve kültürel değerlerini yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak ve halkımızın kullanımına açarak kentimizi kültür-turizm kenti yapmak amacıyla başlatılan Tarih Koridoru Projesi’nin İzmit Belediyesi tarafından yürütüldüğünü belirterek Bu proje kapsamında Kültür Tepesinin düzenlenmesi, tarihi bina, hamam, cami, çeşme vs. gibi eserlerin restorasyonu bulunmaktadır.

Proje bir bütün

Kamuoyunda şelale projesi olarak bilinen, ancak gerçek adı İzmit Saat Kulesi ve Atatürk Heykeli Çevre Düzenleme Projesi olan Kültür Tepesi projemiz Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu (K. V. T. V. K. K.) tarafından onaylanmıştır. Projemiz kapsamında yıllardır ihmal edilen Saraybahçesi olarak da anılan alan ile birlikte, geçmişte törenlerin yapıldığı Atatürk Heykeli önünden Saraybahçesi altındaki yolun, demir yolu ile bağlandığı kısma kadarki bölüm de değerlendirilmiştir. Projenin içeriğinde manzara seyir terasları, yürüyüş yolları, dinlenme alanları, süs havuzları ve kafeterya yapılması, alan içindeki kent mobilyalarının yenilenmesi yer almaktadır. Kısacası bu alanda sadece şelale çalışması yürütülmemektedir. Süs havuzlarının şelale olarak adlandırılan kısmının imalatı çok önceden belediyemiz tarafından gerçekleştirilmiş olup kullanıma açmak için diğer çalışmaların tamamlanması beklenmektedir.”

UKOME kararı

Başkan Yardımcısı Demir açıklamalarında şu görüşlere de yer verdi: “Bu Proje ile, bütün alanın aktivitesinin arttırılması ve mevcut atıl görünümünden kurtarılması amaçlandığından Hürriyet Caddesinin alan içinde kalan kısmı kısa bir süre önce UKOME kararı ile araç trafiğine kapatılmıştır. Ancak çevre düzenleme projesinin tamamı için başlatılan inşaat çalışmaları esnasında halkımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmemek amacıyla alan içinden geçen yaya yolları da dahil tüm yollar inşaat süresince kapatılmıştır. Çünkü söz konusu yolların yenilenmesi de projemiz kapsamında yer almaktadır. Çalışmalar en kısa sürede tamamlandığında pırıl pırıl son derece şık bir yol halkımızın hizmetine sunulacaktır.      İzmit’imizin tarihi mekanlarındaki yeniden yapılandırma çalışmalarının bir adımı olan Kültür Tepesi Projesinin hayata geçirilmesi sürecinde yaşanılması muhtemel sıkıntılar için, her şeyin en iyisine layık olduğuna inandığımız halkımızın anlayış ve desteğini bekliyoruz. Halkımıza sabırları için şimdiden teşekkür ederim. Bunun dışındaki tüm açıklamalar spekülasyon amaçlıdır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.