1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmit Belediyesi’nde sendika kaosu!
İzmit Belediyesi’nde sendika kaosu!

İzmit Belediyesi’nde sendika kaosu!

CHP’nin kazandığı İzmit Belediyesi’nde 31 Mart’tan bu yana adı konulmamış büyük bir mücadele yaşanıyor. Hizmet-İş’in hala örgütlü olduğu belediyeye girmek için Belediye-İş ile Genel-İş sendikaları arasında adı konulmamış büyük bir sendikal savaş görülüyor

A+A-

ÜÇ SENDİKA ARASINDA

Her yerel seçim sonrası başkanların değiştiği belediyelerde yaşanan sendikal kriz İzmit Belediyesi’nin kapısında. 31 Mart sonrası hemen başlasa da yenilenen İstanbul seçimleri nedeniyle ötelenen sendikal savaş, 24 Haziran itibarıyla tekrar başladı. 1240 kadrolu ve taşeron işçinin olduğu İzmit Belediyesi’nde üç sendika arasında adı konulmamış mücadele var.

BİZE YANDAŞ DİYORLARDI…

İzmit Belediyesi’nde AK Parti döneminde örgütlenen Hizmet İş, CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet’in mazbatasını almasıyla başlayan süreçte takınılan tutum nedeniyle bayrak açtı. 10 işçinin çıkarılması sürecinde BELSA önünde eylem yapan Hizmet-İş Sendikası’nın Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, yaşananlarla ilgili olarak “Neticede siyasi bir değişiklik oldu. Sendikal noktada da bir değişiklik olması beklenen bir süreç. Hizmet-İş olarak 2021 yılın sonuna kadar kadrolu arkadaşlarımızla örgütlüyüz. Taşerondan belediye şirketlerine geçen işçi kardeşlerimizle de 2020 yılının altıncı ayına kadar. Yani bizim yetkimiz devam ediyor. İktidarda bulunan siyasi yapıya yakınlığımızdan dolayı bize yandaş diyenlerin bugün belediyenin özel kaleminden çıkmadığını görüyoruz. Bütün programlarda kol kola geziyorlar” diyerek diğer sendikaların süreci şeffaf yürütmediğini iddia etti.

İŞVERENİN KUKLASI OLACAKLAR

Yandaş bir sendika oluşturulmak istendiğini vurgulayan Başkan Ersoy, “Bunu çok net ifade ediyoruz ki en yetkili sendika biziz, bunu da kimseye kaptırmaya niyetimiz yok. Yarın öbür gün işçilerin sorunlarına karşı ses çıkarmayacak yandaş bir sendika oluşturmak isteniyor. Ama biz buna asla müsaade etmeyeceğiz. İşçi arkadaşlarımız herhangi bir baskıya maruz kalırlarsa bizler her türlü mücadelemizi vereceğiz. Diğer sendikalar ancak işverenin kuklası olabilir” dedi. Ersoy aynı zamanda işçilere ödenmesi gereken enflasyon farkının ödenmediğine dikkat çekerek, “Seçimden önce işçilere ödeme yapılacağına dair mesajlar atıldı. Fakat görüyoruz ki işçiye verilen sözler tutulmuyor. Verilen sözlerin takipçisi olacağız” dedi.

BELEDİYE-İŞ AVANTAJLI

Sendikal mücadelede Belediye-İş Sendikası mesafe kat etmiş durumda. 31 Mart sonrası üye yapmaya başlayan ama 23 Haziran Seçimleri nedeniyle çalışmalarına ara veren sendika İstanbul seçimlerinin bitmesiyle tekrar sahaya indi. Belediye-İş’in çok sayıda üye yaptığı belirtiliyor.

FATMA HANIM KARIŞMASIN!

Belediye-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Bayram Özkan, “İşçilerden sendikamıza büyük teveccüh var. Bu süreçte İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’ten tek ricamız biz dahil hiçbir sendikanın lehine ya da aleyhine müdahale etmemesi. Kısa zamanda örgütlenmemizi tamamlayacağımızı düşünüyorum. Geçmişte Kocaeli’de verdiğimiz mücadelemiz ortada. Neler yaptığımızı işçi de halk da çok iyi biliyor. İşçi tercihini yapacak. Belediye başkanları seçilmiştir, biz onlara saygı duyuyoruz. Onlardan da işçinin tercihine saygı duymalarını beliyoruz. İşçinin tercihini Belediye-İş’ten yapacağımdan kuşkum yok, yeter ki tarafsız bir süreç işlesin. Bu süreçte işçilerin bizi tercih etmelerinden dolayı yer değişimleri olur ya da başka baskıcı uygulamalar, bu durumlarında karşısında çok sert bir şekilde duracağız. Bırakın işçi istediği sendika doğrultusunda seçimini yapsın” açıklamasında bulundu.

SENDİKA TAŞERONLUĞU YAPMALARI DOĞRU DEĞİL

Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük de İzmit Belediyesi’nde geçmiş yıllarda Genel-İş Sendikası’nın örgütlü olduğunu hatırlatarak “2015 yılına kadar İzmit Belediyesi’nin örgütlü sendikası bizdik. Ama o dönem başkan Nevzat Doğan ve İbrahim Bulut’un baskılarıyla üyelerimiz Hizmet-İş’e geçirildi. Fatma Hanım’ın seçimi kazanmasıyla İzmit Belediyesi artık daha demokratik bir iş alanına dönüştü. Bizden zorla koparılan arkadaşlarımız şimdi bir bir gelip üye olmaya başladı. Her gün üyelikler yapıyoruz. Buradaki arkadaşlar, zamanında toplu sözleşmeler yaptığımız kişiler, acı tatlı bir sürü anılarımız oldu. Belediye-İş’in gayri ahlaki olarak sendika taşeronluğu yapmasını yanlış bulduğumu belirtmek isterim. İzmit Belediyesi bizim için geçmişte örgütlü olduğumuz, bugün yeniden örgütleneceğimiz bir alandır. Geçmişte Hizmet-İş’in yaptığı baskıyı zulmü biz yapmayacağız. Bu süreçte İzmit Belediyesi’nde örgütlenme önceliği bizim olmalıdır. Bu konuda prensipleri çiğneyen biz değiliz” ifadelerini kullandı.

idris-efbrsoy.jpg

İDRİS ERSOY

vedat-kucuk-001.jpg

VEDAT KÜÇÜK

bayram-ozkan.jpg

BAYRAM ÖZKAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum