1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmit Belediyesi’nin basiretsizliği
İzmit Belediyesi’nin basiretsizliği

İzmit Belediyesi’nin basiretsizliği

İki üç gün öncesine kadar havalar çok bunaltıcıydı. Hava kararmadan klimalı ortamların dışına çıkmıyordum. Yağmur yağdı biraz rahatladı, ufak ufak şehir turlarına başladım. Gazete etrafında dar bir ala

A+A-

İki üç gün öncesine kadar havalar çok bunaltıcıydı. Hava kararmadan klimalı ortamların dışına çıkmıyordum. Yağmur yağdı biraz rahatladı, ufak ufak şehir turlarına başladım.

Gazete etrafında dar bir alanda yaptığım bu turlamalar sırasında iki yerde gözüme aynı pankart ilişti. Herhalde şehir genelinde 10-15 köşe başına asılmıştır. Ben Yeni Cuma Camii önünde ve Leyla Atakan Caddesi’nin bitiminde eski Trafik Şube Müdürlüğü’nün oradaki ışıklarda asılı olanları gördüm.

Anadolu Gençlik Derneği imzalı bez afişlerde “Ramazan eğlence ayı değil Kuran ayıdır” yazıyor...

Benim bildiğim uzun zamandan beri İzmit şehir merkezinde bez afiş asılması yasak. Anadolu Gençlik Derneği’nin ne gibi bir ayrıcalığı var ki şehrin baş köşelerine astığı pankartlarla fetva veriyorlar...

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, başkan yardımcıları, müdürler Belsa’daki makamlarından çıktıklarında günde en az bir defa bu pankartla karşı karşıya kalıyorlardır. Şelalenin altında “Ramazan Eğlenceleri” düzenleyenler de kendileri. Yani Anadolu Gençlik Derneği doğrudan onları hedef almış...

İçeriğinde “Ramazan”, “Kuran” sözleri geçiyor ya, kimse yasakları çiğneyen bu afişe el süremiyor. Valilik bir mesaj yazar, Müftülük bir mesaj yazar anlarım. İzmit’te yüzlerce dernek var. Her biri kafasına göre bir şey yazıp baş köşeye assa ne olacak?

Gelecekte yaşanabilecek ciddi bir sıkıntıyı öngöremeyen, her gün önünden geçtikleri bu usulsüzlüğe göz yuman İzmit Belediyesi yöneticilerine en hafif tabirle “Basiretsiz davranıyorlar” diyelim, gelişmeleri izlemeye devam edelim...

“Norm kadro fazlası” atamaları

Dün bu köşede “Gidenler de geri alınmalı” başlığı ile bir yazım çıkmıştı. İçişleri Bakanlığı’nın belediyelerdeki norm kadro fazlası işçilerin başka kamu kuruluşlarına atanması ile ilgili genelgenin uygulamasını durduğunu, geçmişte yapılan atamaların da geri çekilmesi gerektiğini yazmıştım.

Bu yazıyla ilgili olarak Valimiz Ercan Topaca arayıp bazı yanılgılarımı düzelttip önemli açıklamalar yaptı. Öncelikle Kocaeli’deki belediyelerden diğer kamu kuruluşlarına son üç yılda yapılan atamaların 2008 yılında çıkan bir yasayla ilgili olduğunu hatırlattı.

Bilindiği gibi 2009 yerel seçimlerine bir yıl kala TBMM’de kabul edilen bir yasa ile Türkiye çapında 1143 belediyenin tüzel kişiliği kaldırılmış, çeşitli illerde yeni ilçeler kurulmuştu. Bu yasada en önemli değişikliğin yaşandığı illerden biri Kocaeli olmuştu. 6 yeni ilçe kurulmuş, 38 belde belediyesi ise kapatılmıştı.

Yasa kapatılan belde belediyelerindeki kadronun ilçe belediyesi kadrosuna devredilmesini, bu belediyelerin norm kadrolarında oluşacak fazlalığın da personel ihtiyacı duyulan diğer kamu kuruluşlarında değerlendirilmesini öngörüyordu.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca sözünü ettiğim dönemde Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü görevinde bulunuyordu. Bu nedenle konuya en hakim kişilerden biri. Vali Topaca, birleşmeler nedeniyle bazı belediyelerde çok ciddi bir kadro şişkinliği oluştuğunu, yasa gereği diğer kamu kuruluşlarına yapılmak istenen atamaların ise ilk yıllarda gerçekleştirilemediğini anlattı. Yaşanan bu sıkıntı bir Başbakanlık Genelgesi ile çözülmüş. Milli Eğitim, Tarım, Orman, Sağlık gibi alanlarda personel sıkıntısı çeken pek çok kuruma bu genelgeyle personel kaydırılması yapılmış.

Valimiz, Kocaeli’de bugüne kadar yapılan atamalarda işçilerin ikamet ettiği bölgeye özellikle dikkat edildiğini belirtiyor. Bu yolla yapılan atamalar içinde sadece üç kişi il dişında -İstanbul’da- Karayolları Genel Müdürlüğü’nde görevlendirilmiş...

Kadrosu Adapazarı Orman Müdürlüğü’nde gözüken kişilerin de görev yerlerinin Kocaeli içinde olduğunu özellikle belirtti.

Bu açıklamalardan da anlaşılacağı gibi belediyelerden bu zamana kadar çeşitli kamu kuruluşlarına yapılan atamaların geri dönüş yolu gözükmüyor. Uygulaması durdurulan son genelge İçişleri Bakanlığı’na ait. Bu genelge 2011 yılı başında çıkartılan torba yasada bulunan hükümleri uygulamak amacıyla çıkartılmış. Durdulumasının nedeni ise hazırlıkların tam olarak bitirilememiş olması. Yani önümüzdeki birkaç ay içersinde yeniden gündeme gelecek.

Kocaeli Valisi Topaca, okullarda, hastanelerde çekilen personel sıkıntıları nedeniyle vatandaşa hizmette aksamalar yaşandığını, buna karşın belediyelerdeki kadro şişkinliği nedeniyle çok az iş yapan elemanlar olduğunu hatırlattı. Yapılacak kaydırmaların belediyeleri maddi yükten kurtaracağını, personel eklikliği hissedilen kamu kuruluşlarında ise hizmet kalitesini arttıracağını vurguladı. Bu sözlere katılmamak olanaksız. Ama atamalar yapılırken öncelikle gönüllülük esasına göre yapılması, bu şekilde halledilemeyen durumlarda ise torpil, adam kayırma sisteminin işin içine girmemesi de çok önemli...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.