1. HABERLER

  2. İzmit Belediyesi’nin elektrik ihalesi
İzmit Belediyesi’nin elektrik ihalesi

İzmit Belediyesi’nin elektrik ihalesi

Türkiye’de 2013 yılında çıkan kanunla özel sektörde elektrik dağıtım şirketleri kurulmasının önü açıldı.

A+A-

Bu şirketler yine mevcut sistem ve şebekeler üzerinden tüketiciye elektrik enerjisi ulaştırıyor. Sadece abonelik işlemleri yapıyor. Nasıl kar ediyorlar, devletten hangi destekleri alıyorlar bunlar farklı konular ama birçok firma özel kampanyalarla tüketiciye daha ucuz elektrik temin etme vaadi sunuyor. Yeni firmalarla ilgili ciddi bir güven sorunu var. Sektörün henüz yolun başında olmasının etkisi de var. Henüz denemesi yapılmamış ve yaygınlaşmamış olan bu şirketlerin ne tür sürprizlere gebe olduğu bilinmediğinden çekinceli yaklaşılıyor. Daha pahalı da olsa, alıştığı sistemden vazgeçmeyenler çoğunlukta. 

İzmit Belediyesi’nin 24 Kasım’da gerçekleştireceği bir ihale var. Belediyenin 2,5 milyon Kwh elektrik enerjisi ihale usulü satın alınacak. İhale olduğu için firmaların ciddi fiyat kıracağını tahmin ediyorum. Yaklaşık 1 milyon TL’lik faturada belki de 200 bin TL’ye yakın indirim sağlanması söz konusu. İşin bu tarafı kadar özel sektör dağıtım şirketleriyle ilgili halkın bilinçlenmesi adına da önemli bir görevi yerine getirecek bu ihale. Toplu konut sitelerinde ortak alan elektrik faturaları 4-5 bin TL’den aşağı değildir. Konut sahipleri bir araya gelip, toplu anlaşmalarla ciddi indirimler alabilir. Bu nedenle ihaleden nasıl sonuçlar çıkacağı, ihaleyi alacak şirketin nasıl performans sergileyeceği toplu konutlarda oturanlar başta olmak üzere, hepimiz için yeni bir deneyim olacak.

Kaldırımda mal boşaltan araçlar

İzmit İnönü Caddesi’nde Akça Camii’nin hemen yanında pazartesi günü öğle saatlerinde bir gürültü, kargaşa; insanlar birbirine girmiş, bağrışıyor, çevrede motorize polis ekipleri. Malum ülkeyi karıştırmak isteyenler var. Tartışmayı görünce ne oluyor diye panikledik, öfkelendik. Kalabalığa yaklaşıp, ne olduğunu anlamaya çalıştık.

Tartışmanın nedeni, kaldırım üzerine park edilen bir araç. Üstelik aracın sahibi o caddede iş yapan bir esnaf. Yolu kapattığı için çevredekiler isyan ediyor, tartışma çıkıyor. Daha fazla büyüyüp, tatsız olaylar yaşanmasın diye polis aranmış, olay yerinde “Yunus”lar var. Hırsızlık, gasp, cinayet gibi asayiş olaylarına müdahale eden özel ekip.

Bu görüntüler kentin farklı noktalarında hemen her gün yaşanıyor. Yaya geçidine, kaldırımlara, yeşil alanlara, hatta çocuk parklarının içine bırakılan otomobiller görüyoruz. Öncelikle bu gibi olaylara, asayiş ekiplerinden önce trafik polislerinin müdahale etmesi, daha kavga çıkmadan bu uygunsuz parkların önlenmesi gerekir. Diyelim ki, trafik polislerinin sayısı yetersiz, yetişemiyor. Her yere mobese kameraları koyuldu, en azından İnönü Caddesi gibi İzmit’in en işlek caddesinde bu işleri kameradan takip etmek mümkün değil mi? İkinci konu: Önüne gelen istediği yere iş yeri açıyor, buna izin veriliyor. Mobilyacı, çiçekçi, market vb. Bu iş yerlerine mal nasıl gelecek, nereden çıkacak hesap edilmiyor. Böyle olunca da caddenin en işlek noktası, bazen de kaldırımlar otopark gibi kullanıyor. Bu esnaflara bir şey dediğinizde de, “-Yapacak bir şey yok, malı nasıl boşaltayım, işimi nasıl yapayım?” diye karşı çıkıyorlar. O dükkanı oraya açarken ne yapacağını düşünmesi gerekirken sorumluluğu bize, hepimize atıyorlar.

Düzensiz yaşamaya alıştık. Hayatımızın hiçbir noktasında düzene, planlamaya önem vermiyoruz. Kendi kendimize bu yaşamı zindan ediyoruz. En azından şu trafik kuralları şehrin her yerinde kitapta ne yazıyorsa o şekilde uygulansa, uymayanlara cezalar verilse çok iyi olacak.

Viyana’ya gidenler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi geçen hafta ilimizden bazı gazeteci arkadaşlarımızı Viyana başta olmak üzere 3 günlük bir Avrupa gezisine götürdü. İzmit Orman Depo Alanı’nda yapılacak Evsel Atık Yakma Tesisi hakkında daha fazla bilgi toplamak, Avrupa’da kurulu benzer tesislerin çevresel etkilerini gözlemlemek amacıyla yapılan bir geziydi. Arkadaşlar İzmit’e döndükten sonra gazetelerinde düşüncelerini paylaştı. Hepsinden olumlu yönde yazılar geldi, tesisin gerekliliğine ve çevreye zararı olmadığına dikkat çektiler. Şehrin göbeğinde, çevreye en ufak koku yaymadan bu tesislerin işlediğini anlattılar. Evsel Atık Yakma Tesisi ile ilgili daha önce 3 yazı yazmıştım. Herhalde bu yüzden olacak geziye katıldığımı düşünen okurlar aradı. Neden sen de gözlemlerini paylaşmıyorsun dedi. Kendilerine de açıkladım ama bu şekilde düşünüp, bana ulaşamayanlar olabilir. Geziye katılan basın mensupları arasında ben yoktum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden bu yönde davet gelmediği gibi, benim de katılma isteğim hiç olmadı. Katılmadığım bir gezi hakkında da dolayısıyla yazı yazacak değildim.

Buradan Çöp Yakma Tesisi ile ilgili daha önceki yazılarıma gelen bazı eleştirilere de yanıt vermek isterim. Bunların içinde Kocaeli Üniversitesi’nden Sayın Prof.Dr.Cüneyd Özkürkçügil de vardı. Yazılarım genel anlamda Evsel Atık Yakma Tesisi’ne destek verir nitelikteydi. Bu yazıları birilerinin yönlendirmesiyle yazmış olmam asla ve asla mümkün değil. Belki aynı düşünmüyoruz ama ben de bu tesisle ilgili inandığım şeyleri yazdım. Buna rağmen hiçbirinde kesin hüküm kullanmadım, hep tartışalım, doğru yolu bulalım çağrısı yaptım. İlk yazımda çöplerin evlerde ayrıştırılması, kişi başı düşen 1 kg çöp miktarını azaltmamız gerektiğini belirttim, herkes bilinçlenip üzerine düşeni yapmadıktan sonra, eline geçeni çöpe atıp, çevresini pisledikten sonra çöp fabrikasının zararlarından şikayet etmenin mantıksız olacağını anlatmaya çalıştım. İkinci yazımda, çöp fabrikasının yapılacağı bölgede birilerinin köylülerin arasına girerek o insanları kışkırtmaya çalıştığını söyledim. Bunun yerine bir bildiğiniz varsa çıkın açıklayın, sorumlulara itiraz edin, köylüleri doldurarak, ayaklandırarak çatışma dışında bir şey elde edemezsiniz dedim. Bu yazıda siyaset eskisi diye nitelendirdiğim kişiler içinde Prof.Dr.Cüneyd Özkürkçigil’in olmadığını kendisi de fark etmiştir. Sayın Özkürkçigil, bildiğim kadarıyla siyasi bir görev şuana kadar almadı. Eski milletvekili, belediye başkanı, il-ilçe başkanlığı, meclis üyeliği yapmadı. O yüzden eski değil, yeni bir siyasetçidir benim gözümde. Ve belki de bu kent için yapacağı çok şey olacaktır ileride. Son yazıma gelince: Bu tesisle ilgili kamuoyunda oluşan soru işaretlerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın yanıtlarını sıraladım. Çöp Fabrikası ile ilgili yazı yazmak için yeniden üniversiteye gidip, Çevre Mühendisi diploması alacak halimiz yok. Sayın Özkürkçigil bu işe şiddetle karşı olduğu için, benim konuyla ilgili araştırma yapmadan yazı yazdığımı ileri sürmüş. Tepkisini, endişesini anlıyor, saygı duyuyorum. Ama yazdığım hiçbir yazıda bu işte yetkin olduğumu iddia etmedim. Konuşalım, tartışalım dedim. Daha zararlı olduğu halde, İzaydaş yapılırken kimseye sorulmamıştı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu farklı bir siyaset izliyor. Halkın, herkesin bu konuya inanıp destek vermesini önemsiyor. Böyle bir ortamda ben de hala aynı noktadan bakıyor, konuşup, tartışalım demeye devam ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum