1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmit cezaevi ne olacak?
İzmit cezaevi ne olacak?

İzmit cezaevi ne olacak?

Cumhuriyet tarihinin ilk cezaevi olan, 1925 yılında açılan Ankara Ulucanlar Cezaevi kapatıldıktan sonra Müze'ye dönüştürüldü. Ulucanlar Cezaevi çok acı anıların yaşandığı, Türkiye için çok

A+A-

Cumhuriyet tarihinin ilk cezaevi olan, 1925 yılında açılan Ankara Ulucanlar Cezaevi kapatıldıktan sonra Müze'ye dönüştürüldü.

Ulucanlar Cezaevi çok acı anıların yaşandığı, Türkiye için çok önemli insanların tutulduğu, işkencelerin yapıldığı, özellikle 12 Eylül döneminde çok ünlenen bir cezaevi. Bundan böyle, bu cezaevinde yaşanan acılar, müze ortamında halka gösterilecek.

Ankara Ulucanlar Cezaevi ile ilgili haberleri okuyunca, bizim Serdar Mahallesi'ndeki cezaevinin durumu aklıma geldi.

İzmit halkına şu söz verilmişti: “Kandıra F Tipi Cezaevi karşısında T Tipi yeni cezaevi binaları yapılınca, artık şehrin göbeğinde kalan İzmit Cezaevi kapanacak”

Kandıra yolu üzerindeki T Tipi Cezaevleri aylar önce açıldı. İzmit'teki tutuklu ve hükümlülerin önemli bölümü de buraya nakledildi. Ama Serdar Mahallesi'ndeki eski, köhne, çirkin görünümlü cezaevinin kapatılmasıyla ilgili en küçük bir girişim yok.

İzmit Cezaevi, Ankara Ulucanlar Cezaevi gibi değil. İzmit'teki bu eski cezaevini bir müzeye dönüştürmenin anlamı yok. Bu eski, çirkin binanın yıkılması, yerine büyük bir okul ya da otel yapılması uygun olabilir.

Ama ne yazık ki bu konuda hiçbir çalışma yapılmıyor.

Şimdilerde İzmit Endüstri Meslek Lisesi, İzmit Lisesi taşınsın, şehir merkezi rahatlasın denilip duruyor. Yıkın eski cezaevini, yapın büyük bir okul binasını, bu okullardan birini taşıyın.

Ne bekliyorsunuz?

Görün bakın kaç ayda bitirecekler

İzmit Belediyesi'nin Demiryolu Caddesi’ndeki eski binasını Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı ihalede satın alan Adanalı Yeni Koza tekstil firması, bina için taahhüt ettiği parayı yatırdı, resmen binanın sahibi oldu.

Özel sektör bu… Bir işe soyunduysa, para yatırdıysa, mümkün olan en kısa zamanda bunu geri kazanmak için elinden geleni yapacaktır. Binanın yeni sahipleri, hemen şantiyeyi kurdu, İzmit Belediyesi binasının çevresini kapattı, söküm ve yıkım çalışmalarına başladı. İzmit Belediyesi binasının yerinde dört katlı yeni bina yapılacak.

Bizim şehrimizde devletin, yerel yönetimlerin başlattığı inşaatların hâli ortada. Devlet bir okul yaptırmaya kalkıyor, yıllarca bitmiyor. Yenidoğan'da küçücük bir karakol binasını belediye yapacaktı, hâlâ bitirilemedi.

Şimdi Yeni Koza Tekstil firması, Ocak ayı içersinde eski binanın yıkımını tamamlar. Hemen arkasından, yeni binanın inşaatına başlar. Görürsünüz, en geç yaz çıkışında, okullar açılmadan önce yeni iş merkezi hizmete girmiş olur.

Yine elektrik kesintileri mi başlıyor?

İzmit şehir merkezindeki arızalardan kaynaklanan elektrik kesintileri son bir kaç aydır azalmıştı. Sedaş, özellikle hafta sonları şehrin her yerinde trafo bakımları, şebeke çalışmaları yapıyor. Sanki işler biraz düzelmiş gibi görünüyordu.

Ama Salı günü akşam saatlerinde yanıldığımızı anladık. Mesai bitimine yakın saatlerde şehir merkezinde 15 dakika içinde iki kez elektrikler kesildi, tekrar geldi.

Günümüzde kısa süreli bile olsa elektrik kesintileri çok büyük tahribat yaratıyor. Eskiden bilgisayarlar, bilgisayara dayalı sistemler yoktu. Ama şimdi birkaç saniyelik elektrik kesintisi, hatta voltaj oynaması bile işleri durduruyor. Ciddi sıkıntı yaratıyor. Salı günü şehrin merkezinde kısa aralıklarla iki kez elektriğin kesilmesi de kabul edilebilir bir şey değildi. Sedaş'ın hâlâ eksikleri var. İzmit şehir merkezinin elektrik sisteminde hâlâ sorunlar var.

Yapılaşmayı önlemek daha önemli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Yuvacık Baraj Gölü çevresinde 100 bin ağaç dikmek için çalışma başlatmış. Şimdiye kadar bölgede yaklaşık 20 bin ağaç fidanının dikildiği, önümüzdeki yılın sonuna kadar bu rakamın 100 bine çıkacağı açıklanmış.

Sevindirici bir haber. Baraj Gölünün etkilenmemesi için bölgede toprak kaymasını önlemek gerekiyor. Toprak kaymasını önlemenin birinci koşulu da çevreyi ağaçlandırmak. Bölgeye ekilen 100 bin fidan büyüyüp ağaç olduğunda, baraj çevresi çok daha yeşil, çok daha güzel hâle gelecek.

Ancak Yuvacık Baraj Gölü çevresinde yapılaşmayı önlemek daha önemli bir konu. Bölgede hâlâ ruhsatsız, kaçak yapılaşmanın devam ettiği, Baraj Gölü koruma alanı içinde, torpilli kişilerin kendilerine ev, turistik tesis, hatta hayvan barınakları yaptığı iddia ediliyor. Baraj kurulmadan önce yapılmış, göle neredeyse sıfır tesislerin de giderek büyüdüğü biliniyor.

Baraj Gölü'nde tutulan su içme suyu olarak kullanılıyor. Göle, hatta su taşıyan derelere zerre kadar atık karışmaması önemli. Bu uluslararası bir kural. Yuvacık Baraj Gölü çevresinde 100 bin yeni ağaç fidanı dikerken, bu bölgedeki kaçak, yasa dışı yapılaşmaya karşı da daha ciddi tavır koymak, önlem almak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.