1. HABERLER

  2. İzmit gerçek bir ‘Ağabey’ini kaybetti
İzmit gerçek bir ‘Ağabey’ini kaybetti

İzmit gerçek bir ‘Ağabey’ini kaybetti

Bu yazıyı yazarken, gözümden süzülen yaşların klavye üzerine düştüğünü düşünebilirsiniz.

A+A-

Gerçekten çok üzgünüm.. Ferruh Ağabey’in vefatıyla, ben en sadık okurlarımdan birini, ben ve İzmit çok değerli bir ağabeyini kaybetmiştir. O’nun arkasından yazacağım, yazmam gereken çok fazla şey, çok renkli anılar var. Ama yaşadığım büyük acı içinde bunları nasıl ifade edebileceğimi de bilemiyorum.

Çarşamba günü yitirdiğimiz, dün toprağa verdiğimiz Ferruh Öven, bu kentte tanımaktan onur duyduğum en önemli, en farklı insanlardan biriydi. Bir süredir rahatsızdı. Güzel yaşadı Ferruh Ağabey.. Hayatın her anından keyif alarak yaşadı. Her daim tonton yüzlü, her daim İzmit sevdalısıydı. Ama yeri geldiğinde de ters adamdı.

Birlikte çok deplasmanlara gittik. Kocaelispor ile çok büyük sevinçler, çok büyük üzüntüler yaşadık. Çok geç evlendi. Dede olması gereken yaşta, Emir’in babası oldu. Ferruh Öven’in yaşamını “Emir’den önce” ve “Emir’den sonra” diye ikiye ayırmamız mümkündü. Eskiden, ağzının kenarından hiç eksik olmayan sigarasının külü göbeğinin üzerine düşer, külü silkeleyip, sigaraya devam ederdi. Emir’den sonra sigarayı bıraktı. Hayata çok daha sıkı tutundu. Kendisine ve ailesine çok daha fazla zaman ayırmaya başlamıştı.

O’nun dükkanına gitmek, Sevgili Dilo’nun (Dilaver Usta) hazırladığı müthiş lezzetli köfte ile lokum gibi şiş kebaptan karışık söyleyip, mükemmel piyazı ile yemek en büyük zevklerimden biriydi. Ama dükkanının kasasında oturan Ferruh Öven, her seferinde beni para almadan gönderdiği için, gitmek istemezdim.

Çok sohbetlerimiz oldu o dükkanda. İzmit üzerine, Kocaelispor üzerine sohbetler. Hiç unutmam, bir keresinde yoldan geçerken dükkanın önünden seslenmişti. Rahmetli Mehmet Sadık Efe ile birlikte babasının adını taşıyan Fettah Öven Sokak’taki dükkanının dışında otururken beni çağırmışlardı. Kebapçı Fettah’ın dükkanının üst tarafında balkonlu küçük bir bölüm de vardır. Oraya çıkarttılar beni. Öğleden sonraydı.  Kaliteli bir viskiyi açtılar. Beni sarhoş edip eve göndermişti ama o ne muhabbetti anlatamam.

Son yıllarda rahatsızdı. Bir bakıma Emir’den önceki dönemdeki yaşam tarzının faturasını ödüyordu. Ama her daim İzmit için, Kocaelispor için son derece duyarlıydı. Haftada en az iki gün, bazen daha fazla beni arar, yazılarım hakkında görüşlerini belirtir, bana İzmit ile ilgili yazı konuları verirdi. Son olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gününde konuşmuştuk. Ferruh Öven’in çok istediği, ama O’nun sağlık durumu nedeniyle bir türlü gerçekleştiremediğimiz bir dileği vardı: Bir çarşamba günü öğleden sonra, ben ve Nazif Ağabey ile birlikte takılmak.

Acı haberi, Çarşamba günü öğleden sonra Nazif Çanakçılı ile Kerpe’de Rahmi Karagöz’ün mekanında fındık kabuğu yanan teneke sobanın sıcaklığında rakı-balık yaparken Metin Karan’dan öğrendim. Bir çarşamba günü Ferruh Öven ile birlikte olmak benim de hayalimdi. O artık,  gittiği yeni yerde çok yakın dostu Mehmet Sadık Efe ile birlikte olacak.

…………

Aslında bugün yarın acı haberi bekliyorduk. Ferruh Öven, İzmit Karabaş Mahallesi’nde Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Cesur Apartmanı’nda oturuyordu. Geçen cumartesi gecesi evinde hastalanmış. Oğlu, komşusu, gazetemizin editörlerinden Metin Karan’ın kapısını çalmış. Gecenin bir vakti, 112 desteğiyle hep birlikte hastaneye götürmüşler. Ertesi gün Metin, gazetede bana anlattı, “Ferruh Ağabey iyi değil. Gece üç kez kalbi durmuş. Hastanede çalıştırdılar, yoğun bakıma aldılar. Ama durumu kötü “ dedi. Çarşamba günü sabahı yeniden Ferruh Ağabey’in durumunu konuştuk. Tıbbi müdahale yapılamıyordu. Çok uzun süre hastanenin yoğun bakım bölümünde bitkisel hayatta yatma riski de vardı. Öyle olmadı. Ferruh Öven de öyle olsun istemezdi.

Çok değerli bir insanı, gerçek bir İzmit, gerçek bir Kocaelispor sevdalısını kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyim. Ferruh Öven, bana her zaman, her konuda destek, moral veren gerçek bir ağabeydi. Ortak noktalarımız vardı. Son yıllarda baba yadigarı Kebapçı Fettah isimli, ünü İzmit dışına çıkmış dükkanını satmıştı. Bu nedenle, beni en iyi anlayan, gazetenin satışının nedenlerini en iyi değerlendiren insanların başında geliyordu. Siyaseten her zaman sağ partilerin, Demirel partilerinin destekçisi olmuştur. Hiç CHP’li olmadı. Ama Sefa Sirmen’in de en yakın dostu, en ateşli destekçilerinden biriydi. Zaman zaman kafasını dinlemek için gittiği evinin bulunduğu Akmeşe’ye doğalgaz gelmesi için çok uğraştı. Bu konuda beni de devreye sokmuştu. Ne yazık, Akmeşe’ye doğalgaz gittiğini de -zaten pek gideceği de yok ya- göremedi.

Başta eşine, oğluna, yıllarca O’nun yanında çalışan Dilo’ya, hiçbir zaman O’nun yanından ayrılmayan Bülent Özer’e başsağlığı diliyorum. Ama aslında bütün İzmit ve Kocaelispor sevdalılarının başı sağ olsun demek gerekir. Ferruh Ağabey, yakın dostu Mehmet Sadık Efe’nin yanına gitti. Beni, bizi, burada yalnız bıraktı. Günahı olduğunu hiç sanmıyorum. Varsa, Allah affetsin. Toprağı bol olsun, ışıklar içinde yatsın.. O’nun gibi bir dost, O’nun gibi bir ağabeyin bir daha geleceğini de sanmıyorum.

İthalat ve İhracat’ta Türkiye 2’ncisi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini uzun yıllar bizim ilimizden seçilen siyasetçiler yönetti. Önce Nihat Ergün, ardından Fikri Işık bu Bakanlığın koltuğuna oturdu. Her ikisi de çok başarılı oldular. Binali Yıldırım 65’inci hükümeti kurarken, Fikri Işık Milli Savunma Bakanlığı’na getirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevine getirilen Faruk Özlü için ise, tanıdığım bütün siyasetçiler çok olumlu referanslar verdiler. Aslında, 65’inci hükümet kurulurken, Işık’ın yine aynı koltukta bulunması, savunma sanayii konusunda önemli bir uzman olan Özlü’nün Milli Savunma Bakanı olması bekleniyordu.

Kocaelili siyasetçilerin kurup, parlattığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koltuğuna oturan Özlü, bu sıfatla ilk kez önceki gün ilimize geldi, Kocaeli Sanayi Odası’nın Meclis Toplantısı’na katıldı. Bakan Faruk Özlü, Kocaeli’nin ithalat ve ihracat konusunda İstanbul’dan sonra Türkiye’nin 2’nci kenti olduğunu, bu şehrin önemini çok iyi bildiğini vurgulayıp, KSO Meclisi üyelerine, “Merak etmeyin. Fikri Işık gibi ben de sizinle çok yakından ilgileneceğim“ demiş.

Küçücük Kocaeli..  Havasını, denizini, verimli tarım alanlarını Türkiye’ye feda etmiş. İstanbul dünya devi bir şehir. Herhangi bir konuda İstanbul’dan sonra 2’nciyseniz, aslında o konuda Türkiye’de 1’incisiniz demektir. İthalat ve ihracat Türkiye’nin en önemli, hükümetin de üzerinde en fazla durduğu konu. Bırakın bunu, kişi başına devlete ödenen vergilere bakın. Yine İstanbul’un ardından Türkiye birincisiyiz.

İyi hoş da biz ne durumdayız. Türkiye’yi sırtında taşıyan bu kent ne durumda?.. Karayolu mu var. Denizyolu ulaşımı mı var. Havaalanı var da çalışıyor mu?. Tren böğründen geçiyor da bu kent yararlanıyor mu?. Futbol takımı, uluslararası fuar organizasyonları mı var?.. Bu şehirde insanlar Türkiye’ye omuzlarken, Türkiye’nin bütün yükünü sırtlanmış taşırken  devlet imkanlarından ne kadar yararlanıyor?.

Bütün bunları sormaya hakkımız var sevgili dostlar.  Banliyö tren istemeye, Güney Marmara Otoyolu biran önce yapılsın diye bağırmaya, Cengiz Topel’den THY Türkiye’nin her yerine sefer yapsın diye her gün istemeye hakkımız var. Bu kentin futbol takımının desteklenmesini, bu kentte basketbol, voleybol gibi takım sporlarının Avrupai düzeyde var olmasını talep etmeye hakkımız var.

D-100 ve D-130 Karayolu üzerinde kavşak düzenlemelerini talep etmeye, bu şehirdeki bütün yaya üst geçitlerinin yürüyen merdivenli olmasını istemeye hakkımız var.

Bakan Özlü, “Kocaeli’nin Türkiye izin önemini biliyorum. Kocaeli’nin gelişmesi için elimizden geleni yapacağız. Ben de Fikri Işık gibi sizin sorunlarınızın takipçisi olacağım” demiş. Umuttur.. Umalım ki, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sözünü tutsun.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum